POLSKA

WOŚP. Prawie 50 milionów złotych na walkę z pandemią COVID-19

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

6 lipca Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowała prowadzone od połowy marca działania związane z koronawirusem.

Organizacja placówkom w całym kraju przekazała sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości 48,8 miliona złotych.

– Jesteśmy dumni z tego, że natychmiast, kiedy ogłoszono, że epidemia jest i u nas, tak jak i inne organizacje pozarządowe ruszyliśmy z pomocą. Uruchomiliśmy środki, które znajdowały się na naszym koncie i zaczęliśmy zakupy. Nie było łatwo sprowadzić te urządzenia medyczne do Polski – to był długi i zagmatwany proces produkcji, transportu, czasem podejmowanie ryzyka. Ostatecznie pomogliśmy 360 szpitalom, 416 DPS-om i prywatnym domom seniorów, 56 zakładom opiekuńczo-leczniczym i 23 hospicjom. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym, cieszę się, że wygraliśmy i możemy iść razem na spacer – mówił Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działania w związku z COVID-19 rozpoczęła tuż po stwierdzeniu pierwszych przypadków zachorowań w Polsce. Podstawowym działaniem był oczywiście zakup wyposażenia medycznego – urządzeń i środków ochrony osobistej, o których przekazanie placówki apelowały, by móc sprawnie walczyć z pandemią. W sumie Orkiestra przekazała szpitalom wyposażenie o wartości 48.765.372,46 zł, m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 34 respiratory (w tym 10 transportowych) i 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowała prowadzone od połowy marca działania związane z koronawirusem (fot. Łukasz Widziszowski)

Suma ta nie uwzględnia 37 respiratorów, z zakupu których Fundacja wycofała się (i za które nie zapłaciła) z uwagi na odległy termin realizacji zamówienia przez producenta.

„Panie Ministrze Zdrowia,

Dzisiaj WOŚP była zmuszona wysłać do 33 szpitali informację, że niestety nie jesteśmy w stanie kupić dla nich respiratorów, ponieważ jeden z czołowych, światowych producentów respiratorów nie jest w stanie dostarczyć 37 (trzydziestu siedmiu) urządzeń w tym momencie. Cena respiratorów była już wcześniej ustalona – 65 000 PLN brutto. Miały pojechać do Barlinka, Bogatyni, Brzeska, Bytomia, Chełma, Działdowa, Gliwic, Godzisza Małego, Grodziska Wielkopolskiego, Kalisza, Kamiennej Góry, Kępna, Kłodzka, Lipska. Miały pracować w Olsztynie, Nidzicy, Nysie, Pionkach, Piszu, Poddędzicach, Proszowicach, Pułtusku, Pyrzycach, Radomiu, Radomsku, Siedlcach, czy Skarżysku Kamiennej. Miały być także dostarczone do Słupcy, Sulęcina, Szczytna, Wołomina, Zgierza i Zwolenia. Jak Pan widzi szpitale w małych miejscowościach, w niektórych jedno urządzenie, w innych dwa. Pytaliśmy także innych czołowych producentów, którzy od lat produkują te urządzenia. Niestety terminy odległe i dostępne liczby to góra kilkadziesiąt sztuk.

Pana Ministerstwo kupiło 1200 respiratorów i jak podaliście – 50 jest już w Polsce. Pomagaliśmy Państwu przy zakupach sprzętu do walki z koronawirusem. Do wskazanych przez Pana szpitali wysłaliśmy między innymi łóżka do intensywnej terapii i kardiomonitory. Czy w takim razie moglibyście Państwo ze swoich zakupionych respiratorów 37 przeznaczyć do wskazanych wyżej placówek medycznych? To zaledwie cząstka tego ogromnego zakupu, którego dokonaliście. I jeśli tylko paleta, na której jest 50 respiratorów została już rozpakowana, mógłby Pan bardzo pomóc szpitalom, które dostały od nas złą wiadomość. Czy mogę liczyć na Pana i Pana Ministerstwo?” – napisał Jurek Owsiak.

2.503.078,54 zł z tych blisko 50 milionów to wartość sprzętu, który Fundacji przekazały firmy medyczne i nie tylko, m.in. 30 pomp infuzyjnych objętościowych, 25 zestawów USG czy 3 tys. masek sportowych, które po prostym dostosowaniu mogą być wykorzystywane jako wielorazowe maski ochronne.
Zakupy sprzętu finansowane były między innymi z wpłat na powołany przez WOŚP Fundusz Interwencyjny, w ramach którego, dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu firm (między innymi CD Projekt S.A., Allegro, Coca Cola, Lech, Lidl, Play czy mBank) i tysięcy obywateli udało się zgromadzić 26.195.451,41 złotych, a także ze środków przekazanych w ramach 1% za rok 2018 oraz zebranych podczas 28. Finału WOŚP.

W sumie w ramach działań w ramach walki z COVID-19 Fundacja wsparła 360 szpitali, 416 DPS-ów i prywatnych domów seniorów, 56 zakładów opiekuńczo – leczniczych i 23 hospicja.
Orkiestra nadała blisko 9 tys. przesyłek ze środkami ochrony osobistej – to prawie tyle samo, ile podczas przygotowań do każdego z Finałów WOŚP.

Nie tylko sprzęt

Zakup sprzętu medycznego to główna, ale nie jedyna forma działania WOŚP w związku z COVID-19. Fundacja zorganizowała również akcję “POMAGAMY”, mającą na celu łączenie ze sobą osób, które z uwagi na zagrożenie chorobą zmuszone zostały do pozostania w domach, potrzebując czasem wsparcia w codziennych czynnościach, z tymi, które tej pomocy mogły udzielić. Na potrzeby akcji powstała m.in. przygotowana przy współpracy z Esri Polska mapa, prezentująca lokalizację osób gotowych do niesienia pomocy, uruchomiono również, wspólnie z PeekQuick, infolinię, za pośrednictwem której można było zwrócić się o pomoc. W przedsięwzięcie zaangażowało się 2,3 tys. wolontariuszy z całego kraju i nie tylko, a pomoc uzyskało blisko 800 osób.

Fundacja WOŚP postanowiła wesprzeć także najmłodszych i ich rodziców, i przygotowała zestaw materiałów edukacyjnych, pozwalających efektywniej spędzić czas w domu. Ich celem była promocja między innymi pierwszej pomocy i zachowań prospołecznych. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem była Domowa Orkiestra – codzienny program Jurka Owsiaka, który miał dawać nadzieję w czasie pandemii, a stał się wstępem do letniego Festiwalu organizowanego przez WOŚP.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button