POLSKA

Wakacje 2019 na polskich drogach – podsumowanie. W wypadkach zginęły 644 osoby

Policja podsumowała okres wakacyjny na polskich drogach

Komenda Główna Policji podsumowała wakacje 2019.

Na polskich drogach zginęły 644 osoby.

Tegoroczne wakacje były dłuższe niż w 2018 roku, bezpieczniejsze od poprzednich.

Od 19 czerwca do 1 września na polskich drogach doszło do ponad 6,8 tys. wypadków, w których ponad 8 tys. osób zostało rannych.

W pierwszym półroczu 2019 roku na drogach zginęły 1343 osoby, to o 12 procent więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku.

Funkcjonariusze zatrzymali prawie 26 tys. osób, które kierowały pod wpływem alkoholu. Są to dane wstępne. Prawdopodobnie będzie o około 2 tys. osób więcej niż to było rok temu.

Nad bezpieczeństwem na drogach codziennie czuwało między 4 a 5 tys. policjantów ruchu drogowego.

Przyczyną śmiertelnych wypadków na drogach jest nadmierna prędkość. Dwukrotnie też wzrosła liczba zatrzymań prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/godz. w terenie zabudowanym. W te wakacje o 100 proc. wzrosła liczba zatrzymanych praw jazdy! Policjanci zatrzymali ok. 10 tys. praw jazdy, zaś od 1 stycznia to już zatrważająca liczba, tj. ponad 31 tys.!

Na mapie wypadków drogowych na stronie KGP w połowie wakacji oznaczono 279 miejsc, w których doszło do wypadków śmiertelnych. 1 września odnotowano już 582 już takich przypadków.

Grupa SPEED zanotowała 54 tys. wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości. Policja zatrzymała ponad 2,1 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Od 2 do 6 września prowadzone są działania „Bezpieczna droga do szkoły”.

Od 2 września br. policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać i uświadamiać kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych (przejścia dla pieszych). Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci będą zwracać uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze, w tym przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz wskazywać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Będą także przypominać o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button