POLSKA

Mapa „Szkół bez (s)HiTu”. Tysiące placówek rezygnuje z podręcznika „Historia i Teraźniejszość”

Polska PiS

Podręcznik do Historii i Teraźniejszości Roszkowskiego jest bojkotowany przez tysiące szkół.

Ta książka zawiera dyskryminujące treści, na temat, np. in vitro. Organizacja Wolna Szkoła wymyśliła interaktywną mapę placówek z Polski, w których zrezygnowano z tego gniota.

Krytykowany jest fragment tego „podręcznika” z rozdziału dotyczącego płodności i planowania rodziny. Oto on:

„Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju 'produkcję’?”

„Szkoły wolne od (s)HIT-u”

Wolna Szkoła o akcji:

„Z dumą prezentujemy MAPĘ szkół, w których nauczyciele i dyrektorzy nie zdecydowali się na wybór podręcznika do HiT-u promowanego przez ministra Czarnka, kuratorkę Nowak, czy Tadeusza Rydzyka, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.

Mapa ta jest świadectwem, że nauczycielki i nauczyciele w niemal całej Polsce, korzystając ze swojego prawa do autonomicznej decyzji o wyborze podręcznika, mimo ogromnych nacisków z różnych stron, zdecydowali się ochronić uczniów i uczennice przed indoktrynacją i zapewnić im edukację dobrej jakości. Dziękujemy, wspieramy Was w Waszych decyzjach i ufamy, że w wolnej szkole skorzystacie też ze wzajemnego wsparcia.

W części szkół wolnych (s)HIT-u nauczycielki i nauczyciele czekają na podręcznik innego wydawnictwa, w części nie planują w ogóle korzystania z podręcznika na rzecz własnych materiałów, a w części będą podejmować decyzję we wrześniu.”

Kulasek: Miał być hit, wyszło jak zwykle

„18 października 2021 roku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział wprowadzenie do polskich szkół nowego przedmiotu. „Historia i teraźniejszość”. Ma to być spełnienie obietnicy Jarosława Kaczyńskiego z maja 2021 roku, który na konwencji programowej PiS zapowiadał „naukę historii dwoma nurtami”. Zapowiedź nowego przedmiotu znalazła odbicie w nowym podręczniku. Niestety wyszedł kit i wielki skandal, a miał być podręcznik do HiT.

Autorem podręcznika do HiT, który wzbudza słuszne kontrowersje jest prof. Wojciech Roszkowski, były europoseł PiS – co tłumaczyć może ideologiczne zacietrzewienie. Książka skierowana jest do uczniów liceów i techników. Szczególnie dużo emocji, także moich, budzi (poza faktem, że profesor postanowił zakończyć teraźniejszość w 1979 roku) fragment o hodowlach ludzi. W „podręczniku” czytamy: „coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju „produkcję”? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej.” Przedstawiciele rządu co rusz znajdują nowe wytłumaczenie dla tych słów. Ostatnio usłyszałem, że autorowi chodziło o farmy ludzi w Chinach. Ale gdzie to zostało powiedziane? Każdemu czytelnikowi ten fragment kojarzy się po prostu z metodą in vitro.

Pragnę zapytać profesora Roszkowskiego i ministra Czarnka czy pomyśleli jak mogą poczuć się dzieci, które przyszły na świat dzięki metodzie in vitro? Czy panowie wiecie, że Polska jest w grupie 25 krajów z największą liczbą samobójstw. Codziennie odbiera sobie życie około 15 osób, co oznacza, że wskutek samobójstw ginie w Polsce więcej osób niż w wypadkach drogowych. Bardzo często są to dzieci i młodzież. W zeszłym roku było blisko 1500 prób samobójczych u nastolatków. 127 skutecznych! Z pandemii młodzież wyszła w dramatycznym stanie psychicznym. Jakim więc trzeba być człowiekiem, aby dzieciom, nastolatkom dorzucać powodów do myśli samobójczych? By gotować im piekło na ziemi!

A przecież to są dzieci kochane. Dla wielu rodziców, marzących o potomku, in vitro, to często jedyna możliwość sprowadzenia dziecka na świat. Te dzieci są wyczekane, wyśnione. Jak więc można sugerować, że jest wynaturzeniem? Co trzeba mieć w głowie, by nie pomyśleć, jak bardzo te słowa mogą dotknąć młodych, wrażliwych ludzi? Nikt, nigdy nie powinien czytać o sobie tak okropnych rzeczy jak to, co napisał Roszkowski. Ten podręcznik, to skandal i powinien zostać wycofany z obiegu. A to, że coś takiego w ogóle ujrzało światło dzienne, powinno być powodem natychmiastowej dymisji ministra Czarnka. Niech ten szaleniec trzyma się z dala od naszych dzieci!”

– Marcin Kulasek, poseł oraz sekretarz generalny Nowej Lewicy

Wspólnie wyrzućmy podręcznik HiT ze szkoły

Domagamy się wycofania obecnej propozycji podręcznika do HiT. Nie chodzi o jeden fragment, a całą pozycję – jest beznadziejna. Nie zgadzamy się na wciskanie takiego kitu przez ministra Czarnka. Dość tego dziadostwa i obrażania drugiego człowieka – powiedział podczas konferencji w Sejmie Władysław Kosiniak- Kamysz.

– Jesteśmy wielkimi zwolennikami nauki historii czy WOS w szkole, ale nauki opartej na prawdzie. Szkoła ma być miejscem szacunku, sporu intelektualnego, rozwoju intelektualnego i krytycznego myślenia. Podręcznik HiT jest przeciwieństwem tego podejścia – podsumował lider ludowców.

Podręcznik do nowo powstałego szkolnego przedmiotu Historia i Teraźniejszość budzi od dłuższego czasu spore kontrowersje wśród Polaków. Autor, którym jest profesor Wojciech Roszkowski, swoimi treściami zaszokował nawet przedstawicieli obozu rządzącego, w tym posłankę Joannę Lichocką z Prawa i Sprawiedliwości.

W odpowiedzi na reakcję rodziców i nauczycieli pojawił się postulat PSL, aby cały podręcznik wyrzucić do kosza. Podczas konferencji prasowej w Sejmie przedstawiciele Koalicji Polskiej wyszli z wnioskiem o rezygnację z książki do HiT.

– Minister Czarnek powinien przeprosić rodziców i dzieci z tę książkę. Cofa nas do poprzednich wieków. Wspólnie z rodzicami możemy wyrzucić ją do kosza. Przygotowaliśmy deklarację dla rodziców i opiekunów uczniów, którzy mają korzystać z podręcznika do HiT, w której żądają od dyrekcji rezygnacji z tej kompromitującej książki. Głos rodziców powinien być decydujący – argumentuje ideę zaprezentowanego wniosku poseł PSL Dariusz Klimczak.

Poza podręcznikiem poruszono także inne kwestie dręczące polskie szkolnictwo:

– W polskiej szkole pod rządami ministra Czarnka nie brakuje problemów: od coraz mniejszej liczby nauczycieli po ich niskie wynagrodzenia. Podręcznik HiT to kolejny z nich. Niezadowolenie rośnie i doprowadzi do protestów, które sparaliżują naukę – zakończył poseł Koalicji Polskiej Jarosław Rzepa.

Wniosek o rezygnację z podręcznika do HiT znajdziecie TUTAJ

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button