W codziennej pracy nie tylko rzetelnie wykonują swoje obowiązki i przestrzegają przepisów drogowych.
To prawdziwi bohaterowie, którzy gotowi są nieść pomoc poszkodowanym, chorym i słabszym. Warszawa po raz kolejny nagrodziła grupę kierowców miejskich autobusów za ich heroiczną postawę.
– To już tradycja i kolejne spotkanie, gdzie podsumowując rok chcemy szczególnie uhonorować zasłużonych pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych. Zgromadzeni tutaj panie i panowie kierowcy wykazali się w pracy nie tylko sumiennością, ale nade wszystko gotowością niesienia pomocy innym ludziom, którzy z różnych powodów znaleźli się w potrzebie – pokreślił Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.
Od kilku lat Warszawa i Miejskie Zakłady Autobusowe nagradzają pracowników (premią i upominkami), którzy w swojej pracy wykazali się zachowaniem godnym wyróżnienia. W tegorocznej grupie 63 pań i panów kierowców, były osoby, które reanimowały pasażerów, pomagali epileptykom czy stawali w obronie atakowanych pasażerów.
Oto sylwetki tegorocznych kierowców-bohaterów:
-
-
- Mariusz Adamski (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 27 lutego br.),który jako kierowca linii 111 otoczył opieką kobietę, która stała się ofiarą agresywnego zachowania jednego z pasażerów. Kobieta wyraziła na piśmie podziękowania dla pracownika MZA.
- Piotr Bagnowski (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 30 marca br.). Kierowca autobus linii N37 był świadkiem wypadku samochodowego u zbiegu ul. Puławskiej i al. Lotników. Udzielał pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
- Andrzej Bociński (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 9 sierpnia br.) udzielił pierwszej pomocy choremu pieszemu znajdującemu się na skrzyżowaniu Czerniakowskiej i Zaruskiego. Chory został przekazany załodze karetki pogotowia. Pan Andrzej kierował wówczas autobusem linii 171.
- Andrzej Budziński (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 7 czerwca br.) prowadząc autobus linii 174 był świadkiem pożaru samochodu osobowego na skrzyżowaniu al. Niepodległości i Trasy Łazienkowskiej. Kierowca ugasił pożar dwoma gaśnicami będącymi na wyposażeniu autobusu.
- Jakub Cofalski (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 5 kwietnia br.). Podczas nagłego hamowania autobusu linii 167 lekkich obrażeń doznały trzy pasażerki. Kierowca wezwał pogotowie i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu al. Niepodległości i Batorego.
- Wojciech Czerkas (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 6 lipca br.) jeżdżąc autobusem linii 213 zauważył na przystanku mężczyznę w trakcie ataku padaczki. Kierowca powiadomił pogotowie i udzielił pomocy choremu. Do zdarzenia doszło na Wale Miedzeszyńskim.
- Paweł Czyżniewski (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 14 września br.) Kierowca zaopiekował się pijanym, rannym mężczyzną leżącym na przystanku przy ulicy Regulskiej. Kierowca wezwał pomoc i oczekiwał do przyjazdu pogotowia.
- Sebastian Demianiuk (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 10 grudnia br.) otoczył opieką mężczyznę z zanikami pamięci i przekazał go pod opiekę wezwanego patrolu policji. Do zdarzenia doszło na pętli w Starej Miłośnie, kiedy pan Sebastian kierował autobusem linii 411.
- Michał Dubel (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 19 października br.) Pasażer wysiadający z autobusu w al. Stanów Zjednoczonych przewrócił się na chodnik. Kierowca linii 523 udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Piotr Dudziński (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 17 sierpnia br.) Kierowca autobusu linii 210 udzielił pierwszej pomocy kobiecie, która zasłabła na przystanku Skibińskiego. Kobieta odmówiła interwencji pogotowia.
