POLSKA

WOŚP chce pobić Rekord w Pierwszej Pomocy. Owsiak ogłosi cel 28. Finału

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

12 stycznia, czyli tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia, odbędzie się kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

16 października, w trakcie próby Bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy na Placu Europejskim w Warszawie, Jurek Owsiak ogłosi cel zbiórki.

– Wybór tematu Finału to sprawa, nad którą zawsze pochylamy się długo i w szerokim gronie, konsultując z wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny. Temat, który wybraliśmy na 28. Finał, dotyczy niezwykle istotnego, a nieco zapomnianego obszaru w polskiej służbie zdrowia. Widzimy to w dziesiątkach próśb o wsparcie, jakie dostajemy ze szpitali w całej Polsce. Mamy nadzieję, że Polacy po raz kolejny nam zaufają i że wspólnie zbierzemy środki, które pozwolą nam poprawić funkcjonowanie w kolejnej dziedzinie polskiej medycyny – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Ogłoszenie celu najbliższego Finału nastąpi, zgodnie z tradycją, w czasie próby Bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy, do udziału w którym w tym roku zgłosiło się już ponad 140 tys. osób z całego kraju. Główny sztab wydarzenia zlokalizowany zostanie na Placu Europejskim w Warszawie. Przygotowania do Finału już trwają w najlepsze – rozpoczęły się 7 października, wraz ze startem rejestracji sztabów.

W najbliższą środę, w samo południe, Fundacja WOŚP już po raz siódmy podejmie próbę Bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy. Rok temu w wydarzeniu uczestniczyło 116 342 uczestników z 1142 instytucji z całego kraju. W tym roku chęć udziału zadeklarowały 143 084 osoby z 1387 instytucji, a zgłoszenia wciąż trwają.

W wydarzeniu udział wziąć może każda instytucja i placówka, która posiada dostęp do fantomu. Najliczniejszą grupę uczestników rokrocznie stanowią uczniowie placówek biorących udział w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Program ten, prowadzony przez Fundację WOŚP nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku, dedykowany jest uczniom klas I-III szkół podstawowych i ma na celu zapoznanie dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Dzięki tej inicjatywie blisko 3 mln dzieci poznały zasady pierwszej pomocy!

Przypomnijmy, że 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, zakończył się rekordowym wynikiem blisko 176 milionów złotych. W akcję zaangażowało się 1 687 sztabów (w tym 86 sztabów zagranicznych), kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy, a do darczyńców WOŚP trafiło około 35 milinów serduszek. Na kwotę zebraną w 27. Finale WOŚP złożyły się: zbiórka publiczna (88 893 503,89 zł), darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne (86 055 296,90 zł) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego (o łącznej wartości 989 916,77 zł).

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Do tej pory Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 mld PLN.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button