ŚWIAT

Trójkąt Weimarski. Tusk, Scholz i Macron w Berlinie. Rozmowy o zakupach broni dla Ukrainy

Szczyt Trójkąta Weimarskiego

Głównym tematem rozmów liderów Polski, Niemiec i Francji było bezpieczeństwo w regionie – mówią jednym głosem w tym obszarze.

Kluczowe jest obecnie wsparcie Ukrainy w wojnie z rosyjskim agresorem. Rozmowa Donalda Tuska z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem dotyczyła także zwiększenia potencjału obronnego całej Europy. Następny szczyt Trójkąta Weimarskiego odbędzie się wczesnym latem w Warszawie.

Solidarne wsparcie Ukrainy

– Czasami tak się zdarza w dyplomacji, w polityce, że dobre pomysły przychodzą szybko i nagle. I jeśli ludzie mają dobrą wolę, to można przystąpić natychmiast do pracy. Tak było w przypadku zorganizowania tego szczytu w Berlinie – mówił po spotkaniu premier Donald Tusk.


Przywódcy Polski, Niemiec i Francji rozmawiali o konieczności wsparcia naszego wschodniego sąsiada. Najważniejszy wniosek był taki, że nie możemy spowolnić tempa pomocy militarnej i finansowej dla Ukrainy. Współpraca w tej kwestii w ramach Trójkąta Weimarskiego jest kluczowa.

– Uznaliśmy, że pomoc dla Ukrainy musi być natychmiastowa i tak intensywna jak to tylko możliwe. Chcemy wydać nasze pieniądze, chcemy pomóc na wszystkie możliwe sposoby – tu i teraz. Tak, żeby sytuacja Ukrainy w najbliższych tygodniach i miesiącach poprawiła się, a nie pogorszyła – podkreślił w Berlinie Donald Tusk.


Podczas rozmów pojawiła się także kwestia handlu z Ukrainą. Szef polskiego rządu podziękował przywódcom Francji i Niemiec za „zrozumienie argumentacji i za gotowość do wspierania polskiego punktu widzenia w czasie naszych rozmów w Brukseli”.

Trójkąt Weimarski. Berlin. Donald Tusk, Olaf Scholz i Emmanuel Macrone (fot. KPRM)

– Od teraz będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy, a mianowicie na całym rynku światowym, co jest dobrą poprawą, po drugie rozbudujemy produkcję sprzętu wojskowego, po trzecie powołamy w ramach formatu Ramstein nową koalicję zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej. Nadzwyczajne zyski z rosyjskich aktywów, które są zamrożone w Europie, wykorzystamy je, aby wesprzeć finansowo zakup broni dla Ukrainy – stwierdził Scholz.

Dobre relacje transatlantyckie

Szef polskiego rządu podzielił się z prezydentem Francji i Kanclerzem Niemiec refleksjami ze swojej wizyty w Waszyngtonie. Podkreślił, że Europa, w tym Polska, Francja i Niemcy, czują się odpowiedzialne za relacje transatlantyckie – w tym relacje z USA.

Trójkąt Weimarski. Berlin. Emmanuel Macrone, Olaf Scholz i Donald Tusk (fot. KPRM)

– Europa i my jako Trójkąt Weimarski czujemy się odpowiedzialni za jak najlepszą przyszłość relacji transatlantyckich. Równocześnie mamy świadomość i wyciągamy z tego konsekwencje – nikt i nic nie zdejmie z nas Europejczyków odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo i za naszą przyszłość – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Większy potencjał obronny Unii Europejskiej

W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą istotne jest podjęcie wszelkich możliwych działań, aby zwiększyć produkcję amunicji oraz uzbrojenia w UE. Konieczne są inwestycje i rozwijanie europejskiego przemysłu obronnego.

– Jesteśmy przekonani, że niezależnie od różnych scenariuszy politycznych im silniejsza Europa, tym większa szansa dla Ukrainy i tym lepsze relacje, dziś i w przyszłości, także te transatlantyckie – mówił Donald Tusk.

Trójkąt Weimarski. Berlin. Donald Tusk, Olaf Scholz i Emmanuel Macrone (fot. KPRM)

Wsparcie dla Mołdawii

Przywódcy Trójkąta Weimarskiego uznali także wsparcie dla Mołdawii za jeden ze swoich wspólnych priorytetów.


– Mołdawia będzie obiektem naszej szczególnej politycznej czułości. Cieszę się, że uznaliśmy, że jednym z naszych wspólnych priorytetów będzie pomoc Mołdawii w tych trudnych dla niej momentach – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button