- Dariusz Giziewicz (zajezdnia „Ostrobramska” zdarzenie z 30 czerwca br.) wyjeżdżając przejazdem technicznym na linię 131 dostrzegł samochód, który jechał zygzakiem i spowodował kolizję w rejonie ronda Waszyngtona. Kierowca pojechał za podejrzanym pojazdem i powiadomił o sytuacji napotkany patrol policji. Kierowca samochodu osobowego został zatrzymany. Miał 2,6 promila alkoholu we krwi.
- Jarosław Głuchowski (zajezdnia „Ostrobramska” zdarzenie z 8 stycznia br.) jako kierowca linii 523 udzielił pomocy pasażerowi, który zasłabł i stracił przytomność oraz wezwał pogotowie. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Górczewskiej.
- Karol Goś (zajezdnia „Ostrobramska” zdarzenie z 17 lutego br). zaopiekował się nietrzeźwym, nieprzytomnym mężczyzną leżącym na ławce przystanku Osiedle Młodych. Przekazał opiekę wezwanej straży miejskiej. Pan Karol kierował wówczas autobusem linii 523.
- Dorota Górczyńska (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 26 marca br.) udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi, który stracił przytomność. Opiekę przejęła wezwana załoga pogotowia. Do zdarzenia doszło na Augustówce, a pani Dorota prowadziła wówczas autobus linii 162.
- Grzegorz Górski (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 18 maja br.). Podczas postoju na pętli Dworzec Centralny kierowca linii 131 był świadkiem ataku padaczki u osoby idącej chodnikiem. Kierowca udzielił pierwszej pomocy, wezwał pogotowie i oczekiwał na przyjazd karetki.
- Dariusz Górzyński (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 10 grudnia br.). W autobusie linii 138 na wysokości ulicy Francuskiej doszło do zasłabnięcia pasażerki. Kierowca udzielił pierwszej pomocy. Wobec odmowy wysłania karetki, kierowca czekał na pojawienie się osoby bliskiej chorej pasażerki.
- Dariusz Grabowski (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 30 sierpnia br.) prowadząc autobus linii 180 na ulicy Belwederskiej otrzymał zgłoszenie o krwawiącym 12-letnim chłopcu narodowości białoruskiej. Kierowca udzielił pierwszej pomocy i przekazał chłopca znajdującemu się w pobliżu patrolowi straży miejskiej.
- Jacek Gryczon (zajezdnia „Ostrobramska”). 2 lutego 2019. Kierowca autobusu linii 158 zaopiekował się mężczyzną leżącym na pętli Witolin. 7 maja 2019 prowadząc autobus linii 141 był świadkiem potrącenia kobiety na przejściu dla pieszych na ulicy Racławickiej. Udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwał pogotowie ratunkowe (kierowca samochodu osobowego zbiegł z miejsca zdarzenia). 5 września 2019 podczas pracy na linii 143 udzielił pomocy chorej kobiecie znajdującej się na przystanku pl. Na Rozdrożu.
- Szymon Grzelak (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 14 grudnia 2018 r.) Dobiegająca do autobusu 80-letnia kobieta przewróciła się na chodniku. Poszkodowana odmówiła wezwania pogotowia, w związku z tym kierowca linii N63 wraz z inną pasażerką autobusu odprowadzili ją do domu i przekazali pod opiekę bliskim.
- Sławomir Gwiaździński (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 14 listopada br.) zauważył nieprzytomnego mężczyznę leżącego na podłodze kierowanego przez niego autobusu linii 111. Wezwał pogotowie i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej
- Grzegorz Iwanowski (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 13 sierpnia br.).W kierowanym przez pana Grzegorza autobusie linii 199 pasażerka straciła przytomność. Kobieta upadając rozbiła głowę i mocno krwawiła. Kierowca udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej i czekał na przyjazd pogotowia.
- Bartłomiej Jaroń (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 11 marca br.). Kierowca linii N03 wezwał pogotowie i udzielił pierwszej pomocy pasażerowi, który doznał ataku padaczki. Do zdarzenia doszło na Trasie Siekierkowskiej.
