POLSKAŚWIAT

USA – Polska. Super drogie myśliwce F-35 dostały zielone światło

Myśliwce F-35 w Polsce (za kilka lat)

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35 Lightning II.

Najważniejszy i najdroższy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej.

– Decyzja Departamentu Stanu zatwierdzająca sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35 oznacza, że jesteśmy bliżej zrealizowania tego kontraktu. To jest najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, to jest wprowadzenie polskich sił powietrznych w nową epokę. To jest stworzenie zdolności dla sił powietrznych, których dotychczas nie posiadały – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W środę, 11 września Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35.

Pierwsze cztery egzemplarze F-35 Polska mogłaby otrzymać w 2024 r., zaś samoloty dla całej pierwszej eskadry zostałyby przekazane do 2026 r. W roku 2030 możliwa byłaby pełna gotowość bojowa 32 samolotów F-35.

Kwota maksymalna za te maszyny to 6,5 mld dolarów, czyli ok. 25,6 mld złotych. Polski rząd musi ją obniżyć co najmniej o połowę.
Teraz godzin lotu kosztuje ok. 40 tys. dol.

Jak podkreślił szef MON procedura zakupu przez Polskę samolotów piątej generacji wymaga jeszcze m.in. uzyskania zgody od Kongresu Stanów Zjednoczonych, który w ciągu maksymalnie 15 dni ostatecznie zatwierdzi kontrakt.

Minister Błaszczak poinformował, że podobnie jak w przypadku zakupu systemu PATRIOT, podana dziś cena jest ceną maksymalną i obecnie trwają negocjacje na temat kosztów kontraktu.

– Ta cena, która została już podana przez Departament Stanu to cena maksymalna. Rok temu kiedy kupowaliśmy system PATRIOT maksymalna cena była 10,5 mld dolarów. W negocjacjach osiągnęliśmy cenę niespełna 5 mld dolarów – przypomniał szef MON.

Szef MON zwrócił uwagę, że zakup samolotów jest konieczny, aby zagwarantować bezpieczeństwo Polsce i bezpieczeństwo w regionie.

– Zamawiamy 32 samoloty. Te samoloty są nam niezbędne, bo nasza flota musi być zmodernizowana. Chodzi o wycofanie sprzętu postsowieckiego, którego przydatność była sztucznie przedłużana przez ministrów z rządu koalicji PO-PSL. (… ) Mamy świetnych, najlepszych na świecie pilotów. Oni zasługują, żeby dysponować najlepszym sprzętem. (…) Polska dołącza do tej elity państw, które posiadają najnowocześniejsze samoloty dające gwarancje bezpieczeństwa dla naszej Ojczyzny i wzmacniające jednocześnie wschodnią flankę NATO, bo my operujemy w skali ponadpaństwowej. Te samoloty będą wykorzystywane, żeby zapewnić bezpieczeństwo w naszej części Europy– mówił szef MON.

W maju br. Polska wysłała zapytanie ofertowe do USA w sprawie zakupu na wyposażenie polskich sił powietrznych samolotów F-35. Zakup samolotów piątej generacji jest priorytetem w Planie Modernizacji Technicznej.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button