INNEPIŁKA NOŻNA

Wkrótce uroczyste otwarcie stadionu ŁKS

Stadion ŁKS na 12. miejscu wśród stadionów w Polsce

22 kwietnia 2022 r. zapowiada się jako jedna z ważniejszych dat w 114-letniej historii ŁKS.

Tego dnia nastąpi oficjalne otwarcie Stadionu Miejskiego im. Władysława Króla.

Mimo trudnego czasu na rynku inwestycji, spowodowanego przez pandemię oraz rosyjską agresję na Ukrainę, stadion ŁKS jest już gotowy do otwarcia.

Łódź. Stadion ŁKS (fot. pras.)

– Zapowiadaliśmy niespodziankę i to właśnie ona. Nowy stadion ŁKS uda nam się otworzyć dwa miesiące przed planowanym terminem zakończenia inwestycji. Jesteśmy już po odbiorach i przeglądach technicznych – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Obecnie na placu budowy prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe.

– Oddajemy profesjonalny stadion, jeden z ładniejszych w Polsce. Termin otwarcia w kwietniu nie jest niczym zagrożony – deklaruje Marek Roda, kierownik budowy.

Nowy stadion przy al. Unii jest imponującym, nowoczesnym obiektem, wyposażonym we wszystko, co potrzebne zawodowej drużynie piłkarskiej oraz jej kibicom. Na trybunach może usiąść ponad 18 tys. widzów. Nosi imię Władysława Króla, legendarnego przedwojennego piłkarza i hokeisty ŁKS, reprezentanta Polski, olimpijczyka.

Łódź. Stadion ŁKS. Artur Partyka, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i Salski (fot. pras.)

Wielokrotny medalista igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy w skoku wzwyż powiedział, że już w niedalekiej przyszłości przy al. Unii mogą grać nawet reprezentanci Polski. – Bądźmy dumni, bo ten stadion naprawdę jest czymś wspaniałym. Z przyjemnością wezmę udział w jego otwarciu i jestem pewny, że będzie areną nie tylko spotkań ligowych, ale też reprezentacji, w tym pierwszej, która może tu rozegrać jakiś mecz towarzyski – powiedział Artur Partyka przyznając, że gdy rozpoczynał treningi w lekkoatletycznej sekcji ŁKS, to nie spodziewał się takich zmian przy al. Unii. – Przypomniałem sobie początek lat 80-tych, kiedy kilometr stąd wychodziłem z mieszkania na swój pierwszy trening na starym stadionie Łódzkiego Klubu Sportowego, który przez wiele, wiele lat służył nie tylko piłce nożnej, ale też lekkoatletom. To był wrzesień 1980. W najśmielszych marzeniach nie pomyślałbym wtedy, że po 42 latach będę tu oglądał tak piękny obiekt i tyle innej infrastruktury sportowej. A jednak udało się to zrobić. Przy tej okazji chciałbym też podziękować pani prezydent za to, co się wydarzyło kilka miesięcy temu kilka kilometrów stąd, a więc za stadion Rudzkiego Klubu Sportowego. Ten obiekt dopełnia infrastrukturę, o której mówiła pani prezydent. To kolejny krok, aby w naszym mieście działo się wiele pozytywnych rzeczy, zarówno w sporcie profesjonalnym, jak i tym dla dzieci i amatorów – dodał Partyka.

Stadion ŁKS wybudowała firma Mirbud. Wartość inwestycji to 129 mln zł brutto.

Uroczyste otwarcie stadionu ŁKS

Z okazji otwarcia 22 kwietnia na stadionie zaplanowano wiele atrakcji. Już od godz. 16 rozpocznie działalność strefa kibica, w której odbędzie się koncert gwiazd estrady (nazwiska to na razie jeszcze tajemnica), prezentacja młodych i wręczenie odznak zasłużonym sportowcom ŁKS. Organizatorzy zapewniają, że przygotują wielkie sportowe święto, a jednocześnie ciepłe, rodzinne wydarzenie, w którym będzie mógł wziąć udział każdy. Na tę okazję przygotowano także okolicznościowe koszulki i szaliki.

Łódź. Stadion ŁKS (fot. pras.)

Zwieńczeniem imprezy będzie I-ligowy mecz piłkarzy ŁKS z Chrobrym Głogów, a więc rywalem, z którym łodzianie bezpośrednio walczą o awans do ekstraklasy. Pierwszy gwizdek sędziego usłyszymy o godz. 20.30.

– Zainteresowanie imprezą jest bardzo duże, na sam mecz zostało sprzedanych już ponad 60 proc. biletów. Na naszych gości czekać będzie szereg atrakcji, pokazy, prezentacje oraz konkursy. Moim marzeniem jest, aby na tym stadionie rozgrywały się wspaniałe widowiska piłkarskie, ale chciałbym, aby było to również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń między młodszymi, a starszymi, doświadczonymi sportowcami – mówi Tomasz Salski z ŁKS.

Łódź. Stadion ŁKS (fot. pras.)

Stadion ŁKS w liczbach

Charakterystyka stadionu:

  • długość wraz ze schodami zewnętrznymi – 210,70 m,
  • szerokość do zewnętrznej krawędzi zadaszenia – 119,84 m,
  • wysokość elewacji do wewnętrznej krawędzi zadaszenia – 25,82 m,
  • wymiary boiska – 68 x 105 m,
  • pojemność po zakończonej rozbudowie – minimum 18 tys. miejsc.
Łódź. Stadion ŁKS (fot. pras.)

Stadion ŁKS na 12. miejscu wśród stadionów w Polsce

Stadion miejski im. Władysława Króla jest na 12. miejscu pod względem pojemności wśród stadionów piłkarskich w Polsce.

Swoją drużynę na nowym stadionie przy al. Unii 2 może jednocześnie dopingować 18 029 kibiców. To klasyfikuje go na 12. miejscu wśród wszystkich stadionów piłkarskich w Polsce i jednocześnie czyni go największym stadionem w 1 lidze, w której ŁKS rozgrywa swoje mecze w tym sezonie. W przypadku awansu ŁKS-u do Ekstraklasy, stadion im. Władysława Króla będzie 8. stadionem w najwyższej lidze rozgrywkowej. Stadion miejski przy al. Unii 2 ma dokładnie o 11. miejsc więcej niż stadion miejski przy al. Piłsudskiego 138.

Rekord frekwencji na stadionie ŁKS miał miejsce 21 sierpnia 1971, w spotkaniu 3. kolejki ówczesnej ekstraklasy sezonu 1971/1972, ŁKS – Polonia Bytom (zakończonego remisem 0:0). Mecz obejrzało 45 tys. kibiców.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button