ŚWIAT

Wilno. Szczyt Sojuszu. Zełenski: „Ukraina jest bliżej NATO”. Rozmowa z Joe Bidenem

Litwa

– Deklaracja poparcia dla Ukrainy ustanowi gwarancje bezpieczeństwa dla naszego kraju do momentu uzyskania członkostwa w NATO  – prezydent Zełenski.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że zatwierdzenie przez kraje „wielkiej siódemki” wspólnej deklaracji poparcia dla Ukrainy będzie pierwszą decyzją, która ustanowi na piśmie gwarancje bezpieczeństwa dla jego kraju na drodze do integracji z NATO.

„Jeżeli G7 zgodzi się dzisiaj na pierwszą dużą deklarację w sprawie gwarancji bezpieczeństwa, to będzie to konkretny fakt, bo mówi, że te gwarancje obowiązują na drodze do NATO. A to jest niezwykle ważne. To będzie bardzo konkretny sygnał” – powiedział szef państwa po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Wilnie.

Zaznaczył, że te gwarancje bezpieczeństwa będą pierwszym prawnym potwierdzeniem pomocy, jaką Ukraina otrzymała po rozpoczęciu inwazji na Rosję na pełną skalę i nadal będą otrzymywać od swoich partnerów.

„To bardzo ważne, że może to stać się pierwszym dokumentem prawnym, który symbolizuje, że mamy taki „parasol” gwarancji bezpieczeństwa. A wtedy Ukraina będzie miała dokumenty dotyczące realnych stosunków z każdym państwem – gwarantem bezpieczeństwa, i będzie to wszystko, co mamy dzisiaj lub czego nam brakuje: obrona powietrzna, lotnictwo itp. Na pewno będzie to miało charakter bilateralny” – powiedział prezydent.

Zauważył też, że ten dokument jest otwarty i inne kraje spoza G7 mogą dołączyć do gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Wołodymyr Zełenski dodał, że nowy dokument powinien obowiązywać do czasu, gdy nasz kraj stanie się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, do którego przystąpienie będzie najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy i Ukraińców.

Głowa państwa osobno podziękowała prezydentowi USA Josephowi Bidenowi za decyzję o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej.

„Chcę, żebyśmy spojrzeli na to w ten sposób: chodzi o sprawiedliwość. Rosja stale używa pocisków kasetowych na naszym terytorium, walczy wyłącznie na naszej ziemi, zabija naszych ludzi, od wielu lat używa pocisków kasetowych. Pomoc, jaką możemy uzyskać od USA w sprawie pocisków kasetowych, jest przeznaczona wyłącznie do celów wojskowych, wyłącznie na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił, że użycie tej amunicji jest całkowicie kontrolowane, nie będą one używane na terytorium innych państw.

Prezydent podkreślił też, że Ukraina nadal potrzebuje broni dalekiego zasięgu.

Wilno. Szczyt Sojuszu. G7 (fot. NATO)

Bezpieczeństwo to nasze kluczowe zadanie na szczycie NATO – Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem w Wilnie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, które odbyło się na marginesie szczytu Sojuszu w Wilnie.

„Przeszliśmy już długą drogę w zakresie interoperacyjności z NATO. Nasi żołnierze mają najświeższe doświadczenia we współpracy z różnymi członkami Sojuszu. Umiejętne użycie broni NATO przez naszych żołnierzy dowiodło, że globalna demokracja jest silniejsza niż jakiekolwiek groźby terrorystyczne skierowane przeciwko nam. Jednocześnie, nawet podczas wojny na pełną skalę z Rosją, Ukraina kontynuuje reformy, a na naszej drodze integracji z UE jest jasno określone, co dokładnie mamy robić i to robimy – powiedział szef państwa na temat wyników spotkania w Wilnie.

W związku z tym prezydent wysoko ocenił decyzję członków NATO o zniesieniu potrzeby Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP) dla Ukrainy. Jednocześnie uważa, że ​​szczyt byłby skuteczniejszy, gdyby Ukraina otrzymała zaproszenie do Sojuszu.

„Możemy stwierdzić, że wyniki szczytu są dobre, ale gdyby było zaproszenie, byłyby idealne” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił także konieczność zapewnienia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, które będą obowiązywały do ​​momentu uzyskania przez ich kraj członkostwa w NATO.

„Dziś te gwarancje bezpieczeństwa może potwierdzić Wielka Siódemka”. A jeśli tak się stanie, będzie to dla nas naprawdę ważny konkretny sukces” – podkreślił szef państwa.

Prezydent zaznaczył również, że podczas spotkań z przywódcami krajów partnerskich szczegółowo omawiana jest sytuacja na polu walki oraz kroki niezbędne do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa obywatelom Ukrainy.

Wilno. Szczyt Sojuszu. Wołodymyr Zełenski i Joe Biden (fot. NATO)

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Wilnie z Joe Bidenem

W ramach szczytu NATO w Wilnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Josephem Bidenem.

Głowa państwa ukraińskiego osobiście podziękowała Josephowi Bidenowi, Kongresowi i całemu narodowi amerykańskiemu za potężną pomoc, przede wszystkim militarną, udzielaną Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę na Federację Rosyjską.

„Chcę wam podziękować za to, że byliście z nami przez te wszystkie dni, ramię w ramię. Bardzo to doceniamy – podkreślił.

Wołodymyr Zełenski szczegółowo poinformował Bidena o przebiegu działań wojennych na linii frontu, planach operacyjnych i strategicznych Ukrainy. Omówiono również procesy wewnętrzne w Federacji Rosyjskiej w świetle ostatnich wydarzeń.

Prezydenci dużo uwagi poświęcili dalszej długoterminowej współpracy obronnej.

Szef ukraińskiego państwa zwrócił uwagę na ogromne wsparcie ze strony USA, które sięga już 43 miliardów dolarów.

„Ale Stany Zjednoczone wydają te pieniądze na ratowanie życia Ukraińców, a my też chronimy dużą część Europy i całego świata” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy odnotował odbycie pierwszego posiedzenia Rady Ukraina-NATO i zatwierdzenie przez kraje „Grupy Siedmiu” Wspólnej Deklaracji w sprawie poparcia dla ich kraju.

„Wiem, że inne państwa starają się poprzeć decyzję G7. A to ogromnie pomoże, ponieważ są to bardzo konkretne rzeczy, które gwarantujecie nam bezpieczeństwo” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ze swojej strony Biden zaznaczył, że prezydent Ukrainy i delegacja ukraińska odczuli ogromne wsparcie ze strony wszystkich państw partnerskich.

„Wykonałeś już dużo pracy i wiem, że masz jeszcze wiele do zrobienia. Z niecierpliwością oczekuję dnia, w którym spotkamy się i wspólnie będziemy świętować oficjalne członkostwo w NATO” – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Biden zwrócił uwagę na niezwykłe męstwo i odwagę całego narodu ukraińskiego, który od ponad 500 dni stawia opór rosyjskiej agresji na dużą skalę.

Zapewnił, że Stany Zjednoczone robią i będą robić wszystko, aby szybko pomóc Ukrainie we wszystkim, co konieczne, o ile jest to potrzebne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button