POLSKA

Ułatwienia dla kierowców od 2019 roku. Proponowane zmiany

Kierowca

Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji proponują ułatwienia dla kierowców.

Od 2019 roku zostaną wprowadzone ułatwienia także dla właścicieli pojazdów.

Proponowane zmiany:

– likwidacja karty pojazdu,
– likwidacja nalepki kontrolnej,
– nowy właściciel pojazdu będzie mógł zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne,
– brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Od 1 października tego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC – przypomniał na czwartkowej konferencji Marek Zagorski, minister cyfryzacji. To ułatwienie, które wprowadziło Ministerstwo Cyfryzacji. – Było to możliwe m.in. dzięki elektronicznej bazie CEPIK. Podczas kontroli drogowej policjanci mogą elektronicznie weryfikować informacje. Czas na kolejne usprawnienia – podkreślił szef resortu cyfryzacji. 

Oba ministerstwa chcą by zmiany wchodziły w życie stopniowo, począwszy od 2019 r. (niektóre wymagają zmian prawnych).

Propozycje to nie tylko udogodnienia, ale i realne oszczędności dla właścicieli aut. Dzięki zniesieniu obowiązku posiadania karty pojazdu zaoszczędzą 75,50 zł (tyle kosztowało wydanie karty pojazdu). A zachowując tablice rejestracyjne i rezygnując z nalepki kontrolnej – 99,50 zł. W sumie – 175 zł w kieszeni.

To nie koniec usprawnień – zaznaczył Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Zależy nam, by jak najszerzej wykorzystywać możliwości, jakie stwarza system CEPiK i wszędzie tam, gdzie jest to możliwie ułatwiać życie kierowcom.

„Pakiet deregulacyjny”  to również nowe e-usługi, a wśród nich możliwość rejestracji pojazdu online. Raport wygenerowany w usłudze „Mój pojazd” (dostępnej na obywatel.gov.pl) stanie się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

„Pakiet deregulacyjny” przewiduje także odstąpienie od obowiązkowych kursów/szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym, na rzecz kursów w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy tylko dla tych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.
(własne,MC)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. zobaczymy na ile te proponowane zmiany dojdą do skutku a jak juz dojdą jak to wszystko bedzie chulać. A swoją drogą zbliża sie koniec roku, wiec pewnie mandaty pojda w górę, dlatego yanosik pewnie sie tez przyda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button