POLITYKAPOLSKA

Lewica ws. Adama Niedzielskiego. Śmiszek: W państwie PiS nikt nie może czuć się bezpieczny

Polska PiS

Lewica składa wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta o wszczęcie postępowania wyjaśniającego ws. Adama Niedzielskiego.

– Składamy wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta o wszczęcie postępowania wyjaśniającego i wydanie decyzji dotyczącej praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjenta przez ministra zdrowia Adam Niedzielskiego – oświadczyli posłowie Lewicy w Warszawie. To reakcja na ujawnienie przez ministra Niedzielskiego danych wrażliwych z rejestru e-recept.

Minister zdrowia powinien podać się do dymisji

– Minister Adam Niedzielski ujawnił dane, ponieważ chciał mieć rację na Twitterze. Wrażliwe ego ministra powoduje, że sięga po dane wrażliwe. Po czymś takim powinien podać się do dymisji albo premier powinien go zdymisjonować – oceniła posłanka Marcelina Zawisza. – Nie ma znaczenia, że osobą, która naruszyła prawa pacjenta jest Minister Zdrowia. Muszą być wobec niego zastosowane wszystkie procedury, które pozwolą wyjaśnić całą sprawę – podkreśliła.

Lewica złoży doniesienie do prokuratury w sprawie ministra Niedzielskiego

W minioną sobotę eurodeputowany Robert Biedroń zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury ws. przekroczenia uprawień funkcjonariusza publicznego przez obecnego Ministra Zdrowia.


– Adam Niedzielski pokazał, że jeżeli będziesz go krytykować lub mieć od niego inne zdanie albo pozwolisz sobie na krytykę rządu PiS, to Twoje dane nie są bezpieczne. Jestem szokowany z jaką łatwością minister zdrowia sięga do zasobów swojego resortu i wybiera sobie jak czereśnie z koszyczka akurat te dane, które są mu potrzebne. Wybiera je i wrzuca je do sieci, aby zdezawuować obywatela – ocenił poseł Krzysztof Śmiszek.


Jak podkreślił „jako adwokat nie wyobrażam sobie, aby dane mojego klienta zostają wyciągnięte tylko po to, aby włączyć je do bieżącej walki politycznej”.

„Prawo do prywatności zostało złamane”

Zdaniem posła Lewicy minister Adam Niedzielski naruszył art. 231 Kodeksu karnego i przekroczył uprawnienia funkcjonariusza publicznego, a także art. 266 Kodeksu karnego, czyli ujawnienia informacji uzyskanych w trakcie obowiązków służbowych. A także art. 47 polskiej Konstytucji, który gwarantuje nam prawo do prywatności.


– W Polsce obowiązuje też Europejska Konwencja Praw Człowieka, która gwarantuje nam prawo do ochrony życia prywatnego oraz rodzinnego – dodał.

„PiS wykorzystuje dane wrażliwe do walki politycznej”

– W państwie PiS nikt nie może czuć się bezpieczny, nasze prawo do prywatności nic nie znaczy. Każdy wysoki urzędnik z nadania tej partii może w dowolnej chwili może wyciągnąć dane i niszczyć nas poprzez dostęp do informacji. Kilka dni temu w obecności ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro zostały ujawnione dane ofiary przestępstwa. A Komendant Główny Policji wyciągnął dane pani Joanny z Krakowa. Czekam tylko aż tajemnica spowiedzi będzie wyciągana na światło dzienne, aby kogoś zdyskwalifikować czy obrzucić błotem – oświadczył.

Biedroń: Lewica składa doniesienie do prokuratury w sprawie ministra Niedzielskiego

Minister zdrowia Adam Niedzielski na jednym z portali społecznościowych upublicznił dane wrażliwe, objęte tajemnicą pacjenta. Opublikował informacje na temat jednego z lekarzy, który jest w opozycji do tej polityki prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia. Polityki nieudolnej, ponieważ pod rządami PiS dostęp do lekarza, czy też do szpitala wydłużył się.

Minister Niedzielski stosuje metody, które ta władza stosowała już wcześniej. W kontekście bezpieczeństwa obywateli nie jesteśmy już Polską wolną i demokratyczną. Nie mamy polskiego państwa, ale państwo Pegasusa. Kilka dni temu prokurator Ziobro ujawnił dane ofiary, a politycy opozycji są inwigilowani za pomocą specjalnego programu szpiegowskiego, który ma służyć do śledzenia terrorystów.
Polskie państwo utworzyło rejestr ciąż, coś co funkcjonuje tylko w naszym kraju. Dzisiaj Polki są śledzone, jeżeli chodzi o przebieg ciąży i kiedy jest ona przerwana to wkracza prokurator i policja. A polskie państwo za pomocą policji wchodzi do gabinetów lekarskich, rozbiera kobietę do majtek, tak jak panią Joannę i każe jej kasłać i kucać.

Na takie działania nigdy nie będzie zgody Lewicy! To jest patologia. Kiedy wymieniałem kolejne afery państwa, które powinno nas bronić, mam wrażenie, że PiS wziął podręcznik Orwellowski podręcznik i przekłada jeden do jednego na naszą rzeczywistość. Wydawało nam się to niemożliwe, że ta dystopia nie będzie nigdy funkcjonowała, to ona nagle zaczyna funkcjonować w Polsce.

Lewica składa doniesienie do prokuratury w sprawie ministra Niedzielskiego, w związku z przekroczeniem uprawnień funkcjonariusza publicznego z artykułu 231. Kodeksu karnego, co grozi karą pozbawienia wolności do lat 3.

Nie może być tak, że najważniejsze osoby w państwie, odpowiedzialne za nasze zdrowie, za nasze bezpieczeństwo traktują pacjentów jak żywe tarcze wyborcze, traktują lekarzy jak swoich wrogów. Nie może być tak, że minister zdrowia odpowiedzialny za współpracę z lekarzami dzisiaj całkowicie stracił zaufanie wśród społeczności lekarskiej. Przypomnę, że naczelna Izba Lekarska także takie doniesienie do prokuratury dzisiaj składa. Lewica idzie śladem lekarzy, będzie wspierała ich w walce o dobro pacjenta, ale także o godne wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, wszystkich ludzi pracujących w ochronie zdrowia.

Apelujemy także do Rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie działań wyjaśniających działalność pana ministra Niedzielskiego, żeby sprawę ujawnienia danych pacjenta została wyjaśniona gruntownie. Także dlatego, że pan minister Niedzielski uczestniczy w kampanii wyborczej, ponieważ będzie kandydował w najbliższych wyborach parlamentarnych. Istnieje zatem uzasadnione obawa, że mając dostęp do danych wrażliwych milionów Polek i Polaków, o ich chorobach, o przyjmowanych lekach, będzie je próbował je wykorzystywać.

– Robert Biedroń, eurodeputowany i współprzewodniczący Nowej Lewicy

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button