RÓŻNOŚCI

Wojna w Jemenie trwa! Klęska głodu zagraża milionom dzieci

Sytuacja w Jemenie

Wojna w Jemenie to największy kryzys humanitarny w XXI wieku.

80% mieszkańców potrzebuje pomocy humanitarnej. Szacuje się, że 2 miliony dzieci w tym kraju jest poważnie niedożywionych. UNICEF Polska rozpoczyna kampanię „Pomoc dla Jemenu” i apeluje o wsparcie poprzez stronę unicef.pl/jemen. Akcję wspiera Maciej Orłoś.

Trwający od pięciu lat konflikt w Jemenie spowodował masowe wysiedlenia, głód i choroby. Pandemia COVID-19 dodatkowo pogłębia cierpienia w całym kraju. Rodziny codziennie walczą o przetrwanie. Potrzeby jemeńskich dzieci nigdy nie były bardziej palące. Czysta woda i pomoc żywnościowa są niezbędne do przetrwania najmłodszych. Prawie 325 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia i jest na granicy życia i śmierci.

Jednym z takich dzieci jest 14-miesięczna Arwa – dziewczynka z Jemenu, która cierpi z głodu. Dzięki wsparciu UNICEF Arwa ma szanse na przeżycie. Niestety, tysiące dzieci w tym kraju mogą nie mieć tyle szczęścia, co Arwa.

– Sytuacja dzieci w Jemenie jest dramatyczna. Najmłodsi każdego dnia umierają z głodu. Zdecydowałem się wesprzeć kampanię UNICEF Polska dla Jemenu, bo nasza pomoc jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Ufam, że poruszymy serca Polaków i razem uratujemy wiele istnień – mówi Maciej Orłoś.

UNICEF jest w Jemenie od początku konfliktu. Od stycznia do lipca 2020 niemal 2 mln dzieci zostało przebadanych pod kątem niedożywienia. Tysiące dzieci otrzymało mikroelementy i tabletki odrobaczające. Potrzeby są jednak ogromne. Z powodu braku funduszy wiele programów pomocy dzieciom w Jemenie zostało wstrzymanych.

– Jemen to teraz najgorsze miejsce do życia na ziemi. Nasi koledzy w tym kraju każdego dnia narażają zdrowie i życie, aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Proszę, nie zawiedźmy ich! Liczy się każde wsparcie finansowe. Dzięki darowiznom z Polski uratujemy zdrowie i życie tysięcy dzieci – powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Jak pomóc?

Każdy może pomóc potrzebującym dzieciom w Jemenie. Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/jemen i przekazać darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na:

  • zakup żywności terapeutycznej stosowanej w leczeniu niedożywienia u dzieci;
  • objęcie terapią leczenia niedożywienia jak największej liczby najmłodszych w Jemenie;
  • zakup zestawów pierwszej pomocy tj. pakietów najważniejszych leków i materiałów medycznych;
  • tabletki do uzdatniania wody i inne najbardziej potrzebne produkty humanitarne.

UNICEF w leczeniu niedożywienia od lat z powodzeniem stosuje wysokokaloryczną pastę terapeutyczną złożoną ze zmielonych orzeszków ziemnych. Jedna saszetka pasty to 500 kcal. Wystarczy, że dziecko będzie przyjmowało trzy takie saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia przybrać na wadze kilogram. Koszt takiej miesięcznej terapii to zaledwie 131 zł.

UNICEF w Jemenie oprócz programów żywnościowych niesie pomoc medyczną, wodno-sanitarną, edukacyjną i ochronną. Sytuację w kraju pogarsza plaga szarańczy pustynnej oraz powodzie, które nawiedziły Jemen tego roku w lipcu. Zniszczona została infrastruktura, domy, szkoły, szpitale, schroniska i żywy inwentarz. Wiele osób zginęło lub zostało rannych. Zniszczeniu uległy wodociągi, a woda pitna została zanieczyszczona, co zwiększa ryzyko cholery, malarii i dengi. Kraj wyniszczony wojną i pandemią COVID-19 potrzebuje naszego wsparcia.

– Wejdź na stronę unicef.pl/jemen i przekaż darowiznę. Twoja pomoc może uratować zdrowie i życie dziecka w Jemenie! – apeluje Maciej Orłoś.

