POLSKA

Marszałek Całbecki: „Orban nie dostanie bezcennego Kodeksu Korwina!” A PiS wciąż swoje…

Walka o manuskrypt "Kodeks Korwina"

Bezcenny manuskrypt tzw. Kodeks Korwina – ze zbiorów toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej pozostanie w kraju.

Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego pozytywnie zarekomendowała wniosek biblioteki o zaliczenie cymelium do rzeczonego zasobu.

Chodzi o kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem”, stworzony przez włoskich mistrzów w połowie XV wieku spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych. Księga jest od XVI wieku związana z Toruniem – została przekazana bibliotece tworzącego się wówczas Gimnazjum Toruńskiego (Akademickiego), w tamtym czasie bardzo ważnego ośrodka intelektualnego w tej części Rzeczpospolitej. Jest najcenniejszą pozycją w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej, a w zgodnej opinii historyków także jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia. 2 lutego w Sejmie złożony został poselski projekt ustawy, w myśl której Książnica Kopernikańska miałaby zostać de facto przymusowo wywłaszczona, a cenny wolumin zostałby przekazany na rzecz Węgier.

„Proszę sobie wyobrazić, że toruński manuskrypt trafiłby w ręce premiera Orbana, który uważa, że to, co widzimy w Ukrainie pod Kijowem, leżące ciała niewinnych ludzi zamordowanych przez armię rosyjską, to jakaś mistyfikacja.
Podważa prawdę historyczną, która dzieje się na naszych oczach. Przypomnę, że w Izraelu podważanie prawdy o Holocauście jest przestępstwem i podlega karze. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że przekazalibyśmy jako państwo polskie ten manuskrypt w ręce takich ludzi. Całe szczęście, że udało się powstrzymać to szaleństwo” – powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Książnica miała dostać 25 mln zł z budżetu państwa za oddanie tego bezcennego rękopisu.


Rekomendacja Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego oznacza w praktyce, że nasz wolumin się w tym zasobie znajdzie, a to z kolei oznacza najwyższą ochronę zabytku, także przed ewentualnym wywiezieniem z kraju.

Marszałek Piotr Całbecki stwierdził też, że zdecydował już o rozbudowie w najbliższym czasie kompleksu Książnicy Kopernikańskiej, co będzie kosztował 100 milionów złotych. Podziękował też wszystkim, którzy zaangażowali się w obronę bezcennej księgi.

A PiS wciąż swoje…

„Rząd nadal nie sprzeciwia się darowaniu Węgrom zabytkowego manuskryptu będącego własnością Polski.
Toruńska Książnica Kopernikańska zdaniem rządu PiS będzie mogła kupić sobie „inny zabytek” (odpowiedź na interwencję 38 senatorów)” – Krzysztof Brejza, poseł PO.


(UMWKP, własne)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button