TRÓJMIASTO

„Woda to żywioł, który nie wybacza błędów”. Policjanci ostrzegają przed zagrożeniem

Morze Bałtyckie

„Szanowni Państwo tu Policja. Apelujemy o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą.

Korzystajcie tylko ze strzeżonych kąpielisk, wybierajcie te, na których są ratownicy. Zwróćcie uwagę na wywieszoną flagę przy kąpielisku. Czerwony kolor to kategoryczny zakaz wchodzenia do wody. Pamiętajcie, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów”.

Komunikaty takiej treści od dziś płyną przez megafony z radiowozów, quadów pomorskiej Policji. Funkcjonariusze na plażach, w rejonach pasa nadmorskiego, nad jeziorami i innymi akwenami, nad którymi mieszkańcy i turyści spędzają wakacje, apelują o odpowiedzialne zachowanie.

Podczas ostatnich kilku dni nad Bałtykiem doszło do tragicznych zdarzeń. Dramatyczna akcja ratunkowa w Jantarze i ratowanie osób, które weszły do wody na ratunek tonących. Niestety jedna z nich przegrała z żywiołem i zmarła. Później kolejne dwa utonięcia w Jastrzębiej Górze – wszystkie te tragiczne w skutkach zdarzenia miały wspólny mianownik, były to niestrzeżone kąpieliska, plaże, na których wywieszone zostały przez ratowników czerwone flagi. Od czerwca w województwie pomorskim utonęło już 11 osób.

Każdego lata policjanci apelują o rozwagę. Woda wspaniale urozmaica letni wypoczynek, ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z niej rozsądnie. Zasady bezpieczeństwa na plaży są proste: nie wchodzić do wody po alkoholu, nie przeceniać swoich umiejętności pływackich, pływać w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo niesprzyjającej pogody amatorów kąpieli nie brakuje, tradycyjnie brakuje jednak rozsądku. Tymczasem woda jest niebezpiecznym żywiołem, a w kąpiącym się tłumie łatwo zniknąć pod jej powierzchnią bez zwrócenia niczyjej uwagi.

Policjanci prowadzą wiele akcji profilaktycznych, m.in. tworzymy spoty wpływające na świadomość wypoczywających, kontrolujemy wspólnie z ratownikami WOPR kąpieliska, obserwujemy zachowania osób odpoczywających na plażach, przebywających w wodzie, a także korzystających ze sprzętu wodnego.

Po raz kolejny chcemy dotrzeć do świadomości ludzi po to, aby nie podejmowali oni ryzykownych zachowań i nie narażali swojego zdrowia i życia wchodząc do wody gdy warunki pogodowe lub ich stan psychofizyczny temu nie sprzyjają. Woda jest zbyt srogim nauczycielem, który w wielu przypadkach nie daje drugiej szansy. Dlatego pomorscy policjanci stworzyli komunikat dźwiękowy, który od dziś płynie przez megafony z radiowozów, quadów pomorskiej Policji. Funkcjonariusze na plażach, w rejonach pasa nadmorskiego, nad jeziorami i innymi akwenami, nad którymi mieszkańcy i turyści spędzają wakacje apelują o odpowiedzialne zachowanie. Komunikat przekażemy innym służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo nad akwenami z prośbą o jego jak najczęstsze emitowanie dla naszego wspólnego dobra i bezpieczeństwa.

13 lipca doszło aż do dwóch utonięć w powiecie puckim. W pierwszym przypadku około godziny 13.50 oficer dyżurny komisariatu Policji we Władysławowie otrzymał zgłoszenie, że w Jastrzębiej Górze na wysokości wejścia na plażę numer 19 ratownicy WOPR podjęli reanimacje 55-letniego mieszkańca Gdyni, którego wydobyli z wody. Niestety, pomimo podjętych czynności ratowniczych, mężczyzny nie udało się uratować.

Niestety pomimo licznych apeli Policji po około dwóch godzin później również w Jastrzębiej Górze na wysokości wejścia na plażę numer 24, utonął 68-letni mieszkaniec Katowic. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają przyczynę i okoliczności obu nieszczęśliwych wypadków.

Mundurowi kolejny raz przypominają o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Funkcjonariusze kontrolują plaże morza oraz zatoki, aby przypomnieć mieszkańcom powiatu puckiego bezpieczne i prawidłowe zachowania w różnych sytuacjach.

Upalne, wakacyjne dni to oczywiście doskonały pretekst do skorzystania z kąpieli w akwenach wodnych. Przypominamy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie dostosować.

Funkcjonariusze zalecają, aby wybierać te kąpieliska, które są strzeżone przez ratowników oraz te, które mają wytyczone strefy do pływania. To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców można mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, w trakcie wypoczynku nad wodą.

Pamiętajmy:

  • kąpać należy się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
  • dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
  • po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo schłodźmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek akwenu.
  • przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników.
  • pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
  • korzystając ze sprzętów pływających, bez względu na umiejętności pływackie, zakładajmy kapoki czy kamizelki ratunkowe.
  • nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
  • unikajmy korzystania z „dzikich kąpielisk”. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego jak kształtuje się dno pod lustrem wody.
  • zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły.

Apelujemy o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą!
(KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button