POLSKA

Watchdog walczy z Fundacją Lux Veritatis w sądzie. Tadeusz Rydzyk wciąż bezkarny

Prokuratura broni Tadeusza Rydzyka z naruszeniem prawa

9 kwietnia przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Woli rozpatrywano sprawę z subsydiarnego aktu oskarżenia Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska przeciw Zarządowi Fundacji Lux Veritatis.

Relacja mecenasa Adama Kuczyńskiego, reprezentującego Watchdoga przed sądem:

„Dzisiaj sąd nie otworzył przewodu sądowego, to znaczy nie został odczytany akt oskarżenia, natomiast zajmowaliśmy się kwestiami formalnymi – sąd rozpoznawał wnioski złożone przez obronę i przez prokuraturę o skierowanie sprawy na posiedzenie celem umorzenia. Jeżeli sąd uwzględniłby te wnioski, to na takim posiedzeniu sprawa mogła zostać umorzona i zakończona. Teoretycznie moglibyśmy składać zażalenie, jednak są one rzadko uwzględniane. Sąd na szczęście nie przychylił się do wniosków obrony i prokuratury, i mamy nadzieję spotkać się na następnej rozprawie 29 kwietnia ze wszystkimi oskarżonymi, by usłyszeć, czy przyznają się do zarzucanego im czynu i czy chcą składać ewentualne wyjaśnienia. Będziemy wówczas przesłuchiwać również prezesa Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, Szymona Osowskiego.

7 czerwca 2016 roku wysłaliśmy do Fundacji Lux Veritatis wniosek dotyczący jej wydatków z publicznych pieniędzy. Po prawie roku, naszej skardze na bezczynność i ponowny wysłaniu wniosku, którego fundacja rzekomo nie otrzymała, otrzymaliśmy częściową odpowiedź.

Oczekując udostępnienia wszystkich żądanych informacji oraz chcąc pokazać, że niepełna realizacja wniosku o informację niemal rok po jego złożeniu jest pogwałceniem prawa do informacji, kontynuowaliśmy postępowanie na drodze sądowej. Nie udało nam się uzyskać wszystkich żądanych informacji, dlatego postanowiliśmy złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prokuratura za każdym razem odmawiała zajęcia się tą sprawą, uzyskaliśmy jednak korzystne orzeczenia sądu, który nakazał prowadzenie postępowania i przesłuchanie członków zarządu Fundacji (Tadeusz Rydzyk u prokuratora?).

W ostatnich miesiącach korespondowaliśmy z prokuraturami, namawiając je do przesłuchania zarządu Fundacji i postawienie zarzutów. Nie przyniosło to rezultatu, dlatego złożyliśmy subsydiarny akt oskarżenia. Niedawno sąd nadał sprawie sygnaturę (III K 555/20), a teraz poznaliśmy datę rozprawy – wyznaczono ją na 9 kwietnia 2021 roku na godzinę. 12 w sali 43 przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Woli.”

Prokuratura broni Tadeusza Rydzyka z naruszeniem prawa

„Gdy opublikowaliśmy informację o skierowaniu do sądu subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko Tadeuszowi Rydzykowi i innym członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis (Oskarżony Tadeusz Rydzyk) wielu i wiele z Was zastanawiało się, co i jak szybko zrobi prokuratura, aby utrudnić nam dochodzenie sprawiedliwości.

Próbowaliśmy wówczas tłumaczyć, iż na tym etapie postępowania to my występujemy w roli oskarżyciela, więc prokurator nie ma narzędzi prawnych do działania wbrew naszemu stanowisku. Zapewne ciekawi Was, co się wydarzyło przez ostatnie dwa miesiące?

Zapoznając się z aktami sprawy, zawierającymi m.in. stanowiska obrońców oskarżonych, natknąłem się na nietypowe pismo prokuratury. W piśmie tym prokuratura domaga się skierowania sprawy na posiedzenie celem jego umorzenia, bowiem, mówiąc po prawniczemu, w sprawie “brak jest znamion czynu zabronionego”, czyli działania oskarżonych były w porządku.

Problem w tym, że taki wniosek jest pozbawiony jakichkolwiek formalnych podstaw. Po pierwsze, skoro prokurator nie złożył oświadczenia o wstąpieniu do sprawy, to nie służy mu przymiot strony, a co za tym idzie, także prawo do składania jakichkolwiek wniosków, w tym o umorzenie sprawy na posiedzeniu.

Po drugie, nawet gdyby prokurator złożył takowe oświadczenie, to jego udział w sprawie, jak wskazuje się w doktrynie, nie służy niweczeniu oskarżenia subsydiarnego, lecz korekcie własnego błędnego stanowiska wyrażonego na wcześniejszym etapie postępowania.

Po trzecie wreszcie, uprawnienie do skierowania sprawy na posiedzenie celem jej umorzenia służy wyłącznie Prezesowi Sądu, zaś Prokurator nie może o to wnioskować.

Przypominamy prokuraturze, że ochrona praworządności, która jest sensem jej istnienia, nie polega na ochronie przed odpowiedzialnością karną kolegów i koleżanek Prokuratora Generalnego. (Watchdog)”

Fundacji Lux Veritatis działa m.in jako nadawca Telewizji TRWAM, a prezes jej zarządu, redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk, jest także dyrektorem Radia Maryja. Media te oraz związane z nimi instytucje współpracują z Fundacją Nasza Przyszłość. Ojciec Rydzyk jest również rektorem – założycielem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button