POLSKAŚWIAT

Umowa o zwalczaniu przestępczości. Wizy do USA zostaną zniesione? Trump: Polska dołączy w ciągu 90 dni

Visa Waiver Program

12 czerwca br. w Waszyngtonie wiceminister Krzysztof Kozłowski podpisał w imieniu rządu polskiego umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości.

Umowa jest ważnym krokiem na drodze przystąpienia Polski do ruchu bezwizwego z USA.

Stany Zjednoczone są i pozostaną jednym z najważniejszych partnerów Polski w zakresie współpracy w obszarze bezpieczeństwa, szczególnie w obszarze zwalczania międzynarodowego terroryzmu oraz przestępczości zorganizowanej. Podpisana umowa przyczyni się do pogłębienia współpracy poprzez intensywną wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy służbami obu państw. Przyniesie to wymierne korzyści zarówno dla bezpieczeństwa Polski jak i Stanów Zjednoczonych. Zawarcie oraz pełna implementacja umowy jest jednym z warunków włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego USA (Visa Waiver Program – VWP).

Jedno z pytań zadanych przez polskiego dziennikarza podczas konferencji prasowej Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem:

Zapowiedź zniesienia wiz dla naszych obywateli pojawiała się wielokrotnie, i to nie następowało. Jak bardzo optymistycznie patrzy Pan teraz na te słowa, które wypowiada prezydent Donald Trump [o tym, że być może Polska przystąpi do programu bezwizowego w ciągu najbliższych 90 dni]?

Prezydent Andrzej Duda

„Patrzę optymistycznie, dlatego, że myślę, że jest to pierwsza administracja amerykańska, która do tego problemu podeszła w sposób tak poważny i tak bardzo kompleksowy. Zarówno jest to troską pana prezydenta, kiedy rozmawiamy, jak i pani Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie, która rzeczywiście cały czas zajmuje się tym problemem.

Wierzę w to głęboko, że zgodnie z obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych przepisami – bo to chcę z całą mocą podkreślić – dokonując wszystkich działań, które są potrzebne, tak jak dzisiejsze podpisanie umowy o wzajemnej pomocy w zwalczaniu najgroźniejszej przestępczości, że to zniesienie wiz dla Polaków i objęcie Polaków programem Wiza Waiver będzie w niedługim czasie możliwe. A w każdym razie, że będzie możliwe przed końcem pierwszej kadencji pana prezydenta Donalda Trumpa.”

W trakcie uroczystości podpisano także List intencyjny w sprawie stałej współpracy w zakresie bezpieczeństwa publicznego i kwestii migracyjnych, w którym oba państwa deklarują prowadzenie konsultacji w sprawie poprawy bezpieczeństwa na granicach.
W imieniu rządu amerykańskiego oba dokumenty zostały podpisane przez Zastępcę Sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA Pana Davida P. Pekoske. W ceremonii podpisania uczestniczyła również Pani Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

W czasie bezpośrednich rozmów podkreślono wagę umowy dla przygotowań Polski do przystąpienia do Visa Waiver Program. Rozmawiano także o znaczeniu rozwoju bezpieczeństwa publicznego, działań narodowych straży granicznych i bezpieczeństwa dostaw gazu do gazoportu w Świnoujściu.
(MON,KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button