RÓŻNOŚCI

Ferie zimowe 2023/2024. Terminy, bezpieczne zabawy, policja i kontrole autobusów

Odpoczynek od odpoczynku! Czy tego nie jest za dużo? Zwłaszcza dla nauczycieli?!

W najbliższy poniedziałek, tj. 15 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe.

Z przerwy od szkolnych obowiązków skorzystają jako pierwsi uczniowie i uczennice z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, a także zachodniopomorskiego.

15 stycznia będzie dniem rozpoczęcia ferii zimowych dla 1,4 mln dzieci i młodzieży. Ferie obejmą w całym kraju łącznie 4,8 mln uczniów z 21 tys. szkół.

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024

15-28 stycznia 2024 – województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie
22 stycznia-4 lutego 2024 – województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie
29 stycznia-11 lutego 2024 – województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie
12-25 lutego 2024 – województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie

Baza wypoczynku

Na stronie wypoczynek.mein.gov.pl znajduje się internetowa baza wypoczynku. To stworzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej platforma, na której można znaleźć informacje o wycieczkach organizowanych w czasie ferii zimowych, jak również dane organizatorów, terminy i lokalizacje wyjazdów oraz liczbę ich uczestników.

Do 12 stycznia br. organizatorzy zgłosili do bazy internetowej 5 421 wypoczynków. Według zebranych danych – na tegoroczne ferie zimowe wyjedzie ponad 112 tys. uczniów, z czego 103 tys. będzie odpoczywać w kraju, a 9 tys. za granicą. W półkoloniach weźmie udział ponad 93 tys. dzieci. Na wyjazdy zagraniczne najchętniej wybierana jest Hiszpania, Austria, Czechy i Słowacja.  Dane te codziennie się zmieniają i liczba zgłoszeń jest z dnia na dzień większa.

Dzięki rejestracji wyjazdu w bazie odpowiednie służby mogą przeprowadzić kontrolę, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.  

Rodziców i opiekunów, którzy chcą zgłosić jakiekolwiek nieprawidłowości organizacyjne dotyczące wypoczynku ich dzieci, prosimy o kontakt z kuratorem oświaty właściwym dla danego województwa bądź z przedstawicielami służb, np. komendy powiatowej lub miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, państwowego czy powiatowego inspektora sanitarnego, policji.

Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu

Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Pamiętajmy, aby do aktywności na świeżym powietrzu wybrać bezpieczne, najlepiej specjalnie przeznaczone do tego miejsca. Wystrzegajmy się zjeżdżania na sankach w pobliżu dróg i nie przywiązujmy ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Miejmy na uwadze, że organizowanie kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim niebezpieczne dla jego uczestników.

Ważne jest, by rodzice i opiekunowie zwracali uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer – zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach poruszania się na drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.

Policja zadba o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

O bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających zadbają funkcjonariuszki i funkcjonariusze Policji. Policjanci będą m.in. sprawdzać stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców. W całej Polsce będzie prawie 340 punktów kontroli autobusów.

Ferie zimowe to dla policjantów czas szczególnie wytężonych działań. Policja zapewni bezpieczeństwo dzieciom i dorosłym, którzy będą korzystać z wypoczynku we wszystkich częściach naszego kraju.

Jedna z najważniejszych aktywności Policji to działania związane z zagwarantowaniem bezpieczeństwa na drodze. Prowadzone będą kontrole głównych tras dojazdowych do miejscowości turystycznych. Policjanci sprawdzą czy kierowcy poruszają się z dopuszczalną prędkością oraz czy dzieci są przewożone we właściwy sposób.

Prawie 340 punktów kontroli autobusów

W tym roku, już po raz kolejny, Policja będzie sprawdzała autobusy i kierujących wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Podczas kontroli policjanci zwrócą uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, czas pracy kierowców, uprawnienia kierujących oraz ich stan psychofizyczny i trzeźwość.

Policja na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych udostępniła już informację o możliwości zgłoszenia pojazdów przewożących dzieci na wypoczynek do policyjnej kontroli wraz z wykazem punktów, gdzie takie kontrole będą prowadzone stacjonarnie. Takich punktów jest prawie 340. Ich listę zamieszczamy pod komunikatem.

Natomiast na dostępnej dla każdego stronie internetowej https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Jak co roku, policjantów będzie można spotkać również na stokach narciarskich, gdzie zadbają o bezpieczeństwo turystów.

O feriach

Przypomnijmy, że od roku szkolnego 2003/2004 terminy ferii zimowych cyklicznie się zmieniają. Oznacza to, że jeśli w danym roku w określonej grupie województw ferie zimowe odbywają się w drugiej połowie stycznia – w roku kolejnym ich termin przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w następnym na drugą połowę lutego. Podziału województw dokonuje się, biorąc pod uwagę liczbę uczniów. Dzięki organizacji zimowego wypoczynku dla uczniów w różnych terminach unikamy wielu ograniczeń komunikacyjnych, a także trudności podczas rezerwacji miejsc w określonych bazach turystycznych czy ośrodkach wypoczynkowych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button