POLSKAŚWIAT

Andrzej Duda z wizytą u prezydenta Donalda Trumpa. Obecność sił zbrojnych USA w Polsce

Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu

Wspólna Deklaracja Prezydentów o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP.

„Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania”. Ten zapis znalazł się w deklaracji podpisanej przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę oraz prezydenta USA Donalda Trumpa.

12 czerwca br. w Białym Domu odbyło się spotkanie prezydentów Polski i USA, w którym uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Podpisane porozumienie to efekt wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a amerykańską administracją.

Wypowiedź Andrzeja Dudy podczas wspólnej konferencji z Donaldem Trumpem

„Przede wszystkim razem z żoną chcemy bardzo podziękować panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi i jego małżonce, pani Melanii, za zaproszenie do Waszyngtonu, za tę możliwość odbycia kolejnej w ciągu ostatnich 10 miesięcy oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych tutaj, w Białym Domu. To w sposób jednoznaczny pokazuje, jak bardzo bliskie i dobre są dzisiaj kontakty pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Panie Prezydencie, wszyscy mamy nadzieję, że odwiedzi nas Pan Prezydent w Polsce we wrześniu i będziemy mogli razem uczcić pamięć wszystkich tych, którzy polegli w czasie II wojny światowej, która 1 września 1939 roku zaczęła się w Polsce poprzez napaść Niemiec nazistowskich na nasz kraj. I wkrótce zniknął on – niestety – z mapy Europy po napaści także Związku Sowieckiego wtedy na Polskę wspólnie z nazistowskimi Niemcami. Taka jest nasza historia – bardzo trudna.

Dziękuję, Panie Prezydencie, także za wspaniałą współpracę energetyczną w zakresie dostaw LNG. Rozmawialiśmy o tym w 2017 roku właśnie w Warszawie, w czasie naszego spotkania z Panem Prezydentem, że gaz ze Stanów Zjednoczonych powinien być dostarczany do Polski – i jest dostarczany. Są podpisywane kolejne umowy. Gazowce ze Stanów Zjednoczonych przypływają dzisiaj do Świnoujścia. Gaz ze Stanów Zjednoczonych w Polsce i w naszej części Europy dzięki temu stał się faktem.

Dziękuję za to, że będzie tych dostaw, Panie Prezydencie, jeszcze więcej. Bardzo mnie to cieszy. Dla nas to oznacza dywersyfikację źródeł dostaw, dla nas to oznacza rozwijanie bezpieczeństwa gazowego, dla nas też to oznacza dobry interes, tak samo jak i – wierzę w to głęboko – dla Stanów Zjednoczonych.”

Od początku kadencji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zabiega o zwiększenie obecności wojsk USA na terenie Polski, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa na wschodniej flanki NATO.

Minister wielokrotnie prowadził w tej sprawie rozmowy m. in. z ambasadorem Johnem Boltonem, Patrickiem Shanahanem, pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA, a także J. Inhofem, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Sił Zbrojnych oraz z senatorem Richardem Shelbym, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Przydziałów Budżetowych.

– Podpisane dziś przez prezydentów porozumienie jest przełomowe. Na mocy tego dokumentu wzmacniamy zdolności obronne polskich sił zbrojnych. Dojdzie do zwiększenia liczebnej obecności wojsk USA w naszym kraju. W dokumencie zawarte jest sformułowanie o trwałej obecności. To zmienia charakter dotychczasowej obecności wojsk USA w Polsce – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu deklaracji o współpracy polsko – amerykańskiej.

Szef MON zaznaczył, że podpisane porozumienie jest dobre dla Polski, dla państw wschodniej flanki NATO oraz dla samego sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Zależy mi na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt – F35 jest tego przykładem. Muszą być silne relacje w sojuszu oraz te bilateralne. To są realne gwarancje bezpieczeństwa Polski – powiedział szef MON.

Minister Błaszczak zaznaczył, że Polska jest wiarygodnym sojusznikiem. – Jesteśmy obecni w Afganistanie, Iraku, Kosowie, w Rumunii i na Łotwie. Wydajemy 2 % PKB na Wojsko Polskie. Kupujemy nowy sprzęt. Wysłaliśmy zapytanie ofertowe dotyczące samolotów F-35. Poważnie traktujemy to wszystko, co dotyczy obronności – zapewnił minister. Mówiąc o modernizacji i zakupie nowych samolotów V generacji szef MON zaznaczył, że samolot F-35 będzie współpracował z F-16 oraz z zakupionym niedawno systemem Himars. Podniesie równocześnie zdolności obronne Wojska Polskiego o kilka poziomów.

– Zmierzamy ku temu, by pozycja Polski była jak najsilniejsza. Podpisanie porozumienia to przełom. Wzrost żołnierzy USA o minimum 1000. Wzmacniamy infrastrukturę, która będzie służyła nie tylko wojsku amerykańskiemu, ale także wojsku polskiemu – poinformował minister M. Błaszczak. Zaznaczył również, że jednym z jego priorytetów jest wycofanie z użytkowania przez polskich żołnierzy postsowieckiego sprzętu wojskowego.

Podpisana dziś Deklaracja o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mówi także o utworzeniu w Polsce m. in.: Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, zdolności sił specjalnych USA, eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej oraz grupy wsparcia w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce. Zostanie także utworzona infrastruktura wspierająca obecność w naszym kraju pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

Polska na wielu obszarach czyni starania w celu wzmocnienia zdolności obronnych. Minister obrony narodowej podejmuje decyzje mające na celu zwiększenie aktywności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także zwiększania liczebności Wojska Polskiego. Decyzją szefa MON do 2026 roku na modernizację techniczną Wojska Polskiego przeznaczone zostanie 185 mld złotych. Jedną z ostatnich decyzji szefa MON jest decyzja o zakupie na wyposażenie sił powietrznych samolotów F-35. W tej sprawie m. in. szef MON rozmawiał w poniedziałek, 10 czerwca o programie rozwojowym F-35 z dowództwem bazy Eglin. Pod koniec maja Polska wysłała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35. Tym samym kończy się czas użytkowania postsowieckiego sprzętu przez polskich pilotów. Planowany zakup myśliwców F-35 wpisuje się w tworzenie całego systemu, który odstrasza potencjalnego przeciwnika. Wcześniej podpisałem umowy na zakup systemów Patriot i Himars.

We wtorek Mariusz Błaszczak, szef MON rozmawiał w Waszyngtonie z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem na temat wzmocnienia dwustronnych relacji wojskowych pomiędzy krajami, a także współpracy w ramach sojuszu NATO. Spotkanie rozpoczęło się od wyjątkowej ceremonii powitania ministra Mariusza Błaszczaka w Pentagonie – 19 salwami armatnimi. Szef MON rozmawiał także z ambasadorem Johnem Boltonem oraz J. Inhofem, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Sił Zbrojnych i z senatorem Richardem Shelbym, kończąc tym samym pierwszy etap negocjacji ws. wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce.
(MON,KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button