BYDGOSZCZTORUŃ

TSUE. Kary za Turów. Województwo kujawsko-pomorskie nie straci środków RPO

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

– Województwo kujawsko-pomorskie nie straci środków Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020.

W związku z decyzją Komisji Europejskiej o sukcesywnym pomniejszaniu funduszy europejskich dla Polski tytułem egzekwowania kary nałożonej na nasz kraj wobec dalszego funkcjonowania kopalni Turów – poinformował marszałek Piotr Całbecki.

Jak wyjaśnił gospodarz województwa, „nasz RPO chroni mechanizm przekazywania unijnych pieniędzy – nie otrzymujemy ich wprost z Brukseli, ale za pośrednictwem budżetu państwa. Wysokość przelewów do regionalnego budżetu gwarantuje Kontrakt Terytorialny dla województwa kujawsko-pomorskiego, konkretnie jego art. 9A.”

– Rząd na razie wywiązuje się z kontraktu i mamy zapewnienie, że nic się w tej kwestii nie zmieni. Żaden z beneficjentów naszego RPO nie straci – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Sprawa kopalni Turów trafiła do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na wniosek Czech, które żądały jej zamknięcia. Rząd zdecydował, że kopalni nie zamknie, a we wrześniu TSUE orzekł, że Polska ma w związku z tym płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie. Choć w lutym Polska i Czechy doszły do porozumienia, kara nie została anulowana i KE rozpoczęła jej egzekwowanie właśnie w lutym, obcinając na razie Polsce ponad 30 mln euro ze środków należnych na Program Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) i właśnie nasz RPO (cała naliczona kara to 69 mln euro).
(UMWKP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button