RÓŻNOŚCI

Warszawskie ZOO. Wybierz imię dla antylopki bongo

ZOO w stolicy

Warszawskie ZOO na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prosi o pomoc w wybraniu imienia dla młodej samiczki bongo.

Musi się ono zaczynać się na literę „M”. 

Szczegóły akcji

Propozycje imion należy składać pod postem konkursowym na Facebooku do środy, 19 maja (do końca dnia). Ze zgłoszonych propozycji opiekunowie zwierząt kopytnych jeszcze w tym tygodniu wybiorą cztery najbliższe ich sercu. W kolejnym etapie fani znowu będą mogli decydować, które dwa z czterech wybranych imion znajdą się w ostatnim etapie tej zabawy. Natomiast ostateczne głosowanie odbędzie się w relacjach na Instagramie i Facebooku, a imię małej bongo zostanie ogłoszone 26 maja, w Dzień Matki.        

Antylopka

Urodziła się 22 kwietnia (w Dzień Ziemi) i od razu skradła serca pracowników, a chwilę później – wszystkich fanów ZOO. Od razu też otrzymała robocze określenie „boNgini” – bo patrząc na jej zdjęcia zaraz po urodzeniu każdy ulegał jej urokowi. Początkowo samiczka spędzała czas tylko przy swojej mamie, ale obecnie coraz lepiej radzi sobie na wybiegu zewnętrznym, po którym energicznie bryka. Warto zobaczyć ją osobiście w Warszawskim ZOO – na wybiegu bongo przy Żyrafiarni.

Jest jeszcze nieco nieśmiała i trzyma się blisko mamy, przy boku której poznaje świat. Samiczka coraz lepiej radzi sobie na wybiegu zewnętrznym, po którym energicznie bryka. Wtyka swój ciekawski nosek w różne zakamarki, bacznie obserwuje otoczenie i nasłuchuje swoimi wielkimi uszkami co się wokół dzieje.

Jest pierwszym dzieckiem 7-letniej Chilli i 8-letniego Franka. Troskliwa mama od razu wzorowo zajęła się swoim dzieckiem. Pierwszy dzień antylopa w większości przespała wtulając się w mamę, jednak w kolejnych dniach była już bardziej aktywna i zaczęła się interesować otaczającym ją światem.

Antylopka bongo (fot. ZOO Warszawa)

O antylopach bongo

W Warszawskim ZOO mieszka łącznie 6 bongo: „rodzynek” samiec Franek oraz pięć samic – Chilli, Walkiria, Maliki, Hela oraz młoda „bongini”.

Antylopy bongo to największe spośród afrykańskich antylop, a przez wielu uważane też za najpiękniejsze. W Afryce mieszkają 2 podgatunki bongo leśnego: bongo nizinne i bongo górskie. Oba podgatunki są zagrożone wyginięciem, a mieszkające w Warszawskim ZOO bongo górskie ma status krytycznie zagrożonego wyginięciem CR (criticaly endangered). W naturze żyje tylko około 80 osobników tego podgatunku.

Antylopy bongo (fot. ZOO Warszawa)

Dlatego narodziny samiczki w Warszawskim ZOO to duży sukces hodowlany w skali całego kraju i ważny dla świata, ponieważ ten zagrożony podgatunek jest rzadko spotykany w europejskich ogrodach zoologicznych. Jego hodowla jest ściśle koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP). W polskich ogrodach zoologicznych jest jedynie 14 antylop bongo, a niedawno w Opolskim ZOO, które również ma stadko tych zwierząt, przyszedł na świat samczyk. Oba te wydarzenia wpisują się w hasło tegorocznego TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów: „Są maluszki, jest nadzieja!” – nadzieja, że ten gatunek przetrwa dzięki młodym przychodzącym na świat w ogrodach zoologicznych.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button