- Cezary Jaroń (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 24 kwietnia br.) był świadkiem wypadku samochodów osobowych, do którego doszło w al. Niepodległości. Kierujący autobusem linii 130 udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej sprawcy, który w wyniku ataku padaczki stracił panowanie nad kierownicą. Opiekę przejęła wezwana załoga pogotowia.
- Zbigniew Karczmarczyk (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 4 stycznia br.) Kierowca linii 527 podczas postoju na pętli Os. Derby był świadkiem potrącenia 60-letniej kobiety. Kierowca powiadomił służby, udzielił pierwszej pomocy i otoczył opieką poszkodowaną do czasu przyjazdu karetki.
- Wojciech Kępczyński (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 8 grudnia 2018 r.) Kierowca autobusu linii 509 był świadkiem wypadku samochodów na skrzyżowaniu ulic Światowida i Ordonówny. Kierowca udzielił pierwszej pomocy poszkodowanym i czekał na przyjazd karetki pogotowia.
- Marcin Knecht (zajezdnia „Stalowa”). 3 stycznia 2019 r. pasażer autobusulinii 170 po wyjściu z autobusu na przystanku Śnieżna zasłabł, dwukrotnie się przewrócił i doznał rozległych obrażeń głowy. Kierowca udzielił mu pierwszej pomocy przedmedycznej, wezwał pogotowie i oczekiwał na przyjazd karetki. 11 października 2019 r., jako kierowca linii 120 udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej kobiecie, która biegnąc przewróciła się i uderzyła głową o chodnik. Opiekę przejął wezwany zespół pogotowia. Do zdarzenia doszło w al. Solidarności.
- Małgorzata Kokieć (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 2 maja br.) prowadząc autobus linii N34 zauważyła nieprzytomną kobietę leżącą na chodniku w rejonie Biblioteki Narodowej. Wezwała pomoc medyczną i zabezpieczała chorą do czasu przyjazdu pogotowia.
- Dariusz Kosiński (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 3 kwietnia br.). Kierowca linii 189 podczas obsługi przystanku Sasanki dostrzegł leżącego na chodniku mężczyznę. Kierowca objął poszkodowanego opieką i wezwał pogotowie ratunkowe.
- Jacek Kozłowski (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 19 września br.) prowadząc autobus linii 500 zaopiekował się dzieckiem z niepełnosprawnością, które bez wiedzy rodziców wyszło z domu i zgubiło się. Rodzina wystosowała pisemne podziękowanie dla kierowcy.
- Mariusz Krakowski (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 17 września br.). Kierowca autobusu linii 303 zauważył nieprzytomnego mężczyznę na przystanku Żubrowa UKSW. Otoczył go opieką i wezwał pogotowie.
- Marcin Krekora (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 14 czerwca br.) prowadząc autobus linii 188 udzielił pierwszej pomocy mężczyźnie leżącemu na chodniku, na przystanku Marszałkowska na Trasie Łazienkowskiej. Opiekę przejął wezwany zespół pogotowia ratunkowego.
- Daniel Kręgielewski (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 26 maja br.). Kierowca linii 154 udzielił pomocy przedmedycznej motocykliście poszkodowanemu w wypadku, do którego doszło na skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka.
- Maciej Krześniak (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 19 marca br.). Udzielił pomocy pasażerowi który zasłabł w autobusie. Do zdarzenia doszło na ulicy św. Wincentego, a pan Maciej prowadził wówczas autobus linii 500.
- Michał Krzysztoszek (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 20 października br.) Kierowca linii C40 był świadkiem potrącenia pieszego przez samochód osobowy na ulicy Sokratesa. Kierowca udzielił pierwszej pomocy.
- Krzysztof Kurek (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 7 maja br.). W autobusie linii 520 doszło do nagłego hamowania spowodowanego przez osobę, która wyjeżdżając z miejsca postojowego nie zachowała ostrożności. Kierowca udzielił pierwszej pomocy pasażerce, która upadła w autobusie. Do zdarzenia doszło w al. Solidarności.
