Turniej tenisowy Talex Open. Aktualny mistrz Polski Kacper Żuk w grze

Talex Open

W Talex Open (pula nagród: 25 000 $) pozostaje już coraz mniej niewiadomych.

W grze o tytuł wciąż pozostaje aktualny mistrz Polski Kacper Żuk, który w piątkowym ćwierćfinale wyeliminował Vita Koprivę 6:2, 6:4. Wiemy też, że w sobotnim finale gry podwójnej zwycięży jedna z polskich par.

Tenisista z Nowego Dworu Mazowieckiego w dwóch pierwszych rundach poznańskiego turnieju należącego do cyklu ITF Futures, zmuszony był do rywalizacji z rodakami. 21-latek najpierw wyeliminował Yanna Wójcika, następnie Macieja Rajskiego. Trzecim rywalem Żuka był w tym tygodniu Vit Kopriva. Czech, który w Talex Open rozstawiony był z numerem szóstym, w drodze do ćwierćfinału także ograł dwóch Polaków: Jana Zielińskiego oraz Filipa Kolasińskiego.

Polsko-czeski pojedynek rozgrywany był trochę „na raty”, ponieważ chwilę po zakończeniu wygranego przez Polaka pierwszego seta, nad Poznaniem przeszedł rzęsisty deszcz i spotkanie na godzinę musiało zostać przerwane. Przymusowy odpoczynek zmienił dotychczasowy przebieg meczu – Czech wywalczył przewagę przełamania i objął prowadzenie 4:1. Od tego czasu Żuk nie stracił już jednak gema. Polski tenisista dyktował tempo w wymianach i popełniał bardzo niewiele niewymuszonych błędów. Skuteczna gra dała mu półfinał i możliwość starcia się z Timem Van Rijthovenem (ATP 345).

– Z Vitem znamy się od lat, sporo razem trenowaliśmy i graliśmy wiele sparingów w Prostejovie, więc wiedziałem czego się po nim spodziewać. Gra typowo czeski tenis, czyli płaski bekhend oraz forhend z rotacją. Cały czas czułem, że mogę wygrać ten mecz w dwóch setach – powiedział nasz rodak po awansie do półfinału zawodów zaliczanych do LOTOS PZT Polish Tour.

W drugim półfinale dojdzie do holenderskiego-bułgarskiego starcia. Sklasyfikowany na 384. pozycji rankingu ATP Jelle Sels ograł rozstawionego Francuza Manuela Guinarda, a Dimitar Kuzmanov pokonał Chorwata Nino Serdarusicia.

Tytuł deblowy z pewnością trafi w ręce Polaków, ponieważ o tytuł 21. edycji Talex Open zawalczą Kacper Żuk i Jan Zieliński oraz Mikołaj Lorens wraz z Wojciechem Markiem. Młodzi polscy tenisiści w finale znaleźli się po zwycięstwie walkowerem. Brazylijczyk Felipe Meligeni Rodrigues Alves i partnerujący mu Kolumbijczyk Cristian Rodriguez nie wyszli na kort z powodu problemów żołądkowych.