SIATKÓWKA

Wielki sukces! Projekt Warszawa z Pucharem Challenge

CEV Volleyball Challenge Cup 2024

Projekt Warszawa zdobył Puchar Challenge. Stołeczny zespół wygrał na wyjeździe z włoskim Mint Vero Volley Monza 3:1 (27:25, 25:16, 17:25, 25:22).

Nagrodę dla najlepszego siatkarza otrzymał środkowy Jurij Semeniuk. Był on w znakomitej formie w obu finałowych starciach, w pierwszym meczu na Torwarze zdobył 14 punków, w rewanżu we Włoszech 10. Grot Budowlani Łódź był bliski awansu do finału Pucharu CEV kobiet.

W pierwszym spotkaniu w Warszawie podopieczni trenera Piotra Grabana wygrali 3:1. Do sukcesu potrzebowali zwycięstwa w dwóch partiach. Siatkarze ze stolicy błyskawicznie rozstrzygnęli rywalizację. Pierwszego seta wygrali najmniejszą różnicą, ale w drugim już dzielili i rządzili. Powtórzyli sukces AZS-u Tytana Częstochowa z 2012 roku. Wówczas finałowa rozgrywka była wewnętrzną sprawą polskich klubów. Częstochowianie wygrali dwumecz z AZS Politechniką Warszawa.

Projekt Warszawa został czwartym polskim klubem w męskiej siatkówce, który wywalczył europejski puchar. Wcześniej trofea wygrywały: Płomień Milowice (Puchar Mistrzów 1978), Tytan AZS Częstochowa (Puchar Challenge 2012) oraz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (Liga Mistrzów 2021, 2022, 2023).

Puchar CEV kobiet

Bliskie odniesienia sukcesu, awansu do finału Pucharu CEV, były siatkarki Budowlanych Łódź. W rewanżowym meczu półfinału złożony w większości z Amerykanek, szwajcarski Viteos Neuchatel UC pokonał polski zespół 3:1 (21:25, 21:25, 25:17, 23:25); złoty set – 15:13. Łodzianki przegrały pierwsze spotkanie 1:3. W Szwajcarii były bliskie odrobienia strat.

Viteos: Tia Scambray, Fabiana Branca, Tessa Grubbs, Madeline Haynes, Jasmine Gross, Meline Pierret, Caroline Delley (l) oraz Chiara Petitat, Sarah Troesch. Trener: Lauren Bertolacci.

Budowlani: Ana Bjelica, Jelena Blagojević, Małgorzata Lisiak, Ewelina Wilińska, Mackenzie May, Kinga Różyńska, Justyna Łysiak (l) oraz Martyna Łazowska, Marta Pol, Weronika Sobiczewska. Trener: Maciej Biernat.