RÓŻNOŚCI

Udaremniono przemyt zagrożonych gatunków. Salamandra meksykańska, tabletki z ekstraktem z konika morskiego zatrzymane

Granica polsko-ukraińska

W ostatnich tygodniach funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt kilku okazów CITES.

  • Podróżni próbowali nielegalnie przewieźć przez granicę aksolotla, koralowiec, pijawki, buty ze skóry węża, tabletki z wyciągiem z konika morskiego oraz kawior.
  • Sprawcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. 

Pomimo regularnych ostrzeżeń ze strony Krajowej Administracji Skarbowej dotyczących ryzyka związanego z nielegalnym przemytem zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, funkcjonariusze nadal często zatrzymują osoby przemycające chronione okazy. W ostatnich tygodniach odnotowano kilka takich incydentów.

Na przejściu drogowym w Dorohusku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej kontrolujący autokary udaremnili przemyt dwóch okazów CITES.

Niezwykły okaz przewoziła w swoim bagażu obywatelka Ukrainy. W plastikowym pudełku wypełnionym wodą podróżna wiozła … aksolotla czyli salamandrę meksykańską.   

Aksolotl to słodkowodny gatunek drapieżnego płaza. W warunkach naturalnych występuje jedynie w części jednego z meksykańskich jezior – Xochimilco. Gatunek ten jest poważnie zagrożony wyginięciem i znajduje się pod szczególną ochroną rządu Meksyku oraz Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Z kolei w przestrzeni do spania innego autokaru funkcjonariusze zauważyli ciekawie wyglądające buty. Kierowca pojazdu ukrył tam kozaki ze skóry pytona siatkowego, które przewoził dla mieszkającej w Poznaniu obywatelki Ukrainy.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin zabezpieczyli skamieniały szkielet koralowca rafotwórczego, który próbowała nielegalnie przemycić do Polski kobieta wracająca z wakacji w Bułgarii. Podróżna, która kupiła koralowca w sklepie z pamiątkami, twierdziła, że nie była świadoma, iż jest to gatunek objęty ochroną.

W Oddziałach Celnych w Hrebennem i Zosinie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli z kolei ponad 200 pijawek lekarskich, 600 tabletek z ekstraktem z konika morskiego oraz 37 opakowań kawioru z ryb jesiotrowatych. Ujawnienia te były wynikiem kontroli pojazdów osobowych wjeżdżających z Ukrainy.

Kozaki ze skóry pytona siatkowego (fot. KAS)

Aksolotl, koralowiec, pyton siatkowy, pijawki lekarskie, konik morski oraz kawior znajdują się pod ochroną i kontrolą przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES.

Dokument został sporządzony w Waszyngtonie 3 marca 1973 r. Jego celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja reguluje kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi gatunkami, ich częściami i produktami pochodnymi takimi jak np. odzież, galanteria, przedmioty pamiątkowe czy suplementy medyczne.

Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button