POLSKA

Wakacje od ZUS. Tusk: wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest gotowy

Podwyżka w wysokości 1000 zł dla pracowników w różnych jednostkach pomocy społecznej

– Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest przygotowany i gotowy.

Zostanie złożony w najbliższych dniach – powiedział premier Donald Tusk.

Prezes Narodowego Banku Polskiego był zaangażowany przez lata w działalność polityczną dla PiS. I tak, np. Glapiński pomagał PiS przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Oprócz tego NBP wprowadzał w błąd ws. wyników finansowych banku centralnego za 2023 rok.

„Dziś na Radzie Ministrów przyjęliśmy dwa projekty. Pierwszy projekt dotyczy mikroprzedsiębiorców, osoby zatrudniające do 9 osób i samozatrudnionych. Ten projekt umożliwi wzięcie urlopu przez osoby samozatrudnione i taki przedsiębiorca nie będzie płacił składki ZUS, bo pokryje je państwo.

Aby skorzystać z tego urlopu trzeba wysłać drogą elektroniczną wniosek do ZUS. Nie trzeba czekać na decyzję ZUSu, wysłanie wniosku automatycznie oznacza taką decyzję. Chcemy, aby to rozwiązanie weszło jeszcze w tym roku” – kontynuował szef rządu.

Co z „dobrowolnym” obiecanym ZUS-em?

„Drugi projekt przyjęty dziś to ustawa o pracownikach opieki społecznej. Rekomendowane rozwiązanie pozwoli na „podwyżkę” – dodatek w wysokości 1000 zł dla pracowników w różnych jednostkach pomocy społecznej.

Liczę na bardzo szybką pracę parlamentu i podpis prezydenta pod tą ustawą. Naszą intencją jest, aby ten dodatek w wysokości 1000 zł brutto dla pracowników systemu opieki społecznej trafiał już od 1 lipca 2024 r.” – mówił polityk.

„Mieliśmy do czynienia przez 8 lat ze sługami kłamstwa i korupcji. Naszym zobowiązaniem jest rozliczenie tego złodziejstwa. W kolejnych dniach będę pokazywał skalę pazerności i bezwstydu naszych poprzedników. Przez 3 miesiące, w trudniejszych warunkach – zwłoka po wyborach na sformowanie nowego rządu spowodowana egoistycznymi i brudnymi interesami, zrobiliśmy więcej niż jakikolwiek inny rząd w historii III RP.

Ci którzy zarzucają nam, że nie wypełniliśmy wszystkich zobowiązań ze 100 dni i mówią to tak otwartym tekstem, to dokładnie Ci, którzy blokują dobre zmiany. Te obrazy: bijatyki pod Sejmem, podpinanie się pod manifestacje rolników, zostaną z nami na długo.

Nasi oponenci, którzy robili przez długi czas wszystko, aby nic w Polsce nie mogło się udać. 70-80% mojego czasu zajmuje naprawa błędów naszych poprzedników. Ostatnie tygodnie zajmują kwestie wyprowadzenia polskiego rolnictwa z zagrożeń wynikających z polityki poprzedników.

Działamy w warunkach planowania finansowania bezpieczeństwa Polski. Misja odbudowy naszej pozycji w Europie to nie tylko odbudowa prestiżu ale także liderowanie w kwestiach bezpieczeństwa.

Wiele już udało nam się zrobić: podwyżki dla nauczycieli, dla budżetówki, niezależna prokuratura, media publiczne oddane ludziom. Mogę powiedzieć, że następne punkty do realizacji naszych zobowiązań będą w kolejnych tygodniach ulegały przyśpieszeniu” – dodał Tusk.

Więcej. Każdy ma prawo do wypoczynku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie wakacji od ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców. Zwolnienie z opłacania składek będzie dotyczyło jednego wybranego miesiąca w roku. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać właściciele firm, którzy płacą składki ubezpieczeniowe za siebie i maksymalnie 9 innych osób. Roczne przychody takiej firmy nie będą mogły też przekroczyć 2 mln euro.

– Bardzo wielu mikroprzedsiębiorców zwracało nam uwagę przez ostatnie lata na niesprawiedliwość. Osoby samozatrudnione, które są jedynymi pracownikami w swojej działalności gospodarczej i decydują się na urlop, muszą płacić składkę ZUS. To był jeden z głównych powodów, dla których zdecydowaliśmy się przyjąć to rozwiązanie – poinformował premier Donald Tusk.

Gdy przedsiębiorca będzie korzystał z tzw. wakacji od ZUS, składki na ubezpieczenie będą opłacane z budżetu państwa. Tusk podczas konferencji prasowej wyjaśnił, w jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli zawnioskować o tzw. wakacje od ZUS.

