POLSKA

Uroczystości pogrzebowe Kornela Morawieckiego. Pożegnanie marszałka seniora

Pogrzeb Kornela Morawieckiego w Warszawie

W Katedrze Polowej WP pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego trwała msza święta żałobna za zmarłego Kornela Morawieckiego.

Uczestniczył w niej prezydent Andrzej Duda. Uroczystości pogrzebowe Marszałka Seniora mają charakter państwowy.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, Marszałek Senior Sejmu VIII kadencji, kawaler Orderu Orła Białego zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.

W piątek trumnę z ciałem śp. Kornela Morawieckiego wystawiono w Sali Kolumnowej Sejmu. Po oddaniu honorów przez asystę wojskową hołd zmarłemu oddali Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki z rodziną oraz m.in. Marszałkowie Sejmu, Senatu i Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska. Wieczorem Prezydent Andrzej Duda wraz z członkami rządu, parlamentu, działaczami Solidarności Walczącej i innych partii oraz mieszkańcami Warszawy w kondukcie żałobnym odprowadzili Marszałka Seniora do Katedry Polowej Wojska Polskiego.

Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęły się 5 października ok. godz. 14.35.

Kornel Morawiecki

W czasach PRL fizyk, nauczyciel akademicki i działacz opozycji demokratycznej.

Uczestniczył w strajkach studenckich w 1968 roku, protestował przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji oraz stłumieniu przez władze protestu robotników w grudniu 1970 roku Od 1979 współredagował podziemny „Biuletyn Dolnośląski”. Zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność”, był delegatem na pierwszy zjazd
w Gdańsku w 1981 roku.

W 1982 r., po zdelegalizowaniu przez władze „Solidarności” założył „Solidarność Walczącą”, która w swoim manifeście opowiedziała się za bezkompromisową walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W 1988 r. odznaczony przez Prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
(KPRP, KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button