Rośnie skala niedożywienia wśród dzieci w Jemenie

Sytuacja dzieci w Jemenie jest dramatyczna. W niektórych regionach kraju nawet co piąte dziecko jest niedożywione i wymaga pilnej pomocy.
W Jemenie wskaźniki ciężkiego ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej 5. roku życia są najwyższe w historii tego kraju. W południowych regionach Jemenu odnotowano nawet ponad pół miliona przypadków niedożywienia. Najnowszą analizę sytuacji przygotował UNICEF, FAO oraz WFP.

Raport dotyczy sytuacji w 133 dystryktach na południu Jemenu. Mieszka tam 1,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Autorzy raportu alarmują, że w 2020 roku poziom niedożywienia zwiększył się tam średnio o niemal 10%. Największy wzrost przypadków niedożywienia odnotowano wśród dzieci przed piątymi urodzinami. W tej grupie wiekowej odsetek najmłodszych cierpiących na ciężkie ostre niedożywienie wzrósł w tym roku o 15,5%. To znaczy, że 98 tysięcy dzieci jest na granicy życia i śmierci.

Sytuację najmłodszych w Jemenie znacznie pogorszyła wojna i upadek gospodarczy. W najbardziej dotkniętych obszarach objętych analizą, jedno na pięcioro dzieci jest poważnie niedożywionych. W Abjan jest to 23% dzieci, w Lahidż 21%, a w Ta’izz – 22%. W okolicach Al-Hudajdy co czwarte dziecko jest poważnie niedożywione (27%).

Co najmniej ćwierć miliona kobiet ciężarnych i karmiących piersią również potrzebuje natychmiastowej pomocy żywnościowej. Eksperci ONZ ostrzegają, że rzeczywista liczba niedożywionych kobiet i dzieci może być znacznie wyższa.

Jemen od wielu lat jest jednym z najgorszych miejsc do życia dla kobiet i dzieci. Uboga dieta, choroby zakaźne, brak bezpieczeństwa żywnościowego, ograniczony dostęp do opieki medycznej, złe warunki higieniczno-sanitarne oraz wyzwania w dostępie do podstawowych szczepień przeciwko odrze czy polio, to tylko niektóre z czynników kształtujących życie dzieci w tym kraju. Jemen od dawna walczy też z jednym z najwyższych wskaźników niedożywienia na świecie.

Do tej pory pomoc humanitarna, której celem było leczenie i zapobieganie niedożywieniu, a także zapewnienie pomocy żywnościowej, zapobiegała pogorszeniu sytuacji. Niestety, w 2020 roku te osiągnięcia zostały zaprzepaszczone. Eskalacja konfliktu i upadek gospodarczy, a także przytłaczający wpływ pandemii COVID-19 spowodowały, że Jemeńczycy są na skraju wytrzymałości. Ponadto, wiele projektów humanitarnych, w tym pomoc żywnościowa i wodno-sanitarna zostało przerwanych z powodu braku funduszy. Bez dodatkowych środków finansowych, kontynuacja programów leczenia niedożywienia jest również zagrożona.

Autorzy raportu nadal analizują sytuację w pozostałych regionach Jemenu. Niestety sytuacja może być tam równie alarmująca jak na południu kraju.

– Już w lipcu ostrzegaliśmy, że Jemen jest na krawędzi katastrofalnego w skutkach kryzysu żywnościowego. Jeśli wojna wkrótce się nie zakończy, możemy być świadkami utraty całego pokolenia najmłodszych Jemeńczyków, powiedziała Lisa Grande, Koordynator pomocy humanitarnej dla Jemenu. W ciągu ostatnich dwóch lat robiliśmy wszystko, aby walczyć z głodem w Jemenie. Pomoc humanitarna, której udzieliliśmy, była ogromna. Współpracowaliśmy z władzami, aby załagodzić kryzys ekonomiczny. To straszne, że kiedy ludzie potrzebują nas najbardziej, mamy związane ręce przez brak funduszy na pomoc – dodaje Lisa Grande.

Życie tysięcy kobiet i dzieci jest zagrożone. Potrafimy zapobiegać ostremu niedożywieniu i leczyć je poprzez dostęp do podstawowych usług. Do tego jednak potrzebne są natychmiastowe działania i środki finansowe. Pomoc kobietom i dzieciom powinna być priorytetem, powiedział Philippe Duamelle, Przedstawiciel UNICEF w Jemenie.

– Pogarszająca się sytuacja w Jemenie sprawia, że musimy podjąć natychmiastowe działania. Budowanie, przywracanie i podtrzymanie systemu żywności w tym kraju jest kluczowe. Należy również wesprzeć utrzymanie miejsc pracy i umożliwić ludziom produkcję, sprzedaż i konsumpcję różnorodnej oraz wartościowej żywności nawet w czasie kryzysu – powiedział dr Hussein Gadain, Przedstawiciel FAO w Jemenie.

– Błędne koło konfliktu i głodu w Jemenie zbiera straszne żniwo wśród najbardziej potrzebujących. Rosnące wskaźniki niedożywienia będą odczuwane przez następne pokolenia Jemeńczyków. Musimy działać teraz – powiedział Laurent Bukera, Dyrektor WFP w Jemenie.

ONZ apeluje o ponad 50 mln dolarów na pomoc dla Jemenu. Środki pozwolą na wsparcie programów żywnościowych, w tym leczenie niedożywienia u dzieci. Jednocześnie fundusze są niezbędne, aby kontynuować programy wodno-sanitarne, medyczne oraz akcje szczepień.

Sytuacja w Jemenie to największy kryzys humanitarny na świecie. Niemal 80% mieszkańców (24 mln ludzi) potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony, aby przeżyć.

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

„Sekretarz Generalny ONZ określił sytuację w Jemenie jako prawdopodobnie największą klęskę głodu od dziesięcioleci. Ryzyko dla życia dzieci jest większe niż kiedykolwiek.

Sygnały o tragicznych realiach i sytuacji w tym kraju docierają do nas od dawna.

Ponad 12 milionów dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej.

Tylko w tym roku, w niektórych regionach kraju, wskaźniki ostrego niedożywienia wzrosły o 10%, osiągając rekordowy poziom.

Niemal 325 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia i walczy o przetrwanie.

Ponad 5 milionów dzieci jest zagrożonych cholerą i chorobami biegunkowymi.

Skrajne ubóstwo, dziesięciolecia zacofania gospodarczego oraz ponad pięć lat nieustającego konfliktu, naraziły dzieci i ich rodziny na przemoc i choroby. Pandemia COVID-19 pogłębiła kryzys, prowadząc do nieuchronnej katastrofy.

Jemen to kraj nękany przez przemoc, ból i cierpienie. Gospodarka jest w rozsypce. System opieki zdrowotnej od lat jest na skraju upadku. Niezliczone szkoły, szpitale, wodociągi i kluczowa publiczna infrastruktura zostały zniszczone podczas walk. Szokuje brak respektowania międzynarodowego prawa humanitarnego.

UNICEF działa w Jemenie od dziesięcioleci. W ostatnich latach poszerzyliśmy naszą obecność, aby przyspieszyć działania związane z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla milionów dzieci, ratowaniem życia i pomocą w łagodzeniu cierpienia.

Nie możemy jednak tak trwać w nieskończoność. Wszystkie strony konfliktu muszą trzymać dzieci z dala od przemocy i umożliwić swobodny dostęp do pomocy. To ich obowiązek wynikający z międzynarodowego prawa humanitarnego.

UNICEF na początku roku apelował o 535 milionów dolarów na pomoc dla Jemenu. Obecnie brakuje ok. 300 milionów dolarów, aby nieść pomoc dzieciom w tym kraju.

Sama pomoc humanitarna nie zakończy klęski głodu ani kryzysu w Jemenie. Kluczowe znaczenie ma zawieszenie broni, wsparcie gospodarki i zwiększenie zasobów.

Nie ma czasu do stracenia. Dzieci w Jemenie potrzebują pokoju. Zakończenie brutalnego konfliktu to jedyny sposób na zapewnienie najmłodszym bezpiecznego dzieciństwa, możliwości rozwoju potencjału i odbudowę kraju.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button