POLSKA

WOŚP. Tomograf i rentgen dla Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy symboliczne przekazała łódzkiemu szpitalowi tomograf i aparat RTG.

Fundacja zakupiła sprzęt dzięki środkom zebranym podczas 27. Finału WOŚP w styczniu ubiegłego roku. To urządzenia o wartości blisko 6 milionów złotych.

Cieszymy się, że możemy być w Łodzi i otwierać pracownię z tomografem komputerowym i aparatem RTG, które są wynikiem naszego 27. Finału. Ten tomograf komputerowy to jedno z 13 tego typu urządzeń zakupionych przez nas w ramach 52. Konkursu Ofert. Aparatów RTG kupiliśmy w ramach tego Konkursu 15. Zawsze zależy nam, żeby w szpitalach pracował sprzęt z najwyższej półki. Ten właśnie taki jest, bo od lat kupujemy jakość, a nie ceny

Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP

Nowy rentgen i tomograf są warte blisko 6 mln, cały sprzęt, który dotychczas dostaliśmy od Orkiestry to aż 23 mln zł. To wyjątkowe dary od wyjątkowych ludzi. Bardzo cieszymy, że Orkiestra kolejny raz nas wspiera, bo skorzystają nasi pacjenci – dzieci, często noworodki, z wieloma ciężkimi chorobami i urazami, którzy wymagają natychmiastowej i jak najdokładniejszej diagnostyki. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki wykonujemy rocznie nawet 25 tys. badań rentgenowskich i ponad 7 tys. tomografii komputerowych. Dziękujemy z całego serca. Bądźcie z nami cały czas

prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Aquilion ONE GENESIS Edition – najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie 320-rzędowy tomograf. Jurek Owsiak (fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP)

Zakład Diagnostyki Obrazowej w pawilonie pediatrycznym ICZMP zyskał nowe serce. To Aquilion ONE GENESIS Edition – najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie 320-rzędowy tomograf. Takiego urządzenia nie ma żaden szpital pediatryczny w regionie. Nowy tomograf pozwala na łatwiejsze wykonywanie skomplikowanych badań, zmniejszenie dawek promieniowania oraz przyczynia się do poprawy dokładności diagnostycznej i powtarzalności badań. Wszystkie etapy, od planowania do rekonstrukcji i przetwarzania danych, można zestawić w jednym protokole.

Unikalna budowa detektorów o najcieńszej na rynku warstwie 0,5 mm oraz oprogramowanie z zaawansowanymi algorytmami rekonstrukcyjnymi sprawiają, że badanie można wykonać w jednym obrocie układu lampa RTG – detektor, co dla pacjenta oznacza mniejszą dawkę promieniowania i krótszy czas badania. To niezwykle ważne, bo nowy tomograf jest wykorzystywany do badania dzieci.

Aquilion ONE GENESIS Edition – najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie 320-rzędowy tomograf (fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP)

Aparat umożliwia badania pacjentów kardiologicznych, neurologicznych, onkologicznych i ortopedycznych, którzy posiadają metalowe implanty.
Tomograf został zainstalowany w specjalnie urządzonej na jego potrzeby pracowni. Oprócz tego, że spełnia ona szereg wymogów technicznych (osłony radiologiczne, specjalistyczny układ wentylacyjny) wystrojem ułatwia dzieciom oswoić stres związany z badaniem.

Cyfrowy aparat rentgenowski Luminos dRF Max (fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP)

Kolejne ufundowane przez WOŚP urządzenie, które zainstalowano w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej to w pełni cyfrowy aparat rentgenowski Luminos dRF Max.
Jest to cyfrowy aparat typu 2 w 1, łączący funkcję cyfrowego aparatu RTG kostno-płucnego z możliwością wykonywania i zapisywania cyfrowej fluoroskopii (technika obrazowania ruchomości narządów w czasie rzeczywistym pozwalająca zobaczyć np. jak pokarm przechodzi przez jelita, czy jak nerki produkują mocz).

Nowy rentgen pozwala na wykonywanie tzw. zdjęć złożonych. To technika pozwalająca zobrazowanie całego kręgosłupa czy kończyny dzięki złożeniu obrazu z wielu mniejszych zdjęć.

Specjalna konstrukcja aparatu sprawia, że personel medyczny ma łatwy dostęp do pacjenta ze wszystkich czterech stron stołu. Możliwość przechylania i obniżenia blatu nawet do 50 cm od podłogi ułatwia robienie zdjęcia małym pacjentom z dużymi niepełnosprawnościami.

Nowy rentgen pracuje w specjalnie dla niego wyposażonej pracowni, która podobnie jak w pomieszczenie w którym stanął tomograf wystrojem (ściany przyozdobione wizerunkami dinozaurów) bardziej przypomina salę zabaw, niż szpitalne pomieszczenie.

Przekazane ICZMP tomograf i aparat RTG zakupione zostały przez WOŚP w trakcie 52. Konkursu Ofert w maju ubiegłego roku. To sprzęt o wartości blisko 6 milionów złotych. Jak dotąd, począwszy od pierwszego Finału, Orkiestra zakupiła dla Instytutu 822 urządzenia o łącznej wartości około 23,2 miliona złotych.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button