- Artur Kurowski (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 23 października br.). Kierowca linii 122 został powiadomiony o zasłabnięciu pasażera. Nie wyczuwszy pulsu rozpoczął reanimację i kontynuował ją do przyjazdu zespołu pogotowia. Do zdarzenia doszło u zbiegu ul. Lazurowej i Narwik.
- Albert Lenkiewicz (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 17 września br.) zauważył nieprzytomną kobietę leżącą na jezdni. Prowadzący autobus linii 125 otoczył ją opieką i czekał na przyjazd wezwanego pogotowia. Do zdarzenia doszło na ulicy Żegańskiej.
- Robert Łaczmański (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 18 listopada br.) prowadzący autobus linii 709 zauważył leżącą na jezdni potrąconą rowerzystkę. Wezwał pomoc i udzielił jej pomocy do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
- Arkadiusz Maliszewski (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 3 stycznia br.) Kierowca linii 202 udzielił pomocy pasażerce, która w autobusie dostała ataku padaczki. Kierowca zabezpieczył chorą i wezwał pogotowie.
- Hubert Malnowicz (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 22 marca br.). zauważył człowieka leżącego pod ławką na przystanku Urząd Gminy w Wiązownie. Otoczył go opieką i poczekał do przyjazdu wezwanej karetki pogotowia. Pan Hubert prowadził wówczas autobus linii 730.
- Krzysztof Mańkowski (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 16 sierpnia br.). Kierowca linii 170 w rejonie pl. Hallera został powiadomiony o mdlejącym pasażerze. Kierowca udzielił starszemu mężczyźnie pierwszej pomocy i wezwał pogotowie.
- Krzysztof Mędrzycki (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 3 lutego br.). prowadząc autobus linii 509 spostrzegł mężczyznę leżącego na przystanku Afrykańska, udzielił mu pomocy i przekazał załodze radiowozu policyjnego.
- Maciej Michalski (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 25 listopada br.). Kierowca autobusu linii 110 zaopiekował się sześciolatkiem będącym bez opieki i przekazał go wezwanemu patrolowi policji. Do zdarzenia doszło na pętli CH Łomianki.
- Krzysztof Orczyk (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 1 października br.) był świadkiem potrącenia mężczyzny na hulajnodze na skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka. Kierowca autobusu linii 167 udzielił pierwszej pomocy i wezwał pogotowie.
- Wojciech Paruch (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 14 września br.). Kierowca autobusu linii 731 zareagował na pobicie sześcioletniego dziecka przez matkę będącą pod wpływem środków odurzających. Powiadomił o sprawie napotkany patrol policji, który podjął interwencję. Do zdarzenia doszło na ulicy Modlińskiej.
- Artur Patoka (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 15 czerwca br.) udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej kobiecie, która wywróciła się wychodząc z autobusu linii 189 na przystanku Wróbla.
- Jadwiga Perehuda (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 22 lutego br.) jadąc ulicą Marynarską dostrzegła leżącego na jezdni nieprzytomnego, nietrzeźwego mężczyznę. Udzielił pomocy mężczyźnie, który w prowadzonym przez nią autobusie linii 504 odzyskał przytomność.
- Artur Piórecki (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 11 grudnia br.). Kierowca autobusu linii 131 zauważył, że kobieta dobiegająca do autobusu zasłabła i osunęła się na ziemię. Kierowca udzielił pierwszej pomocy i wezwał pogotowie.
- Dominik Płocienicki (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 9 lutego br.) zauważył jak kobieta wychodząca z autobusu na pętli Osiedle Kabaty potknęła się i doznała urazu lewej ręki. Kierowca powiadomił pogotowie i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Tomasz Połeć (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 8 czerwca br.). Kierowca autobusu linii 189 udzielił pierwszej pomocy pieszemu leżącemu na chodniku przy ulicy Lazurowej. Kierowca opiekował się chorym do przyjazdu pogotowia.
