POLSKA

Umowa na koreańskie samoloty FA-50 podpisana. Wzmocnią zdolności Sił Powietrznych

Koreańskie lekkie samoloty bojowe FA-50

16 września 2022 roku w Mińsku Mazowieckim w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremier, minister obrony narodowej zatwierdził umowę na dostawy lekkich samolotów bojowych FA-50.

W 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wziął udział w uroczystości zatwierdzenia umów na dostawę dla Sił Zbrojnych RP koreańskich lekkich samolotów bojowych FA-50.

Umowy podpisał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

– To niezwykle ważny moment w dziejach polskich Sił Zbrojnych – mówił prezydent, podkreślając, że ten dzień w symboliczny sposób wyznacza początek końca obecności postsowieckich samolotów myśliwskich w naszej przestrzeni powietrznej, w dyspozycji naszej armii.

Andrzej Duda wskazywał, że będziemy mieli w polskich siłach powietrznych pełną specjalizację myśliwską umożliwiającą wyspecjalizowane wykonywanie rożnego rodzaju zadań i misji.

– Zakładamy, że generalnie na najbliższe dziesięciolecia, a przede wszystkim lata nie jest to koniec zakupów, jeśli chodzi o polskie lotnictwo myśliwskie – zapewnił.

Prezydent podkreślał niezwykle szybkie tempo, w jakim doszło do podpisania tych umów, co – jak mówił – pokazuje wielkie zaufanie, wynikające z dotychczasowej współpracy gospodarczej i politycznej pomiędzy Polską a Koreą Południową. Wskazywał na dwustronną współpracę w wielu dziedzinach. – Znamy się i szanujemy się nawzajem – zaznaczył.

– Nasi koreańscy partnerzy patrzą na naszą współpracę także jako otwarcie dla koreańskich samolotów myśliwskich na rynek UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego – akcentował Andrzej Duda.

Andrzej Duda. Zatwierdzenie umów na dostawę dla Sił Zbrojnych RP samolotów FA–50 (fot. KPRP)

„To kolejny historyczny dzień, kiedy otwierają się perspektywy przed Wojskiem Polskim. Tym razem podpisana została umowa dotycząca wyposażenia polskich Sił Powietrznych w nowoczesne samoloty. Przed chwilą razem z panem prezydentem rozmawialiśmy z pilotami, którzy na co dzień służą tu, w Mińsku Mazowieckim. Dotychczas piloci używali samolotów Mig-29. Wszyscy mamy świadomość tego, że dalsze wykorzystywanie sprzętu posowieckiego nie ma żadnych perspektyw. Te stare samoloty zostaną zastąpione nowoczesnymi samolotami, FA-50. To będzie skok generacyjny” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas zatwierdzenia umowy na dostawę samolotów FA-50.

Pierwsze samoloty, w konfiguracji analogicznej do zamawianej przez Siły Powietrzne Republiki Korei, trafią do Polski już w 2023 r.

„Te samoloty pochodzą z tej samej rodziny, której wywodzą się F-16, F-35. 48 samolotów FA-50 będzie znaczącym wzmocnieniem polskich Sił Powietrznych. Zamawiając nowoczesną broń dla Wojska Polskiego kierujemy się czterema kryteriami. Pierwszym kryterium są potrzeby, drugim nowoczesność, trzecim szybkość dostaw i czwarte kryterium, czyli kompatybilności. Wszystkie te kryteria są spełnione w ramach współpracy z Koreą Południową” – podkreślił wicepremier.

Zawarte ze stroną południowokoreańską umowy zawierają pakiet szkoleniowy (m.in. dostawę symulatorów lotu i misji ), szkolenie pilotów oraz personelu naziemnego oraz pakiet logistyczny (w tym zapas części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych). Do Polski trafi łącznie 48 samolotów FA-50, z czego wszystkie samoloty w konfiguracji analogicznej do zamawianej przez Siły Powietrzne Republiki Korei zostaną dostarczone w 2023 r., natomiast dostawy 36 samolotów skonfigurowanych zgodnie z dodatkowymi wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne, FA-50PL, rozpoczną się w 2025 r. i zostaną zrealizowane do końca 2028 r.

Szef MON podkreślił, że w ramach polsko-koreańskiej współpracy w Polsce powstanie centrum serwisowe samolotów FA-50.

„Umowy zawierają także pakiet szkoleniowy wraz z trenażerami, symulatorami, pakiet logistyczny. Jesteśmy umówieni także co do tego, że w Polsce powstanie centrum serwisowe na bazie współpracy Korea Aerospace Industries z Polską Grupą Zbrojeniową” – podkreślił wicepremier.

