WARSZAWA

Warszawa. Rusza budowa tramwaju do Wilanowa

Najważniejsze zmiany w ruchu

Już w najbliższy weekend, 27 i 28 sierpnia, na ulicach Mokotowa wdrożona zostanie czasowa organizacja ruchu związana z budową nowej linii tramwajowej do Wilanowa.

Zmiany dotyczą przede wszystkim ulic Belwederskiej, Dolnej, Goworka, Puławskiej, Spacerowej i Jana III Sobieskiego.

To już w najbliższy weekend rozpoczną się zasadnicze prace przy budowie tramwaju do Wilanowa. Wdrożenie czasowej organizacji ruchu, na blisko trzykilometrowym odcinku przyszłej trasy, poprzedziły ponad tygodniowe przygotowania. Kończy się demontaż kolidujących elementów małej architektury, a także budowa przewiązek między jezdniami. Na miejsce robót dowożone są m.in. barierki i nowe znaki, które posłużą do wytyczenia objazdów.

Warszawa. Zasady ruchu tramwaj do Wilanowa (fot. UMW)

Najważniejsze zmiany w ruchu

W weekend 27-28 sierpnia, wyłączona z ruchu zostanie jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Śródmieścia, na odcinku od ul. Willowej do pl. Unii Lubelskiej. Kierowcy będą kierowani na drugą nitkę, na którą przejadą tymczasową przewiązką wybudowaną przy ulicy Willowej. Zamknięta zostanie także jezdnia ul. Spacerowej prowadząca w stronę Śródmieścia, od Belwederskiej do Puławskiej. W obu kierunkach kierowcy pojadą nitką prowadzącą „w dół”. Kierowcy jedną jezdnią poruszać się będą także na ulicach Belwederskiej i Jana III Sobieskiego, od ulicy van Beethovena do Sułkowickiej. Jadący w stronę Śródmieścia na drugą nitkę przejadą przy skrzyżowaniu z ulicą van Beethovena, a na właściwą jezdnię wrócą przed ulicą Gagarina. Sytuacja na drogach w tym rejonie będzie monitorowana przez miejskich inżynierów. W razie potrzeby wprowadzone zostaną korekty objazdów.

Warszawa. Autobusy zmiany (fot. UMW)

Priorytet na ulicach będzie miał Warszawski Transport Publiczny

W rejonie prowadzonych prac powstanie 2,5 km buspasów, które pomogą autobusom przewieźć pasażerów w podobnym czasie jak obecnie. Wytyczone zostaną na ulicach Belwederskiej, Dolnej i Puławskiej. Autobusy WTP będą także uprzywilejowane przy skręcie z ul. Puławskiej w Goworka. Na objazdy skierowane zostaną skierowane autobusy linii: 119, 131, 167, 168, 222, 501, 519, 522 i N37.

W czasie budowy zawieszone zostanie kursowanie linii: 10, 14 i 18. Na ulice wyjedzie tyle samo linii zastępczych. Będą to linie: 75, 78 i Z-4. Dodatkowo w weekendy kursować będą także składy linii 31. Przypominamy, że w nadchodzący weekend tramwaje kursować będą inaczej również z powodu remontu torowiska na al. Niepodległości u zbiegu z ul. Koszykową i montażu rozjazdu nakładkowego przy ul. Dworkowej.

Przy ul. Dworkowej powstanie tymczasowa pętla, na którą co kilka minut podjadą tramwaje dwukierunkowe z Wyścigów i Służewca. Tutaj będą dojeżdżały także autobusy zastępcze z placu Konstytucji.

Warszawa. Tramwaje (fot. UMW)

Z Wilanowa do Śródmieścia w 25 minut

Przejazd tramwajem z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. To zdecydowanie szybciej niż autem. Kierowcy na pokonanie tej samej trasy w godzinach szczytu muszą obecnie przeznaczyć nawet 45 minut. Na całej trasie wprowadzony zostanie priorytet w sygnalizacji świetlnej dla pojazdów szynowych.

Tory o łącznej długości 9100 metrów zostaną obsadzone rozchodnikiem – rośliną, która jest odporna na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii budowy tras tramwajowych w Warszawie, przy torach znajdą się drzewa formowane.

Harmonogram robót zakłada, że zakończenie wszystkich prac nastąpi w pierwszym kwartale 2024 roku. Wykonawcą jest firma Budimex S.A. Łączna  wartość robót budowlanych tramwaju do Wilanowa to 685,424 mln zł. Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa stanowi część projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach POIiŚ 2014 – 2020.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button