- Sebastian Przewoźnik (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 19 września br.). Kierowca autobusu linii 723 został powiadomiony o ataku padaczki młodego pasażera. Kierowca udzielił pomocy, zabezpieczył chorego i wezwał pogotowie. Do zdarzenia doszło na ulicy Modlińskiej
- Bogusław Redos (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 9 kwietnia br.). Dobiegająca do autobusu kobieta przewróciła się na chodnik doznając obrażeń. Kierowca linii 187 wezwał pogotowie i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej. Do zdarzenia doszło na ulicy św. Bonifacego.
- Sławomir Rogala (nadzór ruchu, zdarzenie z 9 kwietnia br.). Instruktor nadzoru ruchu był świadkiem wypadku drogowego do którego doszło na ulicy Starzyńskiego. Wezwał pogotowie, wyciągnął ofiarę wypadku z samochodu i udzielił jej pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Michał Salamon (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 3 maja br.). Na ulicy Klaudyny do autobusu wsiadła krwawiąca starsza pani. Kierowca linii 185 udzielił jej pierwszej pomocy i wezwał załogę pogotowia ratunkowego. Rodzina wystosowała podziękowanie kierowcy.
- Arkadiusz Sawicki (zajezdnia „Stalowa”. 4 grudnia 2018 r. kierowca autobusu linii N01 dostrzegł młodego nieprzytomnego mężczyznę leżącego na przystanku Mehoffera. Powiadomił służby, udzielił pomocy i przekazał patrolowi straży miejskiej. 8 marca 2019 r. pan Arkadiusz prowadząc autobus linii N61 na ulicy Radzymińskiej zobaczył człowieka leżącego na przystanku Piotra Skargi. Kierowca powiadomił służby i otoczył nieprzytomnego mężczyznę opieką do czasu przyjazdu pogotowia.
- Wojciech Szewczak (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 2 kwietnia br.). Kierowca linii 401 zauważył mężczyznę leżącego na chodniku w rejonie zajezdni „Kleszczowa”. Powiadomił pogotowie i opiekował się poszkodowanym do przyjazdu karetki.
- Dariusz Tokarczyk (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 10 stycznia br.). W czasie jazdy doszło do przewrócenia się pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim. Kierowca autobusu linii 193 prowadził resuscytację nieprzytomnego mężczyzny do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Do zdarzenia doszło na ulicy Gotarda.
- Norbert Trautsolt (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 2 kwietnia br.). Kierowca linii 723 jadąc ulicą Piłsudskiego w Legionowie dostrzegł leżącą na jezdni kobietę, będącą ofiarą potrącenia. Kierowca udzielił jej pierwszej pomocy i wezwał pogotowie.
- Grzegorz Wasilewski (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 2 kwietnia br.). Kobieta idąca chodnikiem w al. KEN przewróciła się i doznała obrażeń głowy. Dostrzegł to kierujący autobusem linii 504 pan Grzegorz. Udzielił kobiecie pomocy i wezwał pogotowie.
- Jadwiga Wasylecka (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 2 grudnia br.). prowadząc autobus linii 182 spostrzegła, że na przystanku kobieta jest agresywnie nagabywana przez mężczyznę. Pomogła schronić się ofierze w kabinie kierowcy (mężczyzna wsiadł też do autobusu i nadal był agresywny). Na pętli Witolin kierująca wezwała patrol policji, który zatrzymał agresora. Ofiara wystosowała pisemne podziękowanie.
- Krzysztof Więcław (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 15 maja br.). W autobusie linii 171 jeden z pasażerów doznał ataku padaczki. Kierowca zastosował procedurę opieki przedmedycznej przewidzianą w takim przypadku i wezwał pogotowie ratunkowe
- Justyna Zając (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 14 października br.). udzieliła pierwszej pomocy pieszemu, który zasłabł na parkingu Centrum Handlowego Marki i czekała na przyjazd pogotowia. Pani Justyna prowadziła wówczas autobus linii 190.
- Jarosław Załoga (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 20 sierpnia br.). Kierowca linii 240 zauważył starszą kobietę, która przewróciła się na chodniku i doznała obrażeń głowy. Kierowca udzielił pierwszej pomocy i czekał na przyjazd pogotowia.
(UMW)
-