MOTOSPORT

WRC. Rajd Chile 2023. Kajetan Kajetanowicz w czołówce

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Czwartym czasem na szóstym odcinku specjalnym zakończyli piątkowy etap Rajdu Chile Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak.

Reprezentanci Rally Team rywalizują w kolejnej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) i są aktualnie na szóstej pozycji w kategorii WRC2, tracąc niewiele czasu do podium. Polacy jednocześnie zajmują trzecie miejsce w WRC2 Challenger dla załóg prywatnych.

Druga pętla piątkowego etapu pozwoliła Kajetanowiczowi i Szczepaniakowi rozwinąć nieco bardziej skrzydła. Polacy debiutują na chilijskich odcinkach specjalnych i poznają te wyjątkowo trudne trasy. Popołudniową rywalizację rozpoczęli od ósmego rezultatu na czwartym odcinku specjalnym, a następnie dwukrotnie wykręcali czwarty czas na piątym i szóstym oesie.

– Za nami udany piątek w Chile. Staram się nie popełniać błędów, ale także szybko jechać. Mam coraz większą radość z jazdy, coraz lepiej czuję się w samochodzie z nowymi dla mnie, trochę bardziej agresywnymi ustawieniami. Cieszy mnie, że nie ma tak dużego zużycia opon jakiego wszyscy się obawialiśmy. Postaramy się wybrać dobre opony na jutro, co ciekawe musimy to zrobić jeszcze dziś, ale wszystkie załogi są w podobnej, trudnej sytuacji. Sobotnie odcinki specjalne mają kompletnie inną charakterystykę, wspomnianą konsumpcję opon zdecydowanie wyższą, więc na pewno będzie się dużo dziać. Jesteśmy gotowi do walki, oczywiście musimy się wcześniej troszkę przespać – komentował Kajetan Kajetanowicz.

Tradycyjnie już w mistrzostwach świata sobotni etap jest najdłuższym w harmonogramie. Organizator przygotował trzy dwukrotnie pokonywane odcinki specjalne, które łącznie mierzą 154 kilometry. Będą to próby 7 i 10 Chivillingo (27,19 km), 8 i 11 Rio Lia (21,09 km) oraz 9 i 12 Maria de las Cruces (28,72 km). Pierwsza z nich ruszy o godzinie 7:57 czasu lokalnego (12:57 czasu polskiego).

Rajd Chile 2023 – nieoficjalna klasyfikacja WRC2 po OS 6:

1. Pajari/Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) 1:00:53,3 s
2. Solberg/Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +13,3 s
3. Griazin/Aleksandrow (Škoda Fabia RS Rally2) +51,4 s
4. Greensmith/Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +56,5 s
5. Lindholm/Hämäläinen (Hyundai i20 N Rally2) +1:04,7 s
6. Kajetanowicz/Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +1:18,4 s
7. Rossel/Dunand (Citroën C3 Rally2) +1:48,8 s
8. Fernández/Rozada (Škoda Fabia RS Rally2) +3:10,9 s
9. Scunio/Roman (Škoda Fabia RS Rally2) +3:11,2 s
10. Rosselot/Cañete (Citroën C3 Rally2) +3:11,8 s

WRC. Rajd Chile. Kajetan Kajetanowicz (fot. kajto.pl)

Emocje od pierwszych metrów, trwa rywalizacja w Rajdzie Chile

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań. Jedenasta runda Rajdowych Mistrzostw Świata od samego początku stanowi wielkie wyzwanie, robiąc duże wrażenie na najlepszych zawodnikach globu. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak rozpoczęli zawody równym i stabilnym tempem, które plasuje ich aktualnie na piątej pozycji w WRC2 i trzeciej w WRC2 Challenger.

Już sam początek zmagań w Rajdzie Chile przyniósł wiele emocji. Z trasy pierwszego odcinka specjalnego wypadli reprezentanci Hyundaia, Esapekka Lappi i Janne Ferm, mocno rozbijając swój samochód. Na trzeciej próbie do pechowców dołączyli Pierre-Louis Loubet i Nicolas Gilsoul, również dachując. Na szczęście obie załogi nie ucierpiały. Tymczasem reprezentanci Rally Team z odcinka na odcinek poprawiali swoje tempo. Unikając większych błędów są aktualnie na piątym miejscu w WRC2 i trzecim w WRC2 Challenger.

– Pierwsza pętla Rajdu Chile za nami. Odcinki są przepiękne. Nie znam ich, więc trudno mi po nich szybko jechać. Jest dużo ślepych zakrętów, o czym przekonało się wielu kierowców i w latach ubiegłych, i już w tym roku. Jadąc drugą pętlę będę trochę więcej pamiętał, aczkolwiek jest tu mnóstwo podobnych zakrętów. Odcinki są piekielnie szybkie i bardzo wąskie, więc nie ma miejsca na błąd. Jak tylko troszkę się zawahasz, to od razu tracisz czas. Staram się znaleźć dobry feeling i mieć coraz więcej przyjemności z jazdy, a jednocześnie walczyć, nie popełniając błędów. Wszystko się może oczywiście zdarzyć, natomiast jesteśmy w grze. Zobaczymy, co będzie dalej – komentował Kajetan Kajetanowicz.

Te same trzy odcinki specjalne, czyli Pulperia, Rere i Rio Claro zostaną powtórzone podczas drugiej pętli, odpowiednio o godzinach 14:42, 15:40 oraz 16:34 (19:42, 20:40 oraz 21:34 czasu polskiego).

Rajd Chile 2023 – nieoficjalna klasyfikacja WRC2 po OS 3:

1. Pajari/Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) 30:50,9 s
2. Solberg/Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +2,4 s
3. Griazin/Aleksandrow (Škoda Fabia RS Rally2) +15,6 s
4. Greensmith/Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +25,3 s
5. Kajetanowicz/Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +44,8 s
6. M. Bulacia/Roca (Škoda Fabia RS Rally2) +45,1 s
7. Lindholm/Hämäläinen (Hyundai i20 N Rally2) +45,7 s
8. Rossel/Dunand (Citroën C3 Rally2) +1:01,8 s
9. Martínez Fontena/Alvarez Nicholson (Škoda Fabia RS Rally2) +1:04,7 s
10. Scunio/Roman (Škoda Fabia RS Rally2) +1:22,3 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button