„To niezwykle ważny moment w dziejach polskich sił zbrojnych. Dla polskiego lotnictwa wojskowego, ten moment wyraźnie i zdecydowanych przemian rozpoczął się wraz z programem F-16. Rozpoczyna się początek końca obecności posowieckich samolotów w Siłach Powietrznych. Realizacja programu wprowadzenia do Wojska Polskiego samolotów FA-50 umożliwi nam całkowitą rezygnację z samolotów Mig-29 i Su-22 w polskiej armii. Polskie lotnictwo wojskowe będzie używało już wyłącznie samolotów F16, F-35 i właśnie FA-50″ – powiedział prezydent A. Duda.

W lipcu br. szef MON zatwierdził umowy ramowe zawierane z Koreą Południową na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego. Kontrakty na czołgi K2, haubice K9 i samoloty FA-50 to jedno z najważniejszych i największych polskich zamówień obronnych w ostatnich latach. Zamówiony sprzęt stanowi realne wzmocnienie polskiego potencjału odstraszania i obrony. Będzie produkowany docelowo z szerokim udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz z uwzględnieniem opinii i ocen polskich ekspertów wojskowych. Zamówienia przewidują szybkie tempo dostaw oraz duży transfer technologii do Polski.

„Pierwsze 12 samolotów będzie skonfigurowanych w taki sposób, w jaki używane są w Korei Południowej. Kolejne 36 maszyn zostanie skonfigurowanych zgodnie z dodatkowymi wymaganiami polskich sił powietrznych. Chciałbym podkreślić, że te samoloty są praktycznie tożsame z wykorzystywanymi w Polsce F-16. (…) Już w listopadzie tego roku pierwsi polscy piloci polecą do Korei Południowej żeby szkolić się na FA-50. Tak, żeby w przyszłym roku byli gotowi użytkować ten samolot. Naszym celem jest tak wzmocnić polskie siły powietrzne, tak wzmocnić w ogóle polskie siły zbrojne, żeby odstraszyć agresora. Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie pokój na świecie. Naszym celem jest to, żeby odstraszając agresora utrzymać pokój na świecie” – zaznaczył szef polskiego resortu obrony.

Zatwierdzenie umów na dostawę dla Sił Zbrojnych RP samolotów FA–50 (fot. KPRP)

FA-50 Fighting Eagle

FA-50 Fighting Eagle to południowokoreański lekki dwuosobowy samolot bojowy wyposażony w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także nowoczesną awionikę i radar kierowania ogniem. Uzbrojenie stanowi 20 mm działko oraz szeroki zakres podwieszanego uzbrojenia lotniczego, obejmujący pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych różnego typu. Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tysięcy funtów (79 kN). Zasięg operacyjny samolotu wynosi 1800 km, a jego pułap maksymalny 14,6 km. Samolot może przenosić uzbrojenie o masie do 4,5 tony.

Wszystkie zakontraktowane samoloty FA-50 zostaną wyposażone w Link-16 oraz systemy identyfikacji „swój-obcy” (IFF) NATO. Samoloty pozyskiwane w ramach drugiego etapu zamówienia będą posiadały zwiększone zdolności operacyjne, które zostaną osiągnięte w efekcie zmian w zakresie uzbrojenia, zasięgu operacyjnego oraz awioniki i radaru, zgodnie wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne.

Podpisanie umów wykonawczych stanowi realizację postanowień umowy ramowej zawartej 27 lipca br. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Korean Aerospace Industries. Przyjęty sposób kontraktowania związany jest z realizacją projektu z podziałem na etapy, co jest związane również z transferem technologii, w efekcie którego zostanie zbudowane w Polsce centrum serwisowe samolotów FA-50 z planowanym terminem uruchomienia w 2026 r., a także ujednoliceniem konfiguracji pierwszych 12 dostarczonych FA-50 do standardu FA-50PL, jak również dalszym rozwojem samolotu.

Przyjęty sposób pozyskiwania sprzętu wojskowego pozwoli na optymalne zarządzanie projektem, a w szczególności umożliwia szybkie osiągnięcie, już w pierwszym etapie, wymaganych przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjnych i szkoleniowych poprzez zasilenie Sił Powietrznych nowoczesnym sprzętem wojskowym, kompatybilnym z samolotami F-16 C/D Block 52+ oraz zakontraktowanymi samolotami V generacji F-35A.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button