WARSZAWA

Wyprawka dla warszawskiego noworodka. Bon żłobkowy

Warszawa

Radni miasta zdecydowali o wprowadzeniu nowego wsparcia dla warszawskich rodzin. To wyprawka dla noworodka niezbędna w pierwszych tygodniach życia.

– Wprowadzamy rozwiązania, które czynią Warszawę miastem dobrym do życia, do założenia rodziny. To kolejne ułatwienie. Budujemy nowe żłobki, przedszkola, szkoły. Już kolejny rok rodzice korzystają z warszawskiego bonu żłobkowego, nie płacą za pobyt dzieci w przedszkolu, a uczniowie mają bezpłatną komunikację miejską – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Wyprawka dla warszawskiego malucha

Nowy projekt to odpowiedź na postulaty rodziców, którzy zwrócili się z prośbą o wprowadzenie pakietu wyprawki rzeczowej dla każdego noworodka urodzonego w Warszawie. Dzięki takiemu rozwiązaniu miasto pomoże rodzicom.

W wyprawce będą produkty niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka m.in. ubranka i produkty pielęgnacyjne.

Wyprawka o wartości 550 zł będzie przekazywana rodzicom płacącym tu podatki, na ich wniosek, który trzeba będzie złożyć w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka. Wsparcie będzie obowiązywało od 1 kwietnia 2019 roku.

Warszawski bon żłobkowy

Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia tutaj podatków. Wnioski o jego przyznanie mogą składać rodziny z dochodem 2 883 zł netto na jedną osobę w rodzinie.

Przypomnijmy, warszawski bon żłobkowy otrzymują rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w stolicy i nie są na urlopie wychowawczym. Jest przyznawany na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie można otrzymać, gdy oczekuje się na miejsce w publicznym żłobku i ma się już zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną.

W latach 2018-2022 na warszawski bon żłobkowy miasto zabezpieczyło ponad 100 mln zł.

Więcej informacji o bonie żłobkowym: https://bonzlobkowy.um.warszawa.pl/.

Coraz więcej miejsc w żłobkach

W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych. W 2006 r. w warszawskich żłobkach było 3156 miejsc. Teraz zapewniamy opiekę blisko 7400 maluchom w miejskich i niepublicznych żłobkach, oraz u dziennych opiekunów. Od 2006 r. wybudowaliśmy 37 żłobków, kończą się budowy kolejnych placówek.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button