POLSKAŚWIAT

Wizyta prezydenta Czarnogóry w Polsce. Duda: Polska popiera aspiracje tego kraju do Unii Europejskiej

Warszawa

Wizytę oficjalną w Polsce złożył w czwartek i piątek prezydent Milo Djukanowić z małżonką.

Sytuacja międzynarodowa, w tym wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo militarne i energetyczne, a także wsparcie dla unijnych aspiracji Czarnogóry – to główne zagadnienia poruszone w Belwederze przez prezydentów Polski i Czarnogóry.

Andrzej Duda relacjonował, że politycy wymienili się doświadczeniami i opiniami na temat wojny na Ukrainie i sytuacji na Bałkanach. Jak mówił, obaj zgodzili się, że dalsze militarne wsparcie dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla odzyskania przez ten kraj kontroli nad swoimi granicami. To z kolei – podkreślił – ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia porządku i prymatu prawa międzynarodowego.

– Wolny świat, demokratyczny świat, nasze państwa, jako państwa wspólnoty euroatlantyckiej absolutnie powinny w tym zakresie Ukrainę wspierać – oświadczył prezydent RP.

Prezydent zapewnił również, że Polska popiera aspiracje Czarnogóry do Unii Europejskiej. Zapowiedział, że będzie proponował sojusznikom w ramach Inicjatywy Trójmorza, aby w najbliższej przyszłości Czarnogóra uzyskała status państwa współpracującego z Inicjatywą. Taki status po raz pierwszy został nadany Ukrainie w czerwcu br. podczas szczytu Inicjatywy w Rydze.

– Czarnogóra wymaga wsparcia. Zachowanie spokoju i pokoju na Bałkanach ma ogromne znaczenie – podkreślał Andrzej Duda.

W listopadzie ubiegłego roku prezydent RP z małżonką zostali przyjęci przez czarnogórską Parę Prezydencką w Cetinje.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button