POLSKA

Ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe podpisana

Polskie sprawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły kredyty w polskiej walucie na własny cel mieszkaniowy.

– Ten projekt znalazł poparcie absolutnej większości parlamentarnej, został przyjęty prawie jednogłośnie – podkreślał Andrzej Duda.

– Ustawa przedłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października, co jest niezwykle istotne dla działań mających prowadzić do obniżenia cen paliw, zwłaszcza w okresie wakacyjnych wyjazdów. Wprowadza także tzw. wakacje kredytowe – zawieszenie na dwa miesiące kredytu hipotecznego zawartego w walucie polskiej – mówił Andrzej Duda.

– Okres wejścia w życie to 14 dni. Termin podpisana jest szybki, bo chciałem, aby weszła ona w życie przed początkiem sierpnia – przypomniał prezydent.

 • Kredytobiorcy hipoteczni, którzy zaciągnęli kredyty w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy już od sierpnia br. będą mogli korzystać z tzw. wakacji kredytowych.
 • Jednocześnie pula środków na wsparcie kredytobiorców, szczególnie wrażliwych na wzrost rat kredytów, wyniesie 2 mld zł.
 • Przedłużone zostały również, do końca października, Tarcze Antyinflacyjne, które obniżają m.in. ceny paliw na stacjach benzynowych i rachunki za prąd.

14 lipca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawierającą przepisy o wsparciu kredytobiorców. Podpisana ustawa wydłuża również działanie tarcz antyinflacyjnych, które będą  obowiązywać do 31 października 2022 r.

– Wszystkie te narzędzia mają pomóc Polakom w trudnych czasach wysokiej inflacji spowodowanej m.in. rosyjską agresją na Ukrainę. Bardzo się cieszę, że udało nam się zakończyć proces legislacyjny tak szybko. Pamiętajmy, że w tych trudnych czasach musimy być solidarni, a państwo musi wspierać swoich obywateli – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Wsparcie dla kredytobiorców

Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza m.in. tzw. wakacje kredytowe. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych przez kredytobiorców hipotecznych, którzy zaciągnęli kredyt w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy. Z wakacji kredytowych korzystać będzie można już od sierpnia br. przez:

 • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (4 raty kredytowe),
 • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. (również 4 raty kredytowe).

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić to opłaty ubezpieczeniowe.

2 mld zł na wsparcie kredytobiorców

Przyjęta ustawa zakłada też wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Zgodnie z nią budżet funduszu już w 2022 r. zwiększy się o 1,4 mld zł i wyniesie w sumie 2 mld zł. Dzięki temu będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych. Dodatkowo złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe także online. Z dopłat z FWK mogą już dziś korzystać zarówno kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w walucie polskiej jak i obcej.

Podpisana ustawa umożliwia również prowadzenie prac nad procesem wyznaczenia zamiennika za WIBOR.

Tarcze Antyinflacyjne do 31 października br.

Wzrost inflacji to problem globalny. Szeroko zakrojone działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne. Dlatego też tarcze antyinflacyjne zostały przedłużone i będą obowiązywały do 31 października br.

Tarcze antyinflacyjne to m.in.

 • obniżka stawek VAT:
  • do 0% VAT na żywność objętą wcześniej 5% podatkiem,
  • do 0% na nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą zamiast 8%,
  • do 0% VAT na gaz ziemny zamiast 23%,
  • do 5% VAT na energię elektryczną i cieplną zamiast 23%,
  • do 8% VAT na paliwa silnikowe zamiast 23%,
 • obniżka do minimum akcyza na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy i energie elektryczną,
 • zwolnienie z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych,
 • zwolnienie sprzedaży paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej,
 • dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button