POLSKA

Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent w Krakowie. Premier w Warszawie. Tanajno zatrzymany

Rocznica katastrofy smoleńskiej

Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy pod Smoleńskiem oraz pod pomnikiem śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Warszawa. Premier Morawiecki złożył kwiaty pod pomnikiem śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (fot. KPRM)

Około godz. 8 w pobliżu placu Piłsudskiego w Warszawie pojawili się protestujący przedsiębiorcy. Ich lider Paweł Tanajno został zatrzymany przez policję. Został powalony na ziemię, a potem wywieziony radiowozem.


„Policjanci KSP prowadzą działania na ulicach Warszawy. Niestety jest już pierwszy zatrzymany. Powodem jest naruszenie nietykalności cielesnej policjanta. Policjanci użyli ŚPB w postaci kajdanek i siły fizycznej.

Policjanci podejmują zdecydowane działania wobec osób naruszających prawo. Są kolejni zatrzymani. Ponownie mamy do czynienia z naruszeniem nietykalności, a także znieważeniem policjanta i odmową podania danych” – czytamy w komunikacie warszawskiej policji.

PiS w pobliżu obchodów odciął m.in. internet. Jakim prawem?!

Uroczystości smoleńskie wyglądają tak: 5 osób zatrzymanych, setki policjantów pilnujące Kaczyńskiego oraz policja wyrzucająca wieńce obywateli.

Warszawa. Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy pod Smoleńskiem (fot. KPRM)

Prezydent Andrzej Duda w Krakowie

Prezydent Andrzej Duda uczcił w Krakowie pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. W krypcie wawelskiej Katedry została odprawiona msza święta, a następnie Andrzej Duda złożył kwiaty przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich.

– Jestem tu, żeby oddać hołd i uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonki Marii i wszystkich wielkich Polaków, którzy 11 lat temu zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, pełniąc swoje urzędy, wykonując swoje zadania państwowe, lecąc tam z głębokim przekonaniem, że czynią to dla Rzeczypospolitej, dla naszej Ojczyzny, dla pamięci o haniebnie pomordowanych w Katyniu przez sowietów polskich oficerach – powiedział Andrzej Duda.

– Prowadzeni sercem, prowadzeni miłością do Ojczyzny, prowadzeni poczuciem wspólnoty w tej wielkiej sprawie, jaką jest pamięć historyczna i jaką jest oddanie czci i hołdu bohaterom. I to było najważniejsze przesłanie tamtej misji – akcentował prezydent.

Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W krypcie znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Widnieje na niej łacińska sentencja Corpora dormiunt, vigilant animae (Ciała śpią, dusze czuwają).

Samolot specjalny Tu-154M, którym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy lecieli do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button