MOTOSPORT

WRC. Rajd Finlandii 2022. Miko Marczyk na podium

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli 3. miejsce w klasie WRC2 Junior w debiutanckim starcie w Rajdzie Finlandii!

Polski kierowca na szybkich fińskich trasach robił co mógł. Pierwszy był Emil Lindholm (drugi w całej stawce WRC2), a drugi Eerik Pietarinen (obaj Finowie).
W klasyfikacji WRC2 prowadzi Teemu Suninen. Mikołaj Marczyk jest na siódmej pozycji.

Ott Tanak i Martin Jarveoja triumfowali w klasyfikacji generalnej. Estończyk na swoim koncie ma już wygraną szesnastą rundę mistrzostw świata.

Drugi był Fin Kalle Rovanpera, a trzeci Esapekka Lappi. Za nimi uplasowali się: Elfyn Evans i Thierry Neuville.

Kolejne mistrzostwa świata zaplanowano na asfalcie belgijskiego Rajd Ypres.

Rajd Finlandii 2022. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (fot. Miko Marczyk)

Miko Marczyk podsumował ostatni dzień rajdu:

„To jak dotychczas nasz najlepszy start w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Jestem dumny z całego naszego zespołu, że daliśmy radę i po raz kolejny wskoczyliśmy kroczek bliżej naszych marzeń.

To był wymagający i piękny weekend. Jeszcze tutaj wrócimy.

Tymczasem bardzo się cieszę i dziękuję Wam za wsparcie!”

Polski kierowca przed niedzielną metą dodał:

„21 odcinków specjalnych Rally Finland za nami, do mety pozostał jedynie 11-kilometrowy Power Stage „Ruuhimäki 2” ze słynną hopą pod koniec oesu.

Na ten moment utrzymujemy 3. miejsce w WRC2 junior i 7. miejsce w WRC2 open. Zaciśnijcie kciuki na te ostatnie kilometry i widzimy się na mecie.”

Marczyk i Gospodarczyk z kolejnym podium w mistrzostwach świata

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli 3. miejsce w klasie WRC 2 Junior w 71. Rajdzie Finlandii. Załoga ta dzieliła w Jyvaskyla podium z załogami reprezentującymi barwy gospodarzy. Polacy po znakomitym występie tracą zaledwie dwa punkty do podium mistrzostw świata w klasyfikacji całego sezonu.

W niedzielę zakończył się 71. Rajd Finlandii – największa ikona mistrzostw świata WRC. Wystartował w czwartek od próby OS1 Harju 1, gdzie polska załoga była zdecydowanie najszybsza – zarówno w klasach WRC 2 Junior, WRC 2 Open, jak i w całej kategorii RC2, obejmując prowadzenie w rajdzie.

Podczas piątkowych oesów Marczyk i Gospodarczyk realizowali swój plan – jechali szybko, ale zarazem bezpiecznie, poznając specyfikę fińskich szutrów. To w ten weekend było najważniejsze – zebranie doświadczenia niezbędnego do walki o czołowe lokaty w przyszłości. W piątek duet dołożył jedno odcinkowe podium, a w sobotę kolejne dwa.

Miko i Szymon ostatecznie stanęli na 3. stopniu podium 8. rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. W klasie WRC 2 Junior przed nimi znalazły się wyłącznie dwie fińskie załogi – gospodarze są na tym terenie wyjątkowo mocni i trudni do pokonania. Załoga ta zajęła również znakomite 6. miejsce w klasie WRC 2 Open.

Dojeżdżamy do mety Rajdu Finlandii w znakomitych nastrojach. Zajmujemy 3. miejsce w klasie WRC 2 Junior. W klasyfikacji całego sezonu przesuwa nas to na 4. miejsce. Muszę wam zdradzić, że Rajd Finlandii to jedna wielka przyjemność z jazdy. Trafiliśmy w miejsce, w którym liczy się tylko to, aby pojechać najszybciej, jak się tylko da. Naciskać na gaz na całego i latać przez niezliczoną liczbę mniejszych, bądź większych szczytów – mówił na mecie Mikołaj Marczyk.

Od samego początku ten rajd układał się dla nas dobrze. Oczywiście były momenty trudniejsze – ale to kolejny rajd, w którym debiutujemy, więc tak musi po prostu być. Jechaliśmy natomiast bezpiecznie, cały czas mieliśmy na uwadze to, jakie mamy cele. Ostatecznie jestem zadowolony i z tempa i z całej wiedzy, jaką zebraliśmy na tym rajdzie. Jestem przekonany o tym, że w przyszłości będziemy mogli się tutaj pojawić i powalczyć o czołowe lokaty. Ta wiedza z tego roku jest bezcenna. Odczuwam pełną satysfakcję z tego wyniku – podsumował zawodnik.

Meta Rajdu Finlandii. To niesamowite uczucie dojechać tutaj na podium. Taki wynik przed startem byłby dla nas spełnieniem marzeń. Jest tutaj bardzo trudno, szybko, niebezpiecznie, ale podołaliśmy – wykonaliśmy nasze zadanie. Dzisiaj toczyliśmy walkę z bardzo szybkim 21-letnim Paragwajczykiem Fabrizio Zaldivarem i to my wygraliśmy, dowieźliśmy nasz wspaniały wynik do mety – podkreślił Szymon Gospodarczyk.

Były trudne momenty – na przykład wczoraj, kiedy oesy nawiedziła ulewa. Trzeba było być bardzo czujnym. Jest tu naprawdę niesamowicie. Ogromne prędkości, jeszcze większe skoki. Praktycznie cały czas jedziemy na piątym biegu – trochę tak, jakbyśmy mieli automatyczną skrzynię biegów. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. I z całej wiedzy, którą stąd wywieziemy i z wyniku, który pozwolił nam awansować w górę tabeli – zakończył pilot trzeciej załogi Rajdu Finlandii w klasie WRC 2 Junior.

W punktacji sezonowej WRC 2 Junior Marczyk i Gospodarczyk zajmują aktualnie 4. miejsce, tracąc zaledwie 2 punkty do trzeciego Nikołaja Griazina i ledwie 8 oczek do drugiego Chrisa Ingrama.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button