– Będzie można korzystać z tzw. urlopu dla przedsiębiorców na podstawie wniosku wysłanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba czekać na decyzję administracyjną – nikt nie będzie podejmował żadnej decyzji za przedsiębiorcę. Wysłanie bardzo prostego wniosku drogą elektroniczną będzie oznaczało automatycznie taką decyzję – mówił szef rządu.

Z nowych rozwiązań będzie można skorzystać jeszcze w tym roku.

Państwo musi zadbać o pracowników pomocy społecznej

Kolejnym punktem obrad Rady Ministrów była zmiana projektu ustawy o pomocy społecznej. Projekt zakłada, że rząd będzie mógł przygotować programy, które dofinansują samorządom wynagrodzenia pracowników m.in. ośrodków i domów pomocy społecznej, a także żłobków czy klubów dziecięcych prowadzonych przez samorządy.

– Zależy mi, żeby państwo zadbało o osoby, które pracują na rzecz innych ludzi, których życie polega na tym, że pomagają najbardziej poszkodowanym i bezradnym. To jest kwestia elementarnej sprawiedliwości i godności osobistej tych osób – mówił Donald Tusk.

Premier podkreślił, że liczy na bardzo szybką pracę nad tym projektem w parlamencie i na szybki podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. Rozwiązanie obejmie 190 tys. osób.

– Naszą intencją jest, żeby dodatek w wysokości 1000 zł brutto zaczął trafiać do wszystkich pracownic, pracowników m.in. z obszaru pomocy społecznej już od 1 lipca. To wszystko jest w rękach parlamentarzystów i Prezydenta. Nie widzę żadnego powodu, aby zwlekać albo kwestionować zapisy tej ustawy – powiedział premier.

„Rozliczenie działań poprzedniego rządu jest naszym obowiązkiem”

Podczas konferencji Tusk odniósł się do zarzutów opozycji dotyczących realizacji 100 konkretów na 100 dni.

– Mieliśmy do czynienia przez 8 lat ze sługami kłamstwa oraz korupcji, czyli w skrócie byłby SKOK, akurat tak przypadkowo. A mówimy o skoku na wielką kasę, całej tej ekipy – mówił szef rządu.

Donald Tusk podkreślił, że jednym ze zobowiązań obecnego rządu było rozliczenie działania poprzedniej ekipy.

– Jednym z naszych zobowiązań na 100 dni było rozliczenie bezwstydnego złodziejstwa jakiego byliśmy świadkami. Nie wszyscy dostrzegali w jakiej skali to złodziejstwo się odbywało. Ale każdy następny dzień, w tym i w przyszłym tygodniu także, pokaże państwu skalę nie tylko pazerności, ale też bezwstydu poprzedniego rządu -– zapowiedział premier.

Szef rządu wrócił także do wydarzeń, które rozgrywały się po wyborach parlamentarnych. Wyjaśnił, jaki cel miała zwłoka w powołaniu nowego rządu.

– Zwłoka w powołaniu mojego rządu była spowodowana wyłącznie chęcią i potrzebą zabezpieczenia własnych, egoistycznych, finansowych, czasami wręcz brudnych interesów. Po to był ten słynny dwutygodniowy rząd Morawieckiego. Po to była ta zwłoka zafundowana Polsce przez prezydenta Andrzeja Dudę. Po wyborach czekaliśmy długie tygodnie na możliwość formowania nowego rządu – przypomniał Donald Tusk.

Przez 3 miesiące zrobiliśmy więcej niż jakikolwiek rząd III RP

Nowy rząd Donalda Tuska już na starcie musiał zmierzyć się z m.in. bałaganem pozostawionym przez poprzedników, sytuacją wojenną w Ukrainie, a także nierozwiązanymi problemami rolników. Wprowadzanie zmian było też blokowane przez opozycję i pisowskiego prezydenta.

– Dzisiaj ci, którzy nam zarzucają, że nie wypełniliśmy wszystkich zobowiązań w ciągu pierwszych 100 dni, to są ci, którzy przez trzy miesiące robili wszystko, żeby blokować dobre zmiany, możliwość realizowania tego do czego się zobowiązaliśmy. I te obrazy pozostaną na zawsze w pamięci większości Polaków: bijatyki pod Sejmem, awantury w Sejmie, wetowanie przez prezydenta ustaw, często bez powodu – wymieniał premier.

Od początku objęcia funkcji premiera, Donald Tusk działa aktywnie na arenie międzynarodowej. Odbył w sumie ponad 20 spotkań z liderami państw i instytucji.

– Misja odbudowy pozycji Polski w Europie. Tu chodzi o to, żebyśmy znowu stali się jednym z kluczowych państw europejskich. Jednym z liderów. Wtedy jest też po prostu bezpieczniej. Zaczynają się znowu liczyć z naszym zdaniem. Zarówno tutaj jak i za Atlantykiem – mówił szef rządu.

Chodzi o zmobilizowanie przywódców europejskich do wsparcia Ukrainy, ale także o wypracowanie korzystnych rozwiązań dla polskich rolników.

