WARSZAWA

Warszawa zagłosowała. Rafał Trzaskowski po raz drugi prezydentem

Województwo mazowieckie z najwyższą frekwencją

Rafał Trzaskowski po raz drugi został wybrany prezydentem m.st. Warszawy.

Zdobył 57,41 proc. głosów i pokonał swoich rywali w pierwszej turze. Głosowało na niego ponad 444 tys. warszawianek i warszawiaków. Koalicja Obywatelska zwyciężyła również w wyborach do rad dzielnic i Rady m.st. Warszawy. 

Znamy już oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2024. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (KKW KO) w wyborach do rad dzielnic uzyskał 42,96 proc. głosów, zdobywając 216 mandatów. Daje to 51,43 proc. spośród wszystkich mandatów.

W Radzie m.st. Warszawy najwięcej, bo aż 37 mandatów, również uzyskali kandydaci KKW KO. To 61,67 proc. ogółu mandatów i 47,02 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało 15 radnych, a komitet Lewicy uzyskał osiem mandatów.

W wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego najwięcej – 21 mandatów – zdobył KW PiS, a KKW KO ma o jeden mandat mniej. Trzecia Droga zdobyła 8 miejsc, a Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy będą mieć w sejmiku po jednym mandacie.

Frekwencja

Województwo mazowieckie może pochwalić się najwyższą frekwencją wynoszącą 57,04 proc. W Warszawie było to 58,88 proc.

Najbardziej aktywną dzielnicą okazał się Ursynów z frekwencją wynoszącą 64,77 proc., natomiast najmniej głosujących było w dzielnicy Praga-Północ, gdzie do urn udało się 52,24 proc. wyborców.

Statystyka wyborcza

W Warszawie zostało wydanych prawie 24,5 tys. decyzji dotyczących wniosków o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców, ponad 7 tysięcy mniej niż przed poprzednimi wyborami w 2018 roku. Chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiły 463 osoby, a 718 złożyło wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

Łączna liczba wyborców w Warszawie to ponad 1,3 mln osób.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button