RÓŻNOŚCI

W sprawie Odry rząd Tuska idzie ścieżką PiS. Kolejne martwe ryby wyłowione

Polskie rzeki

Kilka dni temu z Kanału Gliwickiego wyłowiono kolejne martwe ryby.

W tym samym czasie Ministerstwo Infrastruktury odmówiło podjęcia działań, które doprowadziłyby do ograniczenia zrzutów zasolonych ścieków do Odry i Wisły przez przemysł górniczy. Wnioskujące o to fundacje Greenpeace i Frank Bold zarzucają ministrowi uciekanie od odpowiedzialności, a Donaldowi Tuskowi złamanie obietnicy wyborczej w sprawie ochrony polskich rzek.

– Rozproszenie odpowiedzialności za zarządzanie rzekami pomiędzy resortami infrastruktury i klimatu i środowiska nie pomaga w ich ochronie. Jedną z obietnic nowego rządu było podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ochrony polskich rzek i doprowadzenie do ich renaturyzacji. Mimo tego rząd Donalda Tuska podąża ścieżką wydeptaną przez Prawo i Sprawiedliwość, którą negatywnie oceniło ⅔ Polek i Polaków. Przez pół roku od przejęcia władzy w kwestii ochrony Odry rząd nie zrobił nic, co mogłoby zminimalizować ryzyko kolejnej katastrofy w tej rzece – powiedziała Marta Gregorczyk z Greenpeace Polska.

Minister infrastruktury uznał wniosek o przegląd pozwoleń na zrzut ścieków kopalnianych za bezzasadny, bo jego zdaniem przeglądy są już wykonywane. Organizacje ekologiczne określają je z kolei mianem fasadowych.

– Kopalnie wylewają solankę do polskich rzek w świetle prawa i żadna instytucja nie chce nawet sprawdzić, czy nie należałoby im ograniczyć pozwoleń na zrzuty ścieków. Minister infrastruktury twierdzi, że odpowiednie przeglądy są już prowadzone. Pomija przy tym fakt, że ograniczają się one jedynie do sprawdzenia, czy dany zakład wykonuje pozwolenie – a przypomnijmy, że pozwolenia dla kopalń nie wprowadzają w zasadzie żadnych ograniczeń zrzutów solanki. Na papierze wszystko wygląda dobrze, a w praktyce ryby wciąż umierają – powiedziała Maria Włoskowicz, prawniczka z Frank Bold.

Gorąca majówka sprawiła, że złota alga ponownie zakwitła i doprowadziła do śmierci tysięcy ryb w Kanale Gliwickim. Mimo tego nowy rząd wciąż nie podjął żadnych kroków, żeby zapobiegać kolejnym katastrofom w Odrze. Pod koniec marca Greenpeace i Frank Bold złożyły do Ministra Infrastruktury wniosek o przegląd pozwoleń wodnoprawnych. Ministerstwo uznało jednak wniosek za bezzasadny i nie zamierza podjąć działań koniecznych do ograniczenia zasalania Odry.

W skrócie

  • Kilka dni temu po raz kolejny w Kanale Gliwickim znaleziono martwe ryby.
  • Ma to związek z wysoką temperaturą, która sprzyja rozwojowi złotych alg, a także z tym, że kopalnie cały czas spuszczają do dopływów Odry mocno zasolone ścieki.
  • Od czasu katastrofy w 2022 roku Odra nie miała jak się odrodzić. Zamiast tego, dalej jest traktowana jak szambo.
  • Niedługo miną dwa lata i rząd (zarówno poprzedni, jak i nowy) nie podjął nawet jednego działania, które zatrzymałoby dobijanie Odry.
  • Greenpeace razem z Fundacją Frank Bold wysłał wniosek o przegląd pozwoleń na zrzut ścieków kopalnianych.
  • Minister infrastruktury uznał, że jest bezzasadny.
  • Gorąca majówka sprawiła, że złota alga ponownie zakwitła i doprowadziła do śmierci tysięcy ryb w Kanale Gliwickim.
  • Mimo tego nowy rząd wciąż nie podjął żadnych kroków, żeby zapobiegać kolejnym katastrofom w Odrze i innych polskich rzekach.

Donald Tusk działa wbrew wyborcom w kwestii Zielonego Ładu

Według badania More in Common Polki i Polacy są na TAK dla polityki klimatycznej i środowiskowej. Ponad połowa popiera wprowadzenie Zielonego Ładu w aktualnej lub zmienionej formie.

Niestety postawa Donalda Tuska sprawia, że zarówno interesy przyrody jak i Polek i Polaków nie są brane pod uwagę!

Donald Tusk i jego partia powinni odpowiadać na potrzeby społeczeństwa zgodnie z postulatami obiecanymi własnym wyborcom kilka miesięcy temu, m.in. w ramach 100 konkretów. Kwestie ochrony przyrody były w nich uwzględnione.

Stabilniejszy klimat, czystsze środowisko, większa różnorodność biologiczna — to elementy, które przyczynią się do lepszych warunków życia w Polsce. Polki i Polacy chcą regulacji, które ochronią nasz klimat i przyrodę.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button