WARSZAWA

Warszawa chroni. Istotne inwestycje w obszarze obrony cywilnej

Warszawa chroni – program dla mieszkańców

Stolica opracowała program „Warszawa chroni” – pakiet działań i inwestycji w ochronę ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych i adaptacji miasta do zagrożeń.

Koszt programu to 117 mln zł. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział te działania podczas konferencji z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

25 rocznica przystąpienia Polski do NATO jest dobrym momentem do podejmowania decyzji o bezpieczeństwie – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej.Za naszymi granicami trwa konflikt, pełnoskalowa wojna. Samorząd jest podstawowym elementem obrony cywilnej, ochrony ludności. To samorząd będzie miał swoje zadania związane z zarządzaniem sytuacją kryzysową.

Program, który opracowała Warszawa jest odpowiedzią na sytuację polityczną, ale też kontynuacją działań od dawna prowadzonych przez miasto, czy to podczas pandemii czy kryzysu uchodźczego.

– Podjąłem decyzję, by opracować specjalny program „Warszawa chroni”. Na najbliższej sesji budżetowej przeznaczymy na niego 117 mln zł, żeby w ciągu najbliższych lat móc dokonać najbardziej istotnych inwestycji w obszarze obrony cywilnej, ale też edukacji mieszkańców – zapowiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Pakiet będzie obejmował m.in. organizację miejsc schronienia, zabezpieczenie dostępów do wody, zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów m.st. Warszawy, zakup odpowiedniego sprzętu czy też edukację mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. W planach jest również wytypowanie i dostosowanie obiektów, które w czasie zagrożenia będą na przykład zastępczymi miejscami szpitalnymi. 

Program zakłada też stworzenie magazynów – w tym magazynu przeciwpowodziowego wyposażonego w potrzebny w takiej sytuacji sprzęt.

Prezydent Trzaskowski zapowiedział również utworzenie dodatkowych, niezależnych od sieci wodociągowych, ujęć wody i zakup beczkowozów.

Warszawa jest jedynym miejscem, które ma swoje własne centrum bezpieczeństwa i może reagować na sytuacje kryzysowe. Ważne jest to, by to miejsce zabezpieczyć i rozwijać, by być gotowym na każdy scenariusz. Mimo że nie było podstaw prawnych, z własnej inicjatywy zrobiliśmy audyt miejsc schronieniadokładnie wiemy gdzie te miejsca w Warszawie są. Teraz pytanie, jak te miejsca odpowiednio przystosować i oznakować – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Po agresji Rosji na Ukrainie ratusz dokonał audytu schronów. Od 2004 r. w polskim systemie prawnym nie ma definicji schronu ani żadnego aktu, który by tę kwestię regulował. Jednak dzięki przeprowadzonej  w 2022 r. przez warszawskich urzędników wspólnie ze strażakami inwentaryzacji wynika, że w stolica dysponuje co najmniej 7 mln m kw. powierzchni, która może służyć jako miejsca ukrycia dla ludności. Warszawa zrobiła taki audyt jako pierwsza w Polsce.

– Sytuacja jest wyjątkowa. Oczywiście Polska jest bezpieczna co potwierdza wczorajsze spotkanie prezydenta RP i premiera RP w Stanach Zjednoczonych. Ale trzeba być gotowym, bo tego wymaga odpowiedzialność. Nie musimy się niczego obawiać, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Do tego potrzebna jest konkretna ustawa i przepisy, na podstawie których będziemy mogli działać, dokładny podział zadań i inwestycji. Najważniejsze jest to, że cały czas o tym rozmawiamy. Będę dbał o to, by konsultacje z innymi samorządami były przeprowadzone – dodał prezydent stolicy zapowiadając współpracę z rządem przy tworzeniu przepisów o obronie cywilnej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button