POLSKA

Uroczystości 5. rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Tusk: „Polski naród będzie wolny od pogardy i nienawiści”

Trójmiasto

W tym roku mija pięć lat od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Obchody 5. rocznicy miały szczególną oprawę. Głównym punktem uroczystości był sobotni wiec w miejscu tragedii na Targu Węglowym, w którym uczestniczył premier Donald Tusk.

– Paweł Adamowicz chciałby dzisiaj, żebyśmy my wszyscy tu w Gdańsku i w całej Polsce byli uśmiechnięci. To nie jest łatwe. Zebraliśmy się dzisiaj w naszym, także w moim ukochanym mieście, po to, żeby przypomnieć całej Polsce i Europie o tym tragicznym zdarzeniu. Powodem naszego spotkania jest tragiczna śmierć. Jest brutalny zamach na prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Dlaczego mielibyśmy się zatem uśmiechać? Paweł chciałby tego. I chciałby, i jesteśmy mu to winni wszyscy bez wyjątku, aby spotykając się co roku w miejscu jego tragicznej śmierci, żebyśmy myśleli, żebyśmy mówili o przyszłości, nie tylko o tym, co się zdarzyło – mówił premier, wspominając swojego przyjaciela.

– Będę do końca życia pamiętał te słowa, mojej i jego, ulubionej pieśni, w której prosimy Boga (Serio? Gdzie jest areligijność? Polska świeckim krajem? – red.), aby nas uchronił od pogardy i od nienawiści – Paweł swoją ofiarą pomaga chronić każdego z nas z osobna. Tak jak w jego marzeniach Gdańsk, tak i cała Polska mogą i muszą być miejscem dla ludzi, którzy wyzbyli się pogardy i nienawiści – mówił polityk.


Jak podkreślił, ta tragiczna śmierć nadała głęboki sens przekonaniu, że cała Polska może być i musi być miejscem dla ludzi, którzy wyzbyli się pogardy i nienawiści.

„Światełko dla Pawła Adamowicza” – obchody w Gdańsku

Centralnym punktem obchodów 5. rocznicy tragicznej śmierci Pawła Adamowicza było „Światełko dla Pawła Adamowicza” z udziałem Tuska, rodziny zmarłego prezydenta i prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Podczas uroczystości odtworzona została pieśń „Sound of Silence”.

– Pawle, przyrzekam Tobie i myślę, że mogę to zrobić w imieniu nas wszystkich, że nie spoczniemy, dopóki nie będziemy pewni, że Polska, że polski naród będą wolne od pogardy i nienawiści, będą wolne od kłamstwa, że już nigdy złe słowo nie zabije żadnego uczciwego człowieka – podkreślił premier.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button