POLITYKAŚWIAT

Helsinki. Radosław Sikorski z wizytą w Finlandii. O schronach obrony cywilnej i przyszłym komisarzu ds. obronności UE

Finlandia

Wizyta szefa polskiego MSZ w Helsinkach, w ramach której odbyły się spotkania z prezydentem Alexandrem Stubbem i minister spraw zagranicznych Eliną Valtonen potwierdziła, że Polska i Finlandia w wielu istotnych kwestiach mówią jednym głosem.

Obu stronom zależy na kontynuacji tej udanej współpracy.

Dyskusja ministrów spraw zagranicznych dotyczyła stosunków dwustronnych, ale także kluczowej kwestii bezpieczeństwa w Europie, w tym zagrożeń hybrydowych na wschodnich granicach Unii Europejskiej. Ministrowie zgodzili się co do potrzeby kontynuacji współpracy w celu zwalczania działań hybrydowych wykorzystujących presję migracyjną.

Helsinki. Radosław Sikorski i Elina Valtone (fot. Barbara Milkowska/MSZ)

Ważnym tematem rozmów była perspektywa rozwoju relacji polsko-fińskich, w tym zacieśnienia współpracy w dziedzinie energetyki, obrony cywilnej i przemysłów obronnych. Omówiono też możliwości wsparcia Ukrainy, w tym dalszego zaangażowania obu państw we wszechstronną pomoc dla tego kraju. W tym zakresie istotne będzie uszczelnienie i wzmocnienie systemu sankcyjnego, a także wprowadzenie rozwiązań pozwalających na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów na potrzeby odbudowy Ukrainy.

Podczas spotkania ministra Radosława Sikorskiego z prezydentem Alexandrem Stubbem omówiono sytuację bezpieczeństwa w regionie, pomoc Ukrainie i współpracę bilateralną.

„Obydwa nasze kraje włożą wkład do czeskiej inicjatywy amunicyjnej i obydwa nasze kraje przekazały też olbrzymią pomoc wojskową Ukrainie. Czeska inicjatywa amunicyjna bardzo szybko zebrała więcej pieniędzy na pociski niż planowała.

Zakończyliśmy zimną wojnę z Niemcami i z instytucjami europejskimi – dzięki temu możemy wpływać na decyzje najważniejszych graczy. Trudno inaczej osiągnąć sukces.

Wraz z Finlandią chcemy dzielić się doświadczeniami związanymi z obroną cywilną.

Wisienką na torcie wizyty były odwiedziny w schronie obrony cywilnej pod Helsinkami – nie zdawałem sobie sprawy z jego skali.

Interesuje nas fiński model obrony cywilnej i analizujemy te doświadczenia. Wkrótce też zaproponujemy naszą, ustawę o obronie cywilnej i dlatego zwiedzam olbrzymi schron, który istnieje tutaj w Helsinkach” – powiedział Sikorski.

Helsinki. Schron cywilny (fot. Barbara Milkowska/MSZ)

„Finlandia nie chce być ponownie rosyjską kolonią. Polska nie chce być ponownie rosyjską kolonią. I Ukraina także ma prawo, by nie być ponownie kolonią Rosji. Wspólnie zrobimy wiele, by temu zapobiec” – dodał szef MSZ.

– Rozumiem argument, żeby komisarz ds. obronności pochodził z jednego z największych krajów członkowskich. To rozwiązałoby problem z przywiązaniem największych krajów do unijnej polityki obronnej – stwierdził polityk.

Przyszły komisarz ds. obronności i bezpieczeństwa będzie odpowiadać m.in. za przemysł obronny w UE, badania i rozwój, bezpieczeństwo.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button