POLSKAŚWIAT

Uwaga na silny wiatr nad Polską! Sabina może osiągnąć aż 200 km/h

Kolejne silne wiatry nad Polską

Huragan Ciara i niż Sabina nadciągają nad Polskę.

Huragan Ciara uderzył już w Wielką Brytanię, Irlandię Północą, Walię i Szkocję.

Wg IMGW w niedzielę, tj. 9 lutego porywy wiatru na wschodzie Polski mogą osiągać 90 km/h, w centrum około 95 km/h, na zachodzie i nad morzem do 100 km/h (na Bałtyku sztorm), a na Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim do 110 km/h. W górnych partiach Tatr nawet 180 km/h, a Sudetów aż 200 km/h.

W wyniku porywistego wiatru należy unikać drzew (mogą spaść konary, itp.), zabezpieczyć balkony czy samochody. Ta wichura nie jest orkanem jak to można znaleźć w opisach na wielu stronach w Internecie. Eksperci z IMGW informują, że w Europie nie ma zjawiska określanego mianem orkanu. Są to jedynie bardzo silne wiatry.

Szczegółowa prognoza pogoda

09.02.2020 od 07:30 do 19:30 (niedziela)

W dzień na wschodzie, południu i w centrum kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Wieczorem na północy miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na południowym wschodzie, około 6°C w centrum do 11°C na północnym zachodzie. Wiatr na wschodzie umiarkowany, na pozostałym obszarze dość silny, od 35 km/h do 40 km/h, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni i południowy. Porywy wiatru na południu i zachodzie oraz na Pomorzu do 65 km/h. Nad samym morzem, na Przedgórzu Sudeckim i w Tatrach do 80 km/h, w Sudetach do 120 km/h.

09/10.02.2020 od 19:30 do 07:30 (niedziela/poniedziałek)

W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże i postępujące z północnego zachodu na wschód i południowy wschód opady deszczu. Na Pomorzu i Kujawach okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim do 15 mm. W Małopolsce miejscami możliwe opady deszczu marznącego, powodujące gołoledź. Na Podhalu opady deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Na północnym zachodzie lokalnie możliwe burze. Temperatura minimalna od -3°C na południowym wschodzie około 4°C w centrum do 6°C na zachodzie. Lokalnie w dolinach karpackich spadek temperatury do -8°C. Wiatr przeważnie dość silny, od 35 km/h do 45 km/h, na północnym zachodzie i nad morzem silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni. Porywy wiatru na wschodzie do 85 km/h, w centrum, na południu i zachodzie do 95 km/h, a nad morzem do 100 km/h. Na Przedgórzu Sudeckim i Karpackim wiatr w porywach do 110 km/h, w Tatrach do 130 km/h, w Sudetach do 200 km/h.

10.02.2020 od 07:30 do 19:30 (poniedziałek)

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze. W górach opady śniegu, a początkowo w kotlinach górskich możliwy marznący deszcz powodujący gołoledź. Na zachodzie i południowym zachodzie opady deszczu okresami o umiarkowanym natężeniu, prognozowana suma do 15 mm. W górach przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura maksymalna od 6°C, 7°C na północnym wschodzie i nad morzem, około 9°C w centrum do 11°C na południowym zachodzie. W miejscowościach podgórskich chłodniej, od 2°C do 5°C. Wiatr w całym kraju dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru na wschodzie kraju do 85 km/h, w centrum do 95 km/h, na zachodzie, południu i nad morzem lokalnie do 100 km/h, a na Podkarpaciu do 110 km/h. W Sudetach i Tatrach wiatr w porywach do 180 km/h. W górach wiatr będzie powodował zawieje śnieżne.

10/11.02.2020 od 19:30 do 07:30 (poniedziałek/wtorek)

W nocy zachmurzenie przeważnie duże i miejscami opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, nad ranem przechodzące w śnieg. W górach opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach do 6 cm. Temperatura minimalna od 0°C na wschodzie i w centrum do 3°C nad morzem, w miejscowościach podgórskich około -3°C. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach przeważnie do 70 km/h, jedynie nad morzem do 75 km/h, a na Podkarpaciu i w Małopolsce do 90 km/h. W górach wiatr w porywach do 140 km/h. W rejonach opadów śniegu wiatr będzie powodował zawieje śnieżne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button