Ruch w metrze na linii M1 częściowo przywrócony
Ekipy metra przywróciły na razie ruch na linii M1 na niektórych odcinkach, pociągi kursują w pętlach. Linia M2 kursuje bez utrudnień. Na odcinku Świętokrzyska-Wilanowska uruchomiona jest komunikacja zastępcza.
Prace techników przyniosły efekt. Od rana metro działa według rozkładu, który był wczoraj zapowiadany. Linia M1 została częściowo przywrócona do ruchu, co wielu mieszkańcom ułatwi drogę do pracy po ogromnych utrudnieniach z powodu pożaru.
Pociągi kursują na odcinkach:
- pętla Kabaty – Wilanowska
- Centrum – Młociny
- Młociny – Świętokrzyska
Linia M2 kursuje już z normalną częstotliwością.
– Od momentu awarii pracownicy metra wykonują niesamowitą pracę. Bardzo dziękuję wszystkim służbom i osobom zaangażowanym w naprawę. Dalsze prace będą jeszcze niestety jakiś czas trwały. Dokładamy wszelkich starań, żeby przywrócić kursowanie na wszystkich stacjach jak najszybciej. Będziemy na bieżąco informować o wszelkich zmianach i postępach prac – poinformował prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
Pociągi metra linii M1 nie kursują na odcinku Świętokrzyska – Wilanowska. Stacja Centrum dostępna jest jedynie dla pasażerów wsiadających w kierunku stacji Młociny. Uruchomione zostały autobusowe i tramwajowe linie zastępcze.
Stołeczni policjanci zakończyli czynności procesowe związane z pożarem na stacji metra Racławicka.
Dotychczasowe ustalenia potwierdzają, że pożar powstał na skutek awarii technicznej i wykluczają udział kogokolwiek w tym zdarzeniu. Czekamy obecnie na opinię biegłego z zakresu pożarnictwa.
Z uwagi na wzmożony ruch na stacjach metra, które zostały już dopuszczone do użytkowania, policjanci oddziaływują tam prewencyjnie, dbając o bezpieczeństwo pasażerów.
Trzaskowski informuje:
„Prace cały czas trwają, uruchomienie całej M1 z wyłączeniem stacji Racławicka nie będzie jeszcze możliwe o godzinie 12. Będziemy dawać znać o postępach prac.
Najświeższe informacje ws. funkcjonowania Metro Warszawskie.
Prace naprawcze idą naprzód – nasi specjaliści oceniają, że w południe będzie możliwe przywrócenie działania wszystkich stacji M1 z wyłączeniem stacji Racławicka.
Po godzinie 11 będziemy w stanie potwierdzić, czy tak będzie faktycznie. Śledźcie moje media społecznościowe, a także kanały Miasto Stołeczne Warszawa, Metro Warszawskie i Warszawski Transport Publiczny.
Państwowa Straż Pożarna zakończyła wczoraj swoje działania, nie mieliśmy już żadnych kolejnych zgłoszeń.
Osobiście dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję za pracę dzień i noc nad opanowaniem tej trudnej sytuacji oraz przywróceniem normalnego funkcjonowania metra. Tytaniczna praca w trudnym momencie. Dziękuję.”
Godzina 14:40 – Na M1 trwają testy przed jej ponownym uruchomieniem-bez stacji Racławicka. PSP została tam wezwana w związku z podejrzeniem zadymienia w pomieszczeniu technicznym-strażacy nie stwierdzili niczego niepokojącego, pomieszczenie zostanie przewietrzone. Bezpieczeństwo to priorytet.
Autobusy linii ZM1:
METRO ŚWIĘTOKRZYSKA – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – Al. Armii Ludowej – al. Niepodległości – Al. Wilanowska – METRO WILANOWSKA
Tramwaje linii 61:
METRO MARYMONT – Słowackiego – Mickiewicza – Andersa – Stawki – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – Puławska – WYŚCIGI
Pojazdy linii zastępczych kursują z częstotliwością około 2 minut.
Dodatkowo wzmocnione zostało kursowanie tramwajowej linii 17, która częściowo zastępuje metro M1.
W związku z utrudnieniami w komunikacji miejskiej prezydent powołał sztab kryzysowy przy Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa.