CIEKAWOSTKI

Festiwal Rzeźby Piaskowej w Poznaniu. 500 ton piasku, 10 artystów [WIDEO]

Poznań Sand Festival 2019

500 ton piasku, 10 artystów i 8 wyjątkowych dzieł sztuki – to wszystko będzie czekać na poznaniaków podczas pierwszego Festiwalu Rzeźby Piaskowej.

Wyjątkowa impreza rusza w lipcu, ale już od dziś nad Maltą można oglądać jej zapowiedź.

Pierwszy poznański Festiwal Rzeźby Piaskowej – Poznań Sand Festival – to tegoroczna nowość w kulturalnym kalendarzu stolicy Wielkopolski. Impreza rozpocznie się 15 lipca nad jeziorem Maltańskim i potrwa do końca sierpnia.

W festiwalu weźmie udział 10 rzeźbiarek z całej Polski, które będą miały do dyspozycji aż 500 ton piasku. Artystki stworzą 8 rzeźb, wysokich nawet do 3 metrów. Na każdą z nich zużyją po kilkadziesiąt ton specjalnie przygotowanego materiału. Aby dzieła były stabilne, piasek musi zostać wcześniej odpowiednio zagęszczony – w Poznaniu w trosce o środowisko rzeźbiarki będą do tego używać wyłącznie wody.

Motyw przewodni wydarzenia również związany będzie z ekologią: twórczynie skupią się w swoich dziełach na gatunkach zagrożonych wyginięciem. Prace nad rzeźbami rozpoczną się 15 lipca na Termach Maltańskich i potrwają do 23 lipca. Przez cały ten czas poznaniacy będą mogli codziennie podziwiać artystki tworzące piaskowe dzieła sztuki. Same rzeźby będzie można podziwiać do końca sierpnia – wieczorami będą one dodatkowo podświetlone, by zapewnić gościom festiwalu wyjątkowe wrażenia wizualne.

Dodatkową atrakcją będą warsztaty dla dzieci, podczas których pod okiem profesjonalnego rzeźbiarza mali artyści będą mogli wyczarować własny, piaskowy świat.

– Widzimy, jak wielkim zainteresowaniem poznaniaków cieszy się Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – To impreza, która każdej zimy przyciąga do nas najsłynniejszych artystów i tysiące turystów z całego świata. Dlatego w tym roku proponujemy poznaniakom podobne, tym razem letnie wydarzenie, które będzie co najmniej równie widowiskowe. Mam nadzieję, że Festiwal Rzeźby Piaskowej spotka się z równie dużym uznaniem mieszkańców miasta.

Choć festiwal ruszy dopiero za miesiąc, jego przedsmak można poczuć już dzisiaj – na Termach Maltańskich powstała właśnie rzeźba zapowiadająca wydarzenie. Przez trzy dni pracowały nad nią dwie artystki, zużywając ponad 40 ton piasku. Ich dzieło będzie można podziwiać przez najbliższe tygodnie.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button