RÓŻNOŚCI

Wyborczy rok 2024. Wybierzemy władze do samorządów w Polsce i swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego

Wybory przed nami

2024 rok będzie czasem decyzji.

Najpierw odbędą się wybory władz samorządowych. Nieco później zostaną wybrani europarlamentarzyści. Jak zapowiedział premier, wybory samorządowe najprawdopodobniej odbędą 7 kwietnia, a w przypadku drugiej tury – 21 kwietnia. Na tym jednak nie koniec. Rada Unii Europejskiej ogłosiła też termin wyborów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce przypadnie on na 9 czerwca.

Podczas wyborów samorządowych wybierani są przedstawiciele organów jednostek samorządu terytorialnego – rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, a także prezydenci, burmistrzowie miast i wójtowie. Jest to więc decyzja, jak przez najbliższe lata będą wyglądały nasze małe ojczyzny.

Ostatnie wybory samorządowe odbyły się w październiku 2018 roku. Kadencja samorządów trwa 5 lat. Zatem zgodnie z kalendarzem wyborczym głosowanie przypadało na jesień 2023 roku. Jednak obecna kadencja została wydłużona do 30 kwietnia 2024 roku. Poprzedni rząd zadecydował tak ze względu na wybory parlamentarne. Ich termin pokrywałby się z tymi samorządowymi.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia. Ich termin wyznacza premier – drogą rozporządzenia i po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Oficjalnego dokumentu jeszcze nie ma. Jednak podczas konferencji prasowej po pierwszym w nowym roku posiedzeniu rządu, które odbyło się 3 stycznia, Donald Tusk – prezes Rady Ministrów zapowiedział, że najbardziej prawdopodobny termin to 7 kwietnia, a w przypadku drugiej tury – 21 kwietnia.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

W 2024 roku wybierzemy także swoich przedstawicieli, którzy zasiądą i będą reprezentować nasz kraj w Parlamencie Europejskim.

Rada Unii Europejskiej ogłosiła już, że wybory do europarlamentu odbędą się między 6 a 9 czerwca. Każde państwo członkowskie samo ustala, którego dnia je zorganizuje.

Polski Kodeks wyborczy określa, że wybory muszą się odbyć w dzień ustawowo wolny od pracy, a zatem będzie to niedziela, 9 czerwca.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button