– Wolałbym móc dzisiaj powiedzieć, że ze 100 konkretów wszystkie zostały w 100 proc. zrealizowane. Jednak 70 – 80 proc. mojego czasu to jest naprawianie tego co zepsuli nasi poprzednicy – choćby w takich sprawach jak rolnictwo. W ostatnich tygodniach zajmuję się głównie tym, jak wyprowadzić polskie rolnictwo z tych zagrożeń, które wynikają z kompletnie bezmyślnej polityki poprzedników – przyznał szef rządu.

Determinacja Donalda Tuska przynosi efekty. Komisja Europejska wycofuje się z niektórych ustaleń Zielonego Ładu. Nie będzie m.in. przymusu ugorowania i ograniczania pestycydów. To dwie najważniejsze dla polskich rolników zmiany, o które rząd zabiegał.

Oprócz ofensywy dyplomatycznej rząd zrealizował i realizuje wiele innych zapowiedzianych rozwiązań. To m.in.

 • podwyżki dla nauczycieli i tzw. budżetówki (dla nierobów są pieniądze, ale obiecane ułatwienia dla przedsiębiorców już nie?! – red.),
 • wypłata 800 plus pomimo trudnej sytuacji budżetowej (to mogło zaczekać – red.),
 • odbudowa niezależnego sądownictwa,
 • uporządkowanie kwestii mediów publicznych,
 • wprowadzenie programu finansowania in vitro,
 • odblokowanie 600 mld zł z funduszy europejskich, w tym z Krajowego Planu Odbudowy.

Premier zapowiada przyspieszenie i dalsze intensywne prace nad korzystnymi zmianami dla Polek i Polaków.

– Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że w następnych tygodniach i miesiącach będzie przyspieszenie. Żeby nikt nie myślał, że którykolwiek z punktów do realizacji którego się zobowiązaliśmy, został unieważniony. Jest trudniej w niektórych sprawach niż myślałem, ale to jest tylko jeszcze większa motywacja dla mnie i dla całej naszej drużyny, żeby iść do przodu – podkreślił Donald Tusk.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii.

Rząd planuje wprowadzić wakacje od ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców. Nie będą oni musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w ciągu roku. Składki będą opłacane za nich z budżetu państwa. Zaproponowane przepisy mają wejść w życie jeszcze w 2024 roku. Nowe rozwiązanie to realizacja zapowiedzi z exposé Donalda Tuska.

Najważniejsze rozwiązania

 • Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ubezpieczeniowe za siebie i max. 9 innych osób i osiągają roczne przychody do 2 mln euro, będą mogli być zwolnieni z opłacania składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe.
 • Dotyczy to także opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
 • Z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy znajdują się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
 • Zwolnienie z opłacania składek będzie dotyczyć jednego wybranego przez przedsiębiorcę miesiąca w każdym roku kalendarzowym.
 • Podczas korzystania z ulgi, składka na ubezpieczenia społeczne będzie opłacana za przedsiębiorców z budżetu państwa.
 • Dzięki temu, korzystanie z rozwiązania nie będzie w przyszłości powodowało ewentualnego obniżenia świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
 • W czasie wakacji od ZUS, właściciele firm będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
 • Ulga w okresowym opłacaniu składek społecznych obniży koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z rozwiązania jeszcze w 2024 roku. Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca po upływie 4 miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rząd zamierza umożliwić wprowadzanie programów, które dofinansują poprzez samorządy wynagrodzenia m.in. pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej. Dotyczy to także kosztów składek od wynagrodzeń.

Najważniejsze rozwiązania

 • Rząd będzie mógł przyjmować programy, które dotyczą dofinansowania poprzez samorządy wynagrodzeń pracowników określonych w tych programach, zatrudnionych na umowę o pracę w:
 • jednostkach pomocy społecznej (ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, centra usług społecznych, domy pomocy społecznej, placówki specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodki interwencji kryzysowej, ośrodki wsparcia, w tym: ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dzienne domy pomocy, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniska dla osób bezdomnych, schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, kluby samopomocy);
 • w systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny (asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracownicy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracownicy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracownicy placówek wsparcia dziennego);
 • instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które prowadzone są przez samorządy (żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie).
 • Dofinansowanie będzie dotyczyć także kosztów składek od wynagrodzeń.
 • Nowe przepisy stanowią podstawę prawną do przyjmowania przez Radę Ministrów programów rządowych i określają ich ogólne warunki, natomiast zasady realizacji i rozliczenia przeznaczanych środków zostaną ujęte w poszczególnych programach.
 • Zaproponowane rozwiązanie ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Rząd planuje, że dodatki dla pracowników przewidziane w programach będą wynosić 1 tys. zł brutto i mają być wypłacane od 1 lipca 2024 roku. Rozwiązanie obejmie ok. 190 tys. osób.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button