ŁÓDŹPOLSKA

Upały. Blisko nieszczęścia! Matka zostawiła dzieci w rozgrzanym samochodzie

Dzieci w wieku 7 i 2,5 roku w skwarze w aucie

Policjanci z Wydziału Interwencyjnego KMP w Łodzi musieli interweniować wobec matki, która zostawiła w samochodzie swoje dzieci i wybrała się do sklepu.

Na szczęście po krótkiej wizycie w szpitalu 7-latka i 2,5 roczny chłopiec zostali zwolnieni do domu.

15 czerwca 2019 roku około godziny 15:00 policjanci zostali powiadomieni, że przed jednym ze sklepów przy ulicy Wici w Łodzi w zaparkowanym samochodzie znajduje się dwójka dzieci. Należy przypomnieć, że tego dnia panował ogromny upał, a auto pozostawiono w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce przy samochodzie znajdowała się już matka dzieci oraz osoby wzywające funkcjonariuszy. Mundurowi ustalili, że kobieta podjechała pod sklep i zostawiał dzieci w samochodzie, gdyż jedno z nich usnęło. Z relacji kierującej wynikało, że pozostawiła uchylone szyby. Prawdopodobnie jednak, gdy zamykała samochód szyby domknęły się same co umknęło uwadze kobiecie. Dzieci w wieku 7 i 2,5 roku mogły przebywać w zamkniętym pojeździe nawet kilkanaście minut. Na miejsce natychmiast wezwano pogotowie, gdyż dzieci były rozpalone. Decyzją medyków trafiły na badania do szpitala. Na szczęście ich stan zdrowia nie wymagał pozostania w placówce medycznej. Postępowanie w sprawie będą prowadzić policjanci. Jeśli okaże się, że doszło do narażenia dzieci na utratę życia lub zdrowia, ich matce może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Nigdy nie zostawiajmy dziecka samego w samochodzie, szczególnie w czasie upałów.

Wystarczy tylko chwila, aby doprowadzić do tragedii. Temperatura w rozgrzanym aucie może sięgnąć nawet 60 stopni. Widząc pozostawione w pojeździe dziecko bądź zwierzę reagujmy i natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 112. Jedną ze służb, na której pomoc zawsze można liczyć jest Policja.

Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Wystarczy kilka minut, aby mogło dojść do tragedii. Uchylona w pojeździe szyba w upalne dni wcale nie poprawia temperatury panującej wewnątrz samochodu. Tak samo jak parkowanie w cieniu obniża ją tylko o kilka stopni. Każdy kto w gorący dzień zobaczy dziecko czy zwierzę zamknięte w samochodzie natychmiast powinien zareagować, powiadomić Policję dzwoniąc na alarmowy numer 112. Liczy się każda minuta – każda jest bardzo cenna. W sytuacji kiedy widzimy, że dziecko znajdujące się w samochodzie nie może czekać na pomoc służb, nie bójmy się sami podejmować działań ratowania życia dziecka. Wystarczy chwila, by wydarzyła się tragedia. Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie na pełnym słońcu stwarza zagrożenie dla utraty życia.

Pamiętaj, nigdy nie zostawiaj dziecka czy też zwierzęcia samego w aucie, nawet jeśli zamierzamy oddalić się od niego tylko o kilka metrów, tylko na chwilę! Ta chwila może kosztować utratę życia!

Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.
(KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button