8 kwietnia funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie dwukrotnie interweniowali wobec podróżnych.
Podczas lotu nie stosowały się do zasad bezpieczeństwa obowiązujących na pokładzie samolotu.
Incydenty dotyczyły dwóch pasażerek rejsów – z Toronto oraz z Amsterdamu.
Tym pierwszym podróżowała 53-letnia obywatelka Ukrainy, która podczas rejsu paliła papierosy, ignorując polecenia personelu pokładowego samolotu.
Podobna sytuacja miała miejsce podczas lotu z Amsterdamu. W tym przypadku nadużyć w zakresie bezpieczeństwa lotu dopuściła się 34-letnia Węgierka.
O obu zdarzeniach poinformowani zostali funkcjonariusze Straży Granicznej z Grupy Interwencji Specjalnych, którzy po wylądowaniu samolotów, podjęli interwencję wobec obu kobiet. Cudzoziemki dobrowolnie opuściły pokład, a następnie zostały doprowadzone do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej. Za popełnione wykroczenia zostały ukarane mandatami w wysokości 200 i 300 złotych.
Akcja pirotechników Straży Granicznej na lotnisku Warszawa-Modlin
Ewakuacja 200 osób, hali przylotów terminala wraz z blokadą dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin to efekt wczorajszej akcji pirotechników Straży Granicznej i pozostałych służb lotniskowych w związku z pozostawioną bez opieki torbą. Tym razem obyło się bez opóźnień w operacjach lotniczych.
Wieczorem 10 kwietnia funkcjonariusze z Interwencyjnego Zespołu Minersko-Pirotechnicznego Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin otrzymali informację o porzuconej na antresoli terminala reklamówce z niewidoczną zawartością. Po natychmiastowym przybyciu na miejsce funkcjonariuszy Straży Granicznej, rozpytaniu osób znajdujących się w pobliżu i przeprowadzeniu analizy ryzyka, która nie wykluczyła zagrożenia, wyznaczono wstępną strefę bezpieczeństwa. Gdy na miejscu pojawiły się służby medyczne, Straż Pożarna oraz Policja przystąpiono do ewakuacji hali przylotów w MPL Warszawa-Modlin wraz z nitkami dojazdowymi przed terminalem. Ewakuacją objęto około 200 osób. Po jej zakończeniu pirotechnicy Straży Granicznej przystąpili do rozpoznania podejrzanej plastikowej torby. Prześwietlenie jej zawartości pozwoliło stwierdzić, że jest ona bezpieczna. Działania nie spowodowały opóźnień w ruchu lotniczym. Niestety, winowajcy całego zdarzenia nie udało się ustalić.
Bagaże, torby, reklamówki, itp. zazwyczaj zostawiane są bez opieki przez roztargnienie lub bezmyślność, gdy ich właściciel udaje się na zakupy czy do toalety. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty albo jako niepotrzebny (pusty), ponieważ jego zawartość została przepakowana do innej torby. Jednak należy sobie zdawać sprawę, że każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego.
Dlatego apelujemy do podróżnych, aby pilnowali swoich bagaży, pozwoli to uniknąć im niepotrzebnych problemów w drodze na upragnione wakacje, czy też sankcji karnych w postaci mandatu.