GOSPODARKAPOLSKA

Umowa na śmigłowce AW101 do zwalczania okrętów podwodnych podpisana

Cztery śmigłowce AW101

Cztery śmigłowce AW101 wkrótce zobaczymy na polskim Bałtykiem.

„Zakup śmigłowców AW101 jest też ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa, który wzmocni znacząco nasze siły zbrojne” – powiedział szef rządu podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę czterech śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych w Świdniku. Wartość umowy wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym wynosi 1,65 miliarda złotych. Terminy dostaw śmigłowców przewidziano do końca 2022 r.


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w zakładach PZL-Świdnik podpisał umowę na dostawę śmigłowców, które będą przystosowane do zwalczania okrętów podwodnych, zapewnienia żeglowności morskich szlaków komunikacyjnych, ochrony portów i osłony jednostek nawodnych. Mogą być również wykorzystywane do prowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR).

Premier podkreślił, że część produkcji śmigłowców będzie odbywać się w Świdniku. „Produkcja śmigłowców to nasza polska tradycja od której nie odejdziemy”. Jak dodał,” najbliższe 5-10 lat rysuje się coraz lepiej, jeśli chodzi o produkcję śmigłowców w Polsce”.

„I jesteśmy na dobrej drodze, żeby umacniać zakłady w Świdniku, podobnie jak wcześniej poprzez odpowiednie zakupy staraliśmy się i staramy się umacniać zakłady w Mielcu” – zaznaczył szef rządu.

– Drugi krok w realizacji pakietu śmigłowcowego wykonany. Tak jak zapowiadałem,na wyposażenie Marynarki Wojennej trafiają nowoczesne i uniwersalne maszyny AW101. Wynegocjowaliśmy dobrą cenę, korzystny offset i daliśmy impuls zakładom w Świdniku. Następny cel – śmigłowce uderzeniowe. Modernizacja techniczna polskiego wojska to nie tylko śmigłowce. MON przygotowało Plan Modernizacji Technicznej, który tworzy fundament finansowo – prawny do nowych zakupów – do 2026 roku zakłada modernizację o wartości 185 mld zł – powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON.

Śmigłowiec AW101 to śmigłowiec napędzany trzema turbowałowymi silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny o średnicy ponad 18 m i czterołopatowe śmigło ogonowe, którego kadłub został wykonany w konstrukcji metalowej z wykorzystaniem elementów kompozytowych.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button