ŚWIAT

Wojna na Ukrainie. Putinowscy naziści blisko polskiej granicy. Atak na Jaworów

Inwazja Rosji na Ukrainie

To już 18. dzień jak Ukraińcy dzielnie walczą o swoją i reszty świata wolność.

Faszystowskie wojska z większą siła zabijają cywilów. Czy NATO w końcu zareaguje?

Nie można patrzeć na okrucieństwo jakie stosuje barbarzyńca i zbrodniarz wojenny Putin.

W nocy z soboty na niedzielę (12/13 marca) rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie (obwód lwowski, niedaleko granicy z Polską). Podczas tego ataku zginęło dziewięć osób, a 57 zostało rannych.


„To atak terrorystyczny na pokój i bezpieczeństwo w pobliżu granicy UE-NATO”. Zamknijcie niebo, aby to zatrzymać!” – zaapelował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Centrum to jaworowski poligon wojskowy, gdzie kilka tygodni temu przebywali natowscy instruktorzy. Znajduje się ponad 20 km od polskiej granicy. Zaatakowana została jednostka wojskowa i wystrzelono 30 rakiet.


Informacje z ostatnich godzin:

  • Z nocnymi ostrzałami zmierzyły się miasta Siewierodonieck i Rubiżne w obwodzie ługańskim. Zniszczono ponad 60 budynków.
  • W ciągu 16 dni wojny ukraińskie siły zbrojne zniszczyły rosyjski sprzęt wojskowy warty ponad 5 mld dolarów, w tym samoloty, śmigłowce i czołgi.
  • Rosja oferuje najemnikom z Syrii, Libii i Republiki Środkowoafrykańskiej po 300 dolarów miesięcznie za udział w wojnie na Ukrainie.
  • Siły rosyjskie zbombardowały lotnisko w Iwano-Frankowsku.
  • Straty Rosjan to m.in. 74 samoloty i 86 śmigłowców, 374 czołgi, 1226 pojazdów opancerzonych, 140 systemów artyleryjskich, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 34 systemów obrony przeciwlotniczej, 600 samochodów, 3 okręty, 60 cystern z paliwem oraz 7 samolotów bezzałogowych.
  • Ponad 12 tys. żołnierzy straciło wojsko rosyjskie od początku agresji na Ukrainę.
  • W ciągu pierwszych 17 dni wojny zginęło około 1300 ukraińskich żołnierzy. Tylko w piątek około 500-600 żołnierzy rosyjskich poddało się siłom ukraińskim.
  • Prawdopodobnie premier Izraela Naftali Bennett miał powiedzieć prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, by przyjął ofertę Rosji w sprawie kapitulacji.
  • Dotychczasowy bilans rosyjskich strat wynikających ze zniszczonego sprzętu bojowego, zablokowanego eksportu oraz utraconego PKB to kwota około 15 mld dolarów.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button