ŚWIAT

Ursula von der Leyen w Kijowie. UE przekaże 100 milionów euro na remont ukraińskich szkół

Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej udała się po raz trzeci do Kijowa.

Oświadczenie von der Leyen do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego:

„Bardzo dziękuję panie Prezydencie, drogi Wołodymyrze,

Rzeczywiście, jestem już trzeci raz tutaj, w Kijowie, od początku tej okrutnej wojny. I muszę powiedzieć, że robi wrażenie, jak wiele zmieniło się na lepsze w Kijowie. Życie wróciło do Kijowa. Widziałam ludzi na ulicach, którzy ponownie zakładali swoje firmy. Powiedziałeś mi, o ile żywsze jest teraz miasto i idzie do przodu. Gratuluję również sukcesów militarnych. Wiem, że potrzebna jest konsolidacja, ale wciąż imponuje odwaga Sił Zbrojnych Ukrainy. A ich sukces podniósł na duchu, powiedziałabym, nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale także dla wszystkich waszych przyjaciół. I z całego serca dziękuję za order, który dziś otrzymałam. Poniża mnie i szanuje. Myślę, że to piękny symbol więzi między Ukrainą a Unią Europejską.

Kijów. Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski (fot. Ursula von der Leyen)

Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć Pierwszą Damę Ukrainy w Strasburgu, w Parlamencie Europejskim.

Omówiliśmy wiele tematów. Przede wszystkim muszę powiedzieć, że proces akcesyjny jest na dobrej drodze. Szybkość, determinacja, precyzja, z jaką robisz postępy, robi wrażenie. A jak wiesz, wspieramy Cię, gdzie tylko możemy.

Dużo już zrobiliśmy. Rzeczywiście, wspomniałeś o sieci elektrycznej. Być może pamiętasz, że na początku tej okrutnej wojny wciąż istniał plan, aby w 2024 roku ukraińską sieć elektryczną podłączyć do europejskiej. Cóż, zrobiliśmy to w dwa tygodnie. To było niesamowite. A od tego czasu Ukraina dostarcza energię elektryczną do Unii Europejskiej jeszcze lepiej. Chcemy to poprawiać i zwiększyć, a tym samym tworzyć stałe przepływy dochodów, np. dla Ukrainy.

Rozmawialiśmy o tym, że bezpłatny roaming powinien być stały i wiele różnych elementów, nad którymi możemy pracować, tak abyśmy mieli głęboką integrację ukraińskiej gospodarki z jednolitym rynkiem.

Drugim ważnym tematem była oczywiście krótkoterminowa gotowość na zimę. I tutaj przeznaczyliśmy już 150 milionów euro na zapewnienie schronienia osobom wewnętrznie przesiedlonym na Ukrainie. I cieszę się, że mogę ogłosić, że kolejne 100 milionów euro zostanie przeznaczone na wsparcie szkół, aby w krótkim czasie naprawić szkody wyrządzone przez wojnę w tych szkołach. Wiem, że 70 szkół natychmiast potrzebuje odbudowy, prac remontowych do wykonania. 70 000 dzieci może chodzić do szkoły. Jest to więc dla nas ogromna motywacja, aby upewnić się, że jesteśmy przygotowani na zimę. Przyszłość zaczyna się od dzieci i edukacji. I dlatego jest to tak ważne.

Rozmawialiśmy oczywiście o wsparciu budżetowym, tzw. pomocy makrofinansowej. Bardzo się cieszę, że dzisiaj Parlament Europejski zagłosował pozytywnie w sprawie pożyczek w wysokości 5 miliardów euro. I pracujemy nad resztą pomocy makrofinansowej. 5 miliardów euro może zostać wypłacone w pierwszej transzy, w połowie października. Jest więc wyraźna ścieżka, którą wspólnie omówiliśmy.

Prace nad sankcjami również są na dobrej drodze. Zawsze ważne jest, aby wymieniać się szczegółami z naszymi przyjaciółmi na Ukrainie, ponieważ musimy bardzo uważać, aby nie było żadnych luk, aby nie było obejścia. I dlatego toczyła się intensywna dyskusja, głównie naszych ekspertów o tym, co możemy razem zrobić.

Wreszcie, niezwykle ważnym tematem jest również średnio- i długoterminowa rekonstrukcja. Tutaj omówiliśmy, jak możemy rozwijać strukturę platformy do rekonstrukcji. I oboje nie możemy się doczekać 25 października w Berlinie Kongresu Odbudowy, na którym eksperci z całego świata będą dyskutować, jakie jest najlepsze podejście do odbudowy, w sposób odpowiedzialny, skuteczny i szybki dla Ukrainy.

Nigdy nie będziemy w stanie dorównać ofiarnością, jaką składają Ukraińcy, gdy tracą domy lub płaczą za ukochanymi, którzy odeszli. Nigdy nie będziemy w stanie zrekompensować tego, co robicie, walcząc o demokrację, o ludzkość, o poszanowanie międzynarodowych rządów prawa. Ale możemy ci powiedzieć, że masz przy sobie swoich europejskich przyjaciół tak długo, jak to będzie potrzebne, i że jesteśmy przyjaciółmi na zawsze.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button