POLSKA

Warszawa. Wmurowanie aktu erekcyjnego na budowie kliniki Budzik dla dorosłych

Budzenie do życia

Dzięki dotacji z Funduszu Sprawiedliwości sprawnie postępują prace przy budowie kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie.

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego wzięli udział m.in. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, wiceminister Marcin Romanowski i prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk.

– Dzisiejsze wydarzenie ma wymiar symboliczny. Taki charakter ma nie tylko wmurowanie aktu erekcyjnego. Symboliczny jest projekt, który realizujemy. Pokazuje on, że zło można przekuć w dobro. Taką intencją kierowałem się, gdy obejmując urząd ministra sprawiedliwości zdecydowałem, że pieniądze zasądzane od osób, które wyrządziły zło, będą służyć dobru. Będą wspomagać pokrzywdzonych. Będą ratować ludzi. Po to jest właśnie Fundusz Sprawiedliwości. I po to jest klinika „Budzik” – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Wielkie wsparcie

Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości a nadzór nad nim pełni wiceminister Marcin Romanowski, finansuje budowę warszawskiej kliniki „Budzik” dla dorosłych. Na ten cel przekazano z Funduszu ponad 37 mln zł.

– Dziękuję wszystkim, którzy mieli serce do tego projektu i chcieli go zrealizować, bo bez tego nic by się nie udało. Chcemy jesienią 2022 r. zakończyć projekt i przyjąć pierwszych pacjentów – powiedziała Prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk.

W uroczystości uczestniczyli też Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Prezez Zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel.

– Dziękuję panu ministrowi, bo wkład prawie 40 milionów złotych jest podstawą realizacji projektu na tym etapie – mówił marszałek Adam Struzik.

– Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy wspaniałą placówkę, która pomoże wielu ludziom – dodała Teresa Bogiel.

Ministrowie Zbigniew Ziobro i Marcin Romanowski wraz z innymi uczestnikami uroczystości symbolicznie wmurowali akt erekcyjny kliniki Budzik dla dorosłych.

Wyjątkowy obiekt

Klinika powstaje przy ulicy Kondratowicza, obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, który jest partnerem medycznym przedsięwzięcia. Działkę pod budowę gmachu, który będzie mieć powierzchnię ok. 3800 m kw., przekazał samorząd województwa. Za budowę i wyposażenie obiektu odpowiedzialna jest Fundacja „Akogo?”. Budowa, nad którą patronat objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, ma zostać zakończona już w 2022 roku.

Fundusz Sprawiedliwości rozszerzył zakres działania, dlatego może wspierać leczenie osób, które zapadły w śpiączkę m.in. na skutek przestępstw czy wypadków drogowych. Projekt „Budzik” dla dorosłych Fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków.

Dzięki współpracy nowej kliniki z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim diagnostyka, neurochirurgia, neurologia i rehabilitacja pacjentów mają w placówce działać na najwyższym poziomie.

W klinice będą leczeni dorośli w śpiączce, po urazach neurologicznych. Klinika ma rehabilitować pacjentów dzięki specjalistycznemu sprzętowi medycznemu. Zostanie zbudowana na wzór dziecięcego Budzika, działającego przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie od 2013 roku.

Budzenie do życia

Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, sporą grupę stanowią też ofiary przemocy.

20 marca 2019 r. odbyło się uroczyste podpisanie umowy na wybudowanie kliniki „Budzik” dla dorosłych. Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda objęła wtedy honorowy patronat nad przedsięwzięciem.

Fundacja „Akogo?” od 19 lat zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Wybudowana przez nią Klinika „Budzik” była pierwszym w naszym kraju wzorcowym ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzieci w śpiączce. Od lipca 2013 roku wybudziło się tu ponad 80 dzieci.

W nowej klinice dla dorosłych do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych. Klinika zakupi też nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie sprzęt multimedialny i sensoryczny.

Unikatowym rozwiązaniem jest włączenie w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny rodzin oraz osób bliskich pacjentów. Ani pacjenci, ani ich opiekunowie nie będą płacić za pobyt w szpitalu.
(MS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button