WARSZAWA

Warszawa. Gość z antypodów znaleziony w altanie śmietnikowej

Stolica

Wyrzucanie posegregowanych śmieci może wydawać się zajęciem nudnym i rutynowym, chyba że w śmietnikowej altanie spotkamy się nieoczekiwanie oko w oko z gekonem.

W czwartek, 3 sierpnia, pewien mieszkaniec ulicy Akermańskiej w Warszawie jak zwykle zamierzał wyrzucić śmieci do pobliskiej altany śmietnikowej.

I wszystko odbyłoby się jak zwykle, gdyby nie pojawił się gość, którego w tym miejscu raczej nikt by się nie spodziewał. Wśród pojemników na odpady można było dostrzec błyszczące oczy średniej wielkości jaszczurki. Po chwilowym szoku, przytomny znalazca zaopiekował się mieszkańcem śmietnika i wezwał Ekopatrol straży miejskiej.

Strażniczka i strażnik, którzy przybyli na wezwanie stwierdzili, że jaszczurka jest w dobrym stanie bez widocznych ran ani kontuzji. Zwierzę zostało bezpiecznie umieszczone w transporterze i przewiezione do Centrum CITES na terenie warszawskiego ZOO. Tam specjaliści poinformowali, że jest to gekon orzęsiony, którego środowiskiem naturalnym jest Nowa Kaledonia, znajdująca się 1400 kilometrów na wschód od Australii – kawał drogi od warszawskiego śmietnika. Prawdopodobnie uciekł lub został wyrzucony przez hodowcę. Jedno jest pewne, będąc pod opieką specjalistów z CITES, kolejny pobyt w śmietniku mu nie grozi.

Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus) – endemiczny gatunek jaszczurki z rodzaju Correlophus, występujący wyłącznie na Nowej Kaledonii. W USA gatunek ten jest popularny w hodowli amatorskiej. Gekon orzęsiony jest jednym z najmniejszych gekonów z rodzaju Correlophus, jednak wciąż dość duży w porównaniu z gekonami innych rodzajów. Dorosłe osobniki osiągają rozmiary do 20–22 cm i masę do 65 g. Długość ciała bez ogona wynosi około